Jutro odbędą się dwie sesje rady dzielnicy Włochy. O godz. 16.30 radni rozpatrzą projekt uchwały w sprawie odwołania Artura W. ze stanowiska burmistrza dzielnicy. Następnie, podczas kolejnej sesji, która ma się rozpocząć o godz. 18.30, zajmą się projektem uchwały w sprawie wyboru nowego burmistrza i jego zastępców.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy dzielnicy Włochy Piotr Daniluk, nowy burmistrz zostanie wyłoniony w wyniku głosowania rady dzielnicy, a następnie będzie go jeszcze musiał zatwierdzić prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W ubiegłym tygodniu Trzaskowski złożył wniosek do przewodniczącej rady dzielnicy Włochy Sylwii Ciekańskiej (PO) o odwołanie Artura W. z funkcji w związku z informacją Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zatrzymaniu burmistrza. Odwołał też wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone zatrzymanemu samorządowcowi. O zwołanie sesji nadzwyczajnej i odwołanie burmistrza zwróciła się grupa dzielnicowych radnych.

Artur W. został też - na wniosek szefa stołecznych struktur PO Marcina Kierwińskiego - zawieszony przez rzecznika dyscypliny partyjnej Łukasza Abgarowicza w prawach członka Platformy Obywatelskiej.

Daniluk poinformował w poniedziałek PAP, że swoje funkcje sprawuje ciągle dwóch zastępców burmistrza. "Natomiast w kwestii wydziałów, którymi zarządzał główny burmistrz, decyzje wydaje jego zastępca, pani burmistrz Monika Kryk" - powiedział. Wskazał, że odwołanie burmistrza będzie skutkowało odwołaniem wszystkich jego zastępców, dlatego - jak wyjaśnił - podczas wtorkowej sesji rady dzielnicy zostanie podjęta decyzja o powołaniu nowych zastępców.

Radny Christian Młynarek (PiS) powiedział PAP, że radni jego ugrupowania nie zdecydowali jeszcze, czy wystawią swojego kandydata na stanowisko burmistrza Włoch. "Wieczorem ma zapaść decyzja" - powiedział PAP, podkreślając, że PiS jest w radzie dzielnicy opozycją, a większość ma Koalicja Obywatelska. Również w PO - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP - nie zapadła jeszcze żadna decyzja personalna. Trwają rozmowy na temat kandydata na burmistrza Włoch.

CBA poinformowało w miniony wtorek o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób uwikłanych w korupcję. Jedną z nich był burmistrz Włochy Artur W. Samorządowiec - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tys. zł. Według CBA Artur W. wziął pieniądze od "znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego" (media informowały, że chodzi o Sabriego B, byłego właściciela klubu sportowego Pogoń Szczecin), a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

CBA podało też, że w zamian za łapówki burmistrz Włoch wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne. W środę prokurator przedstawił mu zarzut przyjęcia 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił wyjaśnień. Warszawska prokuratura okręgowa skierowała wniosek o trzymiesięczny areszt dla Artura W. Sąd uwzględnił ten wniosek w czwartek.

 

Obrońca podejrzanego, mec. Jacek Dubois w rozmowie z PAP zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję sądu. "To postanowienie w żaden sposób nie rozstrzyga o winie czy niewinności. To będzie przedmiotem późniejszego orzeczenia. Jest to tylko środek tymczasowy mający zapewnić prokuraturze możliwość zbierania materiałów w dowodowych bez ingerencji osób trzecich" - zaznaczył mec. Dubois.