Sukces Bańki już na starcie. O walce z dopingiem w sporcie będą debatować w Katowicach!

Witold Bańka / fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

  

W Katowicach rusza kongres Światowej Agencji Antydopingowej. I choć oficjalne otwarcie dopiero we wtorek - swoją obecność zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda i przewodniczący MKOl Thomas Bach – to już można uznać go za sukces. Na kongresie zarejestrowała się bowiem rekordowa liczba uczestników, a decyzje które tu zapadną są przełomowe dla światowego sportu.

W Katowicach zatwierdzony zostanie m.in. zaktualizowany światowy kodeks antydopingowy – co niezwykle ważne w perspektywie przyszłorocznych letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio - i po raz pierwszy nastąpi przyjęcie międzynarodowych standardów w zakresie edukacji oraz zarządzania wynikami badań. Natomiast ostatniego dnia – w czwartek – ważny dzień dla ministra sportu i jednego z organizatorów kongresu Witolda Bańki, bowiem Rada Fundacji WADA zatwierdzi jego wybór na prezydenta tej organizacji.

- To ważne wydarzenie w sferze sportowej jest kolejnym potwierdzeniem miejsca Katowic w przestrzeni publicznej i kontynuacją osiągnięć związanych z organizacją wielkich imprez takich jak ONZ-towski szczyt klimatyczny

– podkreśla były wiceminister energii, a obecnie europoseł ze Śląska Grzegorz Tobiszowski.

Kongres to kolejna duża impreza która w tym roku trafiła do Katowic – kilka dni temu odbyło się tu organizowane poprzednio w Krakowie V Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec. W sumie od maja 2016 r. do czerwca 2019 r. w obiektach MCK zrealizowano aż 1566 wydarzeń, w których wzięło udział ponad 2,7 mln uczestników. Zdaniem prezydenta Katowic Marcina Krupy, turystyka biznesowa staje się powoli specjalnością nie tylko Śląska. Jak podkreśla pochodzący właśnie z tego regionu minister Bańka, mamy na tym polu coraz większe sukcesy, albowiem szacuje się, że w tym roku Polskę odwiedzi rekordowa liczba ponad 20 mln turystów. Turyści z zagranicy zostawili już w Polsce w br. 35 mld zł. Branża ta daje ok. 6 proc. polskiego PKB i 700 tys. miejsc pracy.

Minister Bańka zdradził też w Radiu Katowice, że wśród głównych punktów swojego programu na nowym stanowisku szefa WADA, umieścił m.in. powstanie funduszu solidarnościowego, który będzie służył pomocy słabszym państwom, głównie z Afryki, w prowadzeniu polityki antydopingowej.

- Dzięki temu byłoby więcej środków na badania, edukację i przede wszystkim na większą liczbę kontroli antydopingowych

- dodał.

Nie chciał zdradzać szczegółów.

- Ale właśnie w tym kontekście wybrzmi w Katowicach moja wiadomość do świata sportu

– powiedział Bańka.

Zaznaczył, że chce też odzyskać zaufanie sportowców, a jednocześnie odbudować prestiż organizacji, które zostały mocno nadwyrężone po wybuchu skandalu dopingowego w Rosji. WADA powstała w listopadzie 1999 r.jako niezależna fundacja pod przewodnictwem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Walczy z dopingiem poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych i publikację listę substancji zakazanych. Wydaje też akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych. Jednak skandal w Rosji pokazał, że nie zawsze te laboratoria działają uczciwie. Dlatego od WADA i jej nowego szefa w dużym stopniu będzie zależeć, czy w igrzyskach olimpijskich w Tokio wystartują rosyjscy sportowcy. Obecnie Compliance Review Committee (CRC) - organ WADA monitorujący zgodność działania organizacji antydopingowych ze światowym kodeksem - bada sprawę możliwych manipulacji przy wynikach badań przekazanych przez moskiewskie laboratorium.

- To ogromny sukces osobisty ministra Bańki, że tak ważna konferencja odbywa się w Polsce

- podkreśla Ryszard Szuster, działacz sportowy i były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu.

– Fakt, że został wybrany na tak ważne stanowisko jest potwierdzeniem, że jest to polityk i osoba bardzo skuteczna, a jednocześnie według zgodnej opinii środowiska sportowe jeden z najlepszy ministrów sportu w historii, który rozpoczął wiele wartościowych programów w sferze walki z dopingiem. Sadzę, że na arenie międzynarodowej będzie równie skuteczny

– dodaje.

Przypomina, że Bańka był inicjatorem ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie i utworzenia Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), zainicjował też szereg programów zmierzających do umasowienia aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży, dofinansowujących przygotowania wybitnie uzdolnionych zawodników do igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Ryszard Szuster dodaje, że dzięki działaniom ministra zwiększyły się też nakłady na sport i otwarły nowe możliwości organizacji wielkich
imprez w Polsce.

- Już w styczniu w Katowicach odbędzie się Puchar Świata we florecie kobiet, jedna z najważniejszych imprez sezonu, w którym udział wezmą reprezentantki aż 50 krajów

– zapowiada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Jest zespół do spraw reformy NATO. Anna Fotyga wśród ekspertów

Anna Fotyga / Fotomag/Gazeta Polska

  

Europosłanka Anna Fotyga (PiS) znalazła się w grupie 10 ekspertów, którzy będą pracować nad reformą NATO. Grupę powołał dziś sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

- Grupa przedstawi zalecenia mające na celu wzmocnienie jedności Sojuszu oraz rozszerzenie konsultacji politycznych i koordynacji między sojusznikami

- napisał Stoltenberg na Twitterze.

Do grupy szef Sojuszu powołał osoby z różnych krajów. Oprócz Fotygi są to: Greta Bossenmaier (Kanada), Anja Dalgaard-Nielsen (Dania), Hubert Vedrine (Francja), Thomas de Maiziere (Niemcy), Marta Dassu (Włochy), Hema Verhagen (Holandia), Tacan Ildem (Turcja), John Bew (Wielka Brytania) i Wess Mitchell (Stany Zjednoczone).

O powstaniu grupy przywódcy NATO zdecydowali w ubiegłym roku podczas szczytu Sojuszu w Londynie. Ma ona przedstawić zalecenia dotyczące wzmocnienia jedności Sojuszu, zwiększenia konsultacji politycznych i koordynacji między sojusznikami oraz wzmocnienia roli politycznej NATO.

NATO podało, że "skład grupy doradzającej sekretarzowi generalnemu w procesie refleksji uwzględnia równowagę płci, odpowiednie doświadczenie oraz rozmieszczenie geograficzne" państw NATO.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts