W poniedziałek w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja prasowa pt. "Niepodległa na Narodowe Święto Niepodległości". W wydarzeniu, oprócz wicepremiera Glińskiego, uczestniczyli dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN Paulina Florjanowicz oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Wicepremier Gliński wskazał, że przed obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powołano Biuro Programu „Niepodległa”, oddelegowane do koordynowania wydarzeń upamiętniających cały proces.

Poinformował, że w tym roku będą powtórzone niektóre wydarzenia - wymienił m.in. "Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą"; ten odbędzie się 10 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jest to związane z przypadającą w tym roku 100. rocznicą pierwszego powstania śląskiego.

W ramach „Niepodległej” bardzo dbamy o upamiętnianie różnych wydarzeń. Kończymy w 2022 roku, wtedy mija 100 lat od wkroczenia wojsk polskich do Katowic, po trzecim powstaniu śląskim. Otwieramy wtedy „Panteon Śląski”, więc wydarzenia centralne będą odbywać się w różnych miejscach Polski

- zaznaczył minister kultury.

11 listopada odbędzie się również  kolejna edycja akcji "Niepodległa do hymnu" polegającej na wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w samo południe. „To już stało się dobrą tradycją wspólnototwórczą, integracyjną, sympatyczną a jednocześnie godną i podniosłą, bo to jest śpiewanie polskiego hymnu w związku z ważnym wydarzeniem historycznym, ważnym dla polskiej wspólnoty narodowej i patriotycznej" – ocenił.

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski powiedział, że "obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbudowy polskiej państwowości mają na celu umożliwienie Polkom i Polakom wspólnego, radosnego przeżycia narodowego Święta Niepodległości".

Naszym głównym działaniem, które realizujemy i kierujemy do wszystkich jest wspólne śpiewanie hymnu o godz. 12, 11 listopada

- wskazał.

Podkreślił, że głównym wydarzeniem kulturalnym w związku ze Świętem Niepodległości będzie koncert w NOSPR w Katowicach. ”Będzie to koncert, podczas którego będziemy opowiadali o wartościach takich, jak rodzina, miłość, ojczyzna” – ocenił.

Pytany przez reporterkę portalu Niezalezna.pl Cyntię Harasim, dlaczego w tym roku koncert organizowany jest w Katowicach, odparł:

Rok 2019 jest rokiem powstań śląskich, ustanowionym przez Sejm. Podczas koncertu pojawią się trzy utwory poświęcone powstaniom śląskim.

Przypomniał też, że wejście na koncert jest darmowe i od 5 listopada będzie można pobierać wejściówki na koncert ze strony NOSPR lub w kasach biletowych.

Kowalski wskazał, że w ramach projektu „Niepodległa” przeznaczono 10 mln zł na ponad 300 projektów realizowanych w całej Polsce.

Zachęcamy do odwiedzenia strony niepodlegla.gov.pl, gdzie znajduje się rozkład wszystkich akcji w ramach obchodów niepodległości oraz zapoznania się z materiałem!

Nasza relacja z konferencji i rozmowa z jej uczestnikami poniżej: