Żołnierze WOT wsparli kwestę kibiców Lecha Poznań

/ twitter.com/LechPoznan

  

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej po raz pierwszy wsparli Zbiórkę Powstańczą organizowaną przez kibiców Lecha Poznań. W dniu Wszystkich Świętych kibice po raz 11. kwestują na cmentarzach, zbierając pieniądze na odnowienie nagrobków powstańców wielkopolskich

Marcin Mrówka ze Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań powiedział, że w tym roku w dniu Wszystkich Świętych zbiórka pieniędzy na odnowienie powstańczych grobów jest prowadzona na około 150 wielkopolskich cmentarzach. "Pod tym względem zbiórka już jest rekordowa" – zaznaczył.

Po raz pierwszy kibiców wsparli żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

"Żołnierze będą w swoim umundurowaniu, nie będą stali z puszkami, bo nie mogą tego robić. Będą nam pomagali, będą rozdawali ulotki, wlepki"

– powiedział Mrówka.

W ubiegłym roku, w czasie 10. zbiórki na odnowienie grobów powstańców wielkopolskich kibicom Lecha udało się zebrać około 416 tys. zł, najwięcej w historii kwesty.

Według Marcina Mrówki w ciągu dekady trwania kibicowskiej kwesty udało się odnowić około 700 powstańczych grobów, w tym kilka dużych pomników. Sfinansowano też postawienie kilkudziesięciu tablic informacyjnych na cmentarzach dotyczących powstańców wielkopolskich, a prawie 3 tys. grobów zostało oznaczonych specjalnymi tabliczkami. Mrówka dodał, że Zbiórka Powstańcza jest ciągle potrzebna. "

"Jeszcze jakieś trzy lata temu myśleliśmy, że 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego to będzie ta zbiórka, gdzie uda nam się wszystkie zlokalizowane groby wyremontować. Natomiast teraz te zbiórki są na tyle duże i na tyle głośne medialnie, że po prostu zgłoszeń (o nieznanych grobach powstańców) jest coraz więcej".

Kibice liczą, że dzięki tegorocznej kweście uda im się odnaleźć i odnowić nagrobek porucznika Alfonsa Brezy, powstańca wielkopolskiego pochowanego w brazylijskim Sao Paulo. Porucznik Breza wyemigrował do Brazylii w 1926 roku, gdzie żył z hodowli zwierząt. Nie założył rodziny, zmarł tragicznie w 1934 roku.

Marcin Mrówka powiedział, że jeden z kibiców Lecha przebywa aktualnie w Brazylii i podjął się próby odnalezienia grobu powstańca.

"Natomiast jest to bardzo trudne zadanie ze względu na ogrom brazylijskich cmentarzy i to jak bardzo są one zaniedbane. Chcemy pokazać, że żadnego zaniedbanego grobu powstańców wielkopolskich, w jakimkolwiek miejscu świata by się on nie znajdował, nie zostawimy. Jeżeli tylko damy radę, to postaramy się ten grób odnaleźć i wyremontować".

Pierwsze wyniki tegorocznej Zbiórki Powstańczej powinny być znane w sobotę wieczorem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Irlandia: rekordowy wzrost zakażeń

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/OrnaW

  

Kolejne 28 osób zmarło w Irlandii z powodu koronawirusa, zwiększając łączną liczbę zgonów do 263; zanotowano też największy od początku epidemii dobowy wzrost nowych zakażeń - poinformowało w czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju.

Tylko raz do tej pory zdarzyła się większa liczba zgonów - we wtorek informowano o 36 zmarłych osobach. Jeśli chodzi o zakażenia, to w ciągu ostatniej doby wykryto ich 500 i jest to zdecydowanie najwyższa liczba - to tej pory rekordowym wzrostem było 424 pod koniec zeszłego tygodnia. W efekcie liczba potwierdzonych przypadków w Irlandii osiągnęła 6574.

Czwartkowy bilans powoduje, że tym bardziej nie należy się spodziewać, by w piątek miała zostać podjęta decyzja o złagodzeniu restrykcji, wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii. Restrykcje - m.in. zakaz wychodzenia z domów poza ściśle określonymi wyjątkami, zakaz korzystania z transportu publicznego poza osobami wykonującymi kluczowe zawody i zamknięcie niemal wszystkich sklepów - zostały początkowo wprowadzone do 12 kwietnia, czyli najbliższej niedzieli włącznie.

Jednak zarówno naczelny lekarz kraju Tony Holohan, jak i minister zdrowia Simon Harris w ciągu ostatnich dwóch dni jednoznacznie sugerowali, że nie należy się na razie spodziewać złagodzenia restrykcji, gdyż wprawdzie jest poprawa sytuacji, ale musi ona być bardziej znacząca. Harris nawet powiedział w czwartek rano, iż spodziewa się ich przedłużenia o kilka tygodni.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts