Program IV Tygodnia Ukraińskiego przedstawiono w poniedziałek na konferencji prasowej w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Gdańsku.

Uważamy, że jest zapotrzebowanie, a wręcz głód na kontakt z ukraińską kulturą. Wielu Polakom Ukraina z powodów historycznych i politycznych kojarzy się wciąż z rewolucjami, Majdanami, a ostatnio z wojną. Brakuje nam opowieści o innej Ukrainie. Chcemy przez kulturę budować mosty braterstwa między Ukrainą a Polską. Kultura potrafi bowiem istnieć ponad granicami i państwami

 - powiedział konsul Ukrainy w Gdańsku, Lew Zacharczyszyn.

W ramach IV Tygodnia Ukraińskiego zaplanowano trzy przedstawienia teatralne. W czwartek, 7 listopada, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS) odbędzie się performance teatralno-muzyczny "Pasja dziewczynki z zapałkami" na podstawie utworu Davida Langa (Kijów) z muzyką na żywo zespołu wokalnego "Alter Ratio". W spektaklu wystąpi performerka Marija Sało.

Także w GTS, w niedzielę 10 listopada, Niezależny Projekt Teatralny Saszki Bramy ze Lwowa pokaże przedstawienie pt. "Jesień na Plutonie", bazujące na wywiadach z Domów Opieki Społecznej. Podczas spektaklu aktorzy będą używać lalek wielkości człowieka.

Trzecią ofertą dla miłośników teatru podczas IV Tygodnia Ukraińskiego będzie "Apollo" - performatywno-plastyczny spektakl na motywach baletu "Apollon musagete" Igora Strawińskiego. Przedstawienie na deskach Teatru Wybrzeże zaprezentuje Teatr Nieft. To alternatywny i niezależny teatr, działający w Charkowie od 2018 roku.

W sobotę, 16 listopada, w klubie B90 wystąpi zespół Dakh Daughters prezentujący performans na pograniczu teatru, muzyki i rockowej opery. Styl grupy, o której pisały m.in. "New York Times" i "Rolling Stone", określany jest jako etno-chaosowy.

W siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w środę 13 listopada zaplanowano "Interpretacje jazzowe" do muzyki Fryderyka Chopina i poezji Adama Mickiewicza. Jest to projekt ukraińskiej pianistki jazzowej Natalii Łebediewej "Quests" z wokalem Laury Marti.

We wtorek, 12 listopada, w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego zaplanowano spotkanie z dr hab. Magdaleną Nowak, autorką książki "Dwa światy. Zagadnienie identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego w latach 1865-1914".

Natomiast w sobotę 16 listopada w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności zorganizowane zostanie spotkanie ze znaną ukraińską pisarką młodego pokolenia Ireną Karpą. Tematem dyskusji z autorką będzie miejsce ukraińskiej kultury w Polsce.