Pogrzeb odnalezionych szczątków komendanta „Szkoły Orląt”

W dniach 5–6.11.2019 r. w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie odbędą się uroczystości pogrzebowe byłego komendanta „Szkoły Orląt” śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora. Organizatorami pogrzebu są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Lotnicza Akademia Wojskowa. Na uroczystość zostały zaproszone najwyższe władze państwowe, samorządowe oraz wojskowe.

Gen. Szczepan Ścibior sfotografowany podczas kursu pilota w Centrum Wyszkolenia Oficerów w Dęblinie. Rok 1929

Generał brygady pilot Szczepan Ścibior w latach 1947–1951 był Komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. 9 sierpnia 1951 r. został aresztowany przez oficerów Głównego Zarządu Informacji Ministerstwa Obrony Narodowej. 13 maja 1952 r. wyrokiem Najwyższego Sadu Wojskowego został skazany na karę śmierci, którą wykonano 7 sierpnia 1952 r. Dopiero w 2017 r., dzięki badaniom i pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, odnaleziono jego szczątki na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach.

Program uroczystości:

5 LISTOPADA

  • 10.00–16.00 Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Płk pil. Szczepan Ścibior i inni oficerowie Wojska Polskiego represjonowani w okresie stalinowskim” – duża aula na Wydziale Lotnictwa;
  • 17.30–18.00 Przybycie trumny ze szczątkami do Lotniczej Akademii Wojskowej – powitanie śp. gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora w murach uczelni oraz przejazd konduktu żałobnego po terenie Lotniczej Akademii Wojskowej i 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego;
  • 18.00–21.00 Wystawienie trumny w Pałacu Jabłonowskich;

6 LISTOPADA

  • 07.00–11.00 Wystawienie trumny w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego;
  • 11.00–12.00 Msza żałobna w hangarze Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego;
  • 12.30–13.40 Pochówek na placu przy kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Loretańskiej.

Obecnie trwają prace nad budową pomnika gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora. Pamiątkowa mogiła będzie odnosiła się do tradycyjnej symboliki lotniczej – m.in. szachownicy Sił Powietrznych. Nawiązuje również do fragmentu hymnu „Marsz Lotników” – (...) czerwieńszy będzie kwadrat nasz lotniczy znak.  Na nagrobku pojawi się także gapa – odznaka polskich pilotów wojskowych oraz krzyż katolicki. Grób został zaprojektowany w taki sposób, aby spoczywający w nim generał był zwrócony w stronę Uniejowa – swojego rodzinnego miasta. Przy pomniku zostanie umieszczona szklana, przeźroczysta tablica z życiorysem gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.

Wejście i wjazd na teren jednostki

Wejście i wjazd na uroczystości będą odbywać się na podstawie zaproszeń wystosowanych przez organizatorów. Dla zaproszonych osób zostanie przygotowany parking na terenie LAW, do którego będą kierować specjalne służby informacyjne. Dojazd będzie możliwy w dniu 6 listopada tylko do godziny 10.45. Po tym czasie przejazd na parking będzie zamknięty. Osoby nieposiadające zaproszeń będą mogły wejść wyłącznie pieszo na podstawie przepustki.

 

 

Źródło: ipn.gov.pl

#Szkoła Orląt #Dęblin #komendant #gen. bryg. pil. Szczepan Ścibior #pogrzeb #IPN #Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo