Witek rozpoczęła dzisiaj dwudniową wizytę na Węgrzech. W poniedziałek weźmie udział w IX Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który będzie poświęcony kwestii rozszerzenia UE.

W kwietniu ub. roku w budapeszteńskiej dzielnicy Budafok-Teteny odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika Memento-Smoleńsk, poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 r. oraz przyjaźni polsko-węgierskiej.

W uroczystości wzięli wówczas udział m.in. lider PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban. Inicjatorem budowy pomnika był szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth.

Z kolei popiersie marszałka Piłsudskiego w Budapeszcie zostało odsłonięte we wrześniu ub. roku, uroczystość stanowiła część obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Popiersie stanęło w parku Gesztenyes w XII dzielnicy, w pobliżu dzisiejszej ulicy Boeszoermenyiego, którą po śmierci Piłsudskiego nazwano jego imieniem. U wylotu tej ulicy znajduje się obecnie tablica poświęcona Piłsudskiemu. Autorem popiersia jest Michał Wiśnios, którego inne rzeźby Marszałka Piłsudskiego można oglądać m.in. w Morawicy pod Krakowem.