"Tydzień Ukraiński" w Gdańsku

Fragment plakatu promującego wydarzenie / materiały organizatorów

  

Spektakle, koncerty, spotkanie autorskie oraz debata - to główne wydarzenia Tygodnia Ukraińskiego w Gdańsku, który odbędzie się w dniach 7-16 listopada. To czwarta odsłona tej imprezy promującej kulturę Ukrainy.

Program IV Tygodnia Ukraińskiego przedstawiono w poniedziałek na konferencji prasowej w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Gdańsku.

Uważamy, że jest zapotrzebowanie, a wręcz głód na kontakt z ukraińską kulturą. Wielu Polakom Ukraina z powodów historycznych i politycznych kojarzy się wciąż z rewolucjami, Majdanami, a ostatnio z wojną. Brakuje nam opowieści o innej Ukrainie. Chcemy przez kulturę budować mosty braterstwa między Ukrainą a Polską. Kultura potrafi bowiem istnieć ponad granicami i państwami

 - powiedział konsul Ukrainy w Gdańsku, Lew Zacharczyszyn.

W ramach IV Tygodnia Ukraińskiego zaplanowano trzy przedstawienia teatralne. W czwartek, 7 listopada, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (GTS) odbędzie się performance teatralno-muzyczny "Pasja dziewczynki z zapałkami" na podstawie utworu Davida Langa (Kijów) z muzyką na żywo zespołu wokalnego "Alter Ratio". W spektaklu wystąpi performerka Marija Sało.

Także w GTS, w niedzielę 10 listopada, Niezależny Projekt Teatralny Saszki Bramy ze Lwowa pokaże przedstawienie pt. "Jesień na Plutonie", bazujące na wywiadach z Domów Opieki Społecznej. Podczas spektaklu aktorzy będą używać lalek wielkości człowieka.

Trzecią ofertą dla miłośników teatru podczas IV Tygodnia Ukraińskiego będzie "Apollo" - performatywno-plastyczny spektakl na motywach baletu "Apollon musagete" Igora Strawińskiego. Przedstawienie na deskach Teatru Wybrzeże zaprezentuje Teatr Nieft. To alternatywny i niezależny teatr, działający w Charkowie od 2018 roku.

W sobotę, 16 listopada, w klubie B90 wystąpi zespół Dakh Daughters prezentujący performans na pograniczu teatru, muzyki i rockowej opery. Styl grupy, o której pisały m.in. "New York Times" i "Rolling Stone", określany jest jako etno-chaosowy.

W siedzibie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w środę 13 listopada zaplanowano "Interpretacje jazzowe" do muzyki Fryderyka Chopina i poezji Adama Mickiewicza. Jest to projekt ukraińskiej pianistki jazzowej Natalii Łebediewej "Quests" z wokalem Laury Marti.

We wtorek, 12 listopada, w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego zaplanowano spotkanie z dr hab. Magdaleną Nowak, autorką książki "Dwa światy. Zagadnienie identyfikacji narodowej Andrzeja Szeptyckiego w latach 1865-1914".

Natomiast w sobotę 16 listopada w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności zorganizowane zostanie spotkanie ze znaną ukraińską pisarką młodego pokolenia Ireną Karpą. Tematem dyskusji z autorką będzie miejsce ukraińskiej kultury w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ponad 10 tys. ofiar śmiertelnych wirusa w USA. „Szczyt epidemii dopiero nadejdzie”

/ pixabay.com

  

- Co najmniej 1150 chorych zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w USA z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w stanie Maryland. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 10783 osób. Szczyt epidemii w USA - ostrzegają władze i eksperci - dopiero nadejdzie. Według modelu, na którym bazuje Biały Dom głosi, będzie to 16 kwietnia.

Poniedziałek był kolejnym już dniem, w którym w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów przekroczyła tysiąc. Jednocześnie była ona niższa niż w niedzielę, gdy odnotowano ich ponad 1,2 tys.

Najwięcej chorych zmarło w stanie Nowy Jork - 4758. W ciągu doby bilans zgonów zwiększył się tu o 599, do 4758. Gubernator Andrew Cuomo twierdzi, że stan Nowy Jork jest albo bardzo bliski osiągnięcia szczytu zakażeń, albo szczyt ten już nastąpił i przez pewien czas ten poziom może się utrzymać.

Władze stanu apelują, by nadal utrzymywać ograniczenia. Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że Siena College Research Institute przestrzega ich 95 proc. mieszkańców.

W nowojorskich szpitalach brakuje jednak podstawowych środków ochrony. Obok szpitala Bellevue zbudowano prowizoryczną kostnicę. Władze sprowadziły ciężarówki-chłodnie dla przechowywania ciał. [polecam:https://niezalezna.pl/321417-jedzenie-ze-sklepu-bezpieczne-nie-stwierdzono-innego-przenoszenia-wirusa-niz-czlowiek-czlowiek]

W poniedziałek liczbę tysiąca zgonów przekroczono w drugim z amerykańskich stanów - New Jersey. Odnotowano tu już łącznie 1003 zgony. 727 ofiar śmiertelnych jest w Michigan, a 512 w Luizjanie.

Gubernator Luizjany John Bel Edwards poinformował, że w jego stanie spada tempo wykrywania nowych przypadków koronawirusa. Twierdzi, że 70 proc. ofiar śmiertelnych w Luizjanie stanowią Afroamerykanie.

Władze Kalifornii, kolejnego dużego ogniska choroby, wypożyczą 500 respiratorów m.in. do Nevady, Maryland oraz Delaware

- poinformował Biały Dom.

Wcześniej w niedzielę władze stanu Waszyngton zadecydowały przekazać 400 swoich respiratorów do federalnych zapasów. Mimo tego że stan ten jest mocno dotknięty epidemią, to sytuacja nie pogarsza się w nim tak jak na wschodnim wybrzeżu, czy nad Wielkimi Jeziorami. W ocenie władz stanu Waszyngton, na ten moment inne stany bardziej potrzebują respiratorów.

Prezydent USA Donald Trump uważa, że widać "światełku w tunelu". W poniedziałek poinformował, że odbył "przyjacielską" i "ciepłą" rozmowę o walce z koronawirusem z Joe Bidenem, byłym wiceprezydentem USA i jego prawdopodobnym rywalem w tegorocznych wyborach prezydenckich.

Szczyt epidemii w USA - ostrzegają władze i eksperci - dopiero nadejdzie. Według modelu, na którym bazuje Biały Dom głosi, będzie to 16 kwietnia. Liczba dziennych zgonów ma wtedy być wyższa od 3 tys. Władze zastrzegają jednak, że są to jedynie prognozy, a rozwój sytuacji jest dynamiczny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts