Polacy zadowoleni z ubiegłorocznych obchodów odzyskania niepodległości. Oto plan na rok 2019!

Piotr Gliński, / niezalezna.pl

  

75 proc. Polaków oceniło, że zeszłoroczne obchody Święta Niepodległości były udane, widoczne i godne – ocenił wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji „Niepodległa na Narodowe Święto Niepodległości”. A jak będą wyglądać tegoroczne obchody? O tym w materiale reporterki Niezalezna.pl.

W poniedziałek w Łazienkach Królewskich odbyła się konferencja prasowa pt. "Niepodległa na Narodowe Święto Niepodległości". W wydarzeniu, oprócz wicepremiera Glińskiego, uczestniczyli dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w MKiDN Paulina Florjanowicz oraz dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski.

Wicepremier Gliński wskazał, że przed obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości powołano Biuro Programu „Niepodległa”, oddelegowane do koordynowania wydarzeń upamiętniających cały proces.

Poinformował, że w tym roku będą powtórzone niektóre wydarzenia - wymienił m.in. "Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą"; ten odbędzie się 10 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Jest to związane z przypadającą w tym roku 100. rocznicą pierwszego powstania śląskiego.

W ramach „Niepodległej” bardzo dbamy o upamiętnianie różnych wydarzeń. Kończymy w 2022 roku, wtedy mija 100 lat od wkroczenia wojsk polskich do Katowic, po trzecim powstaniu śląskim. Otwieramy wtedy „Panteon Śląski”, więc wydarzenia centralne będą odbywać się w różnych miejscach Polski

- zaznaczył minister kultury.

11 listopada odbędzie się również  kolejna edycja akcji "Niepodległa do hymnu" polegającej na wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w samo południe. „To już stało się dobrą tradycją wspólnototwórczą, integracyjną, sympatyczną a jednocześnie godną i podniosłą, bo to jest śpiewanie polskiego hymnu w związku z ważnym wydarzeniem historycznym, ważnym dla polskiej wspólnoty narodowej i patriotycznej" – ocenił.

Dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Jan Kowalski powiedział, że "obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbudowy polskiej państwowości mają na celu umożliwienie Polkom i Polakom wspólnego, radosnego przeżycia narodowego Święta Niepodległości".

Naszym głównym działaniem, które realizujemy i kierujemy do wszystkich jest wspólne śpiewanie hymnu o godz. 12, 11 listopada

- wskazał.

Podkreślił, że głównym wydarzeniem kulturalnym w związku ze Świętem Niepodległości będzie koncert w NOSPR w Katowicach. ”Będzie to koncert, podczas którego będziemy opowiadali o wartościach takich, jak rodzina, miłość, ojczyzna” – ocenił.

Pytany przez reporterkę portalu Niezalezna.pl Cyntię Harasim, dlaczego w tym roku koncert organizowany jest w Katowicach, odparł:

Rok 2019 jest rokiem powstań śląskich, ustanowionym przez Sejm. Podczas koncertu pojawią się trzy utwory poświęcone powstaniom śląskim.

Przypomniał też, że wejście na koncert jest darmowe i od 5 listopada będzie można pobierać wejściówki na koncert ze strony NOSPR lub w kasach biletowych.

Kowalski wskazał, że w ramach projektu „Niepodległa” przeznaczono 10 mln zł na ponad 300 projektów realizowanych w całej Polsce.

Zachęcamy do odwiedzenia strony niepodlegla.gov.pl, gdzie znajduje się rozkład wszystkich akcji w ramach obchodów niepodległości oraz zapoznania się z materiałem!

Nasza relacja z konferencji i rozmowa z jej uczestnikami poniżej:

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

23 osoby z koronawirusem w Hiszpanii

/ pixabay.com

  

Liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii zwiększyła się do 23, po tym jak potwierdzono 8 nowych przypadków. Wszyscy zakażeni są odizolowani w szpitalach. Dwie osoby uznano w Hiszpanii za wyleczone.

Z sześciu nowych przypadków w Walencji cztery związane są z otoczeniem 44-letniego dziennikarza sportowego, który relacjonował mecz Valencia CF – Atalanta w Mediolanie we Włoszech. Dwie inne osoby podróżowały ostatnio do północnych Włoch

– poinformowała minister zdrowia Walencji, Ana Barcelo.

Rada ds. zdrowia Walencji wystosowała notę informacyjną dotyczącą Covid-19 do 2,5 tys. kibiców, którzy pojechali do Mediolanu na mecz.

Do tej pory nie zdecydowano jednak o zawieszeniu masowych wydarzeń w Walencji, takich jak słynnego Święta Ognia (hiszp. fallas).

„O wszystkim decyduje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i państwo hiszpańskie”

– powiedziała rada na konferencji prasowej.

Chorzy w Kastylii i Leonie to młody student z Włoch, studiujący na prywatnym uniwersytecie w Segowii, oraz inżynier z Iranu, który odwiedził firmę technologiczną pod Valladolid. Obaj zostali przewiezieni do szpitala, a kilkunastu pracowników firmy, z którymi miał kontakt Irańczyk, są odizolowani i pod obserwacją.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts