Tłumy chętnych na mszę z papieżem. Nie zmieszczą się na stadionie

Stadion Narodowy w Bangkoku / By Pittaya Sroilong from Bangkok, Thailand - Rajamangala National Stadium, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12880847

  

Ponad 70 tys. katolików z całej Tajlandii i krajów sąsiednich zarejestrowało się, aby wziąć udział we mszy, którą w Bangkoku 21 listopada odprawi papież Franciszek. Nie ma już też wejściówek na mszę z młodzieżą, która odbędzie się następnego dnia – rozeszły się w ciągu tygodnia.

Stadion Narodowy, na którym Ojciec święty odprawi mszę, mieści maksymalnie 50 tys. osób. „Musieliśmy więc wprowadzić limity dla każdej parafii, która zgłasza chętnych” – powiedział rzecznik episkopatu Tajlandii.

- Dla tych, którzy się nie zmieszczą, papież zrobi rundę papamobilem wokół stadionu

 – dodał. Będzie też możliwość oglądania mszy papieskiej na telebimach rozstawionych dookoła.

W programie wizyty papieża Franciszka są spotkania z królem Tajlandii Maha Vajiralongkorn, premierem Prayuth Chan-o-cha, najwyższym patriarchą buddyjskim, z biskupami i księżmi katolickimi oraz przedstawicielami innych wyznań. Niewykluczone, że na spotkanie z Ojcem Świętym przybędzie też jego kuzynka, Ana Rosa Sivori. 77-letnia argentyńska zakonnica pracuje jako misjonarka w Tajlandii od 1966 roku, obecnie jest wicedyrektorką szkoły katolickiej w północno-wschodnim regionie kraju.

Franciszek będzie pierwszym papieżem, który odwiedzi Tajlandię od prawie czterech dekad. Ostatnią podróż w te rejony odbył Jan Paweł II w 1984 r. W Tajlandii jest niecałe 400 tys. katolików, co stanowi 0,58 % populacji.

Zbliżająca się wizyta papieża łączy się z dwoma jubileuszami. Pierwszy z nich, to 350. rocznica utworzenia w 1669 roku przez papieża Klemensa IX „Mission Siam”, która miała na celu uporządkowanie struktur pracy misyjnej w kraju i ostateczne zakorzenienie wiary katolickiej w Tajlandii. Drugi jubileusz, to 50. rocznica nawiązania w 1969 roku stosunków dyplomatycznych między Królestwem Tajlandii, a Stolicą Apostolską.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI/vaticannews.va, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Alkohol i narkotyki" na polskich drogach. Policja z samego rana ruszyła do akcji

/ Zdjęcie ilustracyjne / krakow.policja.gov.pl

  

Dzisiaj w całym kraju policjanci ruchu drogowego będą prowadzić działania pod kryptonimem "Alkohol i narkotyki" - powiedział PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja ma na celu eliminowanie z dróg kierowców, którzy wsiedli za kierownice, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Jak przekazał podinsp. Kobryś w poniedziałkowych działaniach, które rozpoczną się o godzinie 6 rano weźmie udział pięć tysięcy policjantów ruchu drogowego w całej Polsce.

- Akcja polega przede wszystkim na tym, żeby sprawdzać w sposób bardziej wzmożony niż zwykle, trzeźwość kierujących i zaglądać im w oczy pod kątem ewentualnych narkotyków we krwi

 - poinformował Kobryś.

Powiedział także, że za kierowanie autem pod wpływem alkoholu lub narkotyków grozi kara do 2 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy.

- Warto przypomnieć, że za kierowanie w stanie nietrzeźwości lub po użyciu narkotyków kilka lat temu kary zostały mocno zaostrzone. Oprócz tego, co było, czyli zakazu prowadzenia pojazdów, kary pozbawienia wolności, była grzywna. Teraz do tego zwiększono dolny wymiar zakazu prowadzenia pojazdów z roku na trzy lata, a górny do 15 lat, a nawet dożywocia przy recydywie. Dodatkowo wprowadzono obowiązkowe świadczenie pieniężne minimum 5 tys. złotych do 60 tys. zł

 - tłumaczył.

Poniedziałkowa akcja "Alkohol i narkotyki" będzie trwała do około godziny 22.

Kobryś wskazał też, że w tym roku pierwszy raz od dekady mamy zwiększoną liczbę zatrzymanych kierujących pod wpływem alkoholu, więc "takie działania są potrzebne i musimy je realizować i będziemy je realizować".

Według policyjnych danych w tym roku funkcjonariusze zatrzymali ponad 103 tys. kierowców będących pod wpływem alkoholu. To o ponad 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl