Modlitwa, znicze, kwiaty... Przedstawiciele Sejmu oddali hołd zmarłym parlamentarzystom

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych przedstawiciele Sejmu oddali hołd byłym członkom prezydium Izby oraz parlamentarzystom. Składano wieńce w imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek i zapalano znicze, by w ten symboliczny sposób uczcić pamięć tych, którzy odeszli.

Zdjęcie ilustracyjne
sejm.gov.pl

Prezydium Sejmu pamięta

Na warszawskich Powązkach marszałek Sejmu Elżbieta Witek w asyście Straży Marszałkowskiej złożyła wiązanki na grobach Kazimierza Świtalskiego, marszałka Sejmu w latach 1930 - 1935, premiera, senatora i legionisty oraz Walerego Sławka, marszałka Sejmu w 1938 r., trzykrotnego premiera, podpułkownika piechoty Wojska Polskiego i jednego z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. Marszałek Sejmu złożyła też wieniec przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej i odwiedziła groby dwojga posłów którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r.: Przemysława Gosiewskiego, posła na Sejm IV, V i VI kadencji, wiceprezesa Rady Ministrów oraz Grażyny Gęsickiej, poseł na Sejm VI kadencji, minister rozwoju regionalnego.


(fot. Aleksander Zieliński, Kancelaria Sejmu)

Na Powązkach Elżbieta Witek odwiedziła też groby: Jana Olszewskiego, premiera, adwokata i publicysty, działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL oraz zmarłego przed miesiącem Kornela Morawieckiego, marszałka Seniora Sejmu VIII kadencji, działacza opozycji niepodległościowej w czasach PRL, założyciela i przewodniczącego Solidarności Walczącej. Elżbieta Witek uczciła także pamięć Ireny Szewińskiej, utytułowanej lekkoatletki, siedmiokrotnej medalistki igrzysk olimpijskich i zapaliła znicze przed pomnikami upamiętniającymi polskich lotników, represjonowanych politycznie żołnierzy-górników oraz Polki i Polaków deportowanych do prac niewolniczych w III Rzeszy w latach 1939 - 1945.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska oddała hołd wicemarszałkom Sejmu II Rzeczpospolitej: Jędrzejowi Moraczewskiemu, premierowi i ministrowi, działaczowi związkowemu, jednemu z przywódców PPS oraz Janowi Dębskiemu, działaczowi ruchu ludowego, chemikowi i publicyście.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła groby marszałków Izby okresu II RP: Stanisława Cara, ministra sprawiedliwości, szefa Kancelarii Cywilnej Naczelnika Państwa i Prezydenta RP i Wacława Makowskiego, prawnika, członka Zarządu Głównego Partii Pracy. Złożyła też wiązankę na mogile Kazimierza Pużaka, socjalisty i posła na Sejm Ustawodawczy oraz I, II i III kadencji w dwudziestoleciu międzywojennym.

W Palmirach zastępca szefa Kancelarii Sejmu Adam Podgórski uczcił pamięć Macieja Rataja, wybitnego polityka ruchu ludowego, marszałka Sejmu od 1 grudnia 1922 r. do 26 marca 1928 r. Maciej Rataj został rozstrzelany przez Niemców 21 czerwca 1940 r. podczas masowej egzekucji w ramach akcji AB, mającej na celu eksterminację polskiej inteligencji.

Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki złożył wiązanki na grobach parlamentarzystów II RP: marszałka Ignacego Daszyńskiego oraz wicemarszałków Zygmunta Marka i Zygmunta Żuławskiego.

Hołd oddali też posłowie

W Sułoszowej poseł Elżbieta Duda wraz z uczniami klas mundurowych i samorządowcami zapaliła znicze i złożyła wieniec w miejscu pochówku wicemarszałka Sejmu Ustawodawczego Józefa Ostachowskiego. Na cmentarzu w Matczynie w powiecie lubelskim poseł Sylwester Tułajew złożył wieniec na mogile Andrzeja Maja, wicemarszałka Sejmu Ustawodawczego w latach 1919-1922.

Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu poseł Tadeusz Dziuba oddał hołd Wojciechowi Trąmpczyńskiemu (marszałkowi Sejmu Ustawodawczego), Antoniemu Stychlowi (wicemarszałkowi Sejmu Ustawodawczego) i Zygmuntowi Seydzie (wicemarszałkowi Sejmu I kadencji). Wieńce złożono także na mogile wicemarszałka Sejmu Ustawodawczego Stanisława Nowickiego (Cmentarz Górczyński w Poznaniu), wicemarszałka Sejmu I kadencji Leona Plucińskiego (cmentarz parafii św. Jadwigi i św. Jakuba w Lusowie), wicemarszałka Sejmu V kadencji Leona Surzyńskiego (Cmentarz Junikowo w Poznaniu).

W tym dniu nie zapomniano również o posłach na Sejm II RP z Podkarpacia. Okolicznościowe wieńce zostały złożone na nagrobkach Jakuba Madeja i Jana Madejczyka (Cmentarz w Brzyskach w powiecie Jasielskim), Wincenta Jabłońskiego, Jana Stapińskiego i Jędrzeja Krukierka, pochowanych na Cmentarzu Komunalnym w Krośnie oraz Bruno Gruszki i Jana Nawrockiego (Cmentarz w Radymnie). Pamiętano o grobach w Przeworsku, gdzie spoczywają Jan Pieniążek oraz Władysław Kojder, w Łętowni k. Przemyśla gdzie spoczywa poseł IV kadencji Sejmu Leon Aleksander Sapieha oraz w Żurawicy, gdzie pochowano posła Michała Głowacza. Posłowie Marek Kuchciński i Piotr Babinetz oddając hołd zmarłym zapalili także znicze na grobie Stanisława Zająca, posła I, III, V i VI kadencji Sejmu, byłego wicemarszałka Izby, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Na grobach posłów na Sejm II RP: Jana Dostycha w Rzeszowie, Józefa Jachowicza w Krasnem, Józefa Liwo w Rzeszowie, Mariana Czarnka w Rzeszowie, Tomasza Bartoszka w Racławicach (gm. Nisko), Tomasza Dyło w Sędziszowie Małopolskim, Wojciecha Marchuta w Racławicach (gm. Nisko), znicze zapaliła poseł elekt IX kadencji Sejmu Ewa Leniart.

Na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku hołd Bohdanowi Podoskiemu, posłowi na Sejm II Rzeczypospolitej oddał poseł elekt IX kadencji Sejmu Kacper Płażyński.

Trwałość tożsamości narodowej

13 września 2018 roku Prezydium Sejmu przyjęło specjalną uchwałę, w której wyraża najwyższy szacunek dla posłów II Rzeczypospolitej. W dokumencie zaapelowano o odwiedzanie i opiekę nad miejscami pochówku parlamentarzystów.

"Modlitwa, zapalanie zniczy lub składanie kwiatów na ich grobach podkreśla w sposób symboliczny związek obecnego Sejmu RP z dziedzictwem poprzedników oraz trwałość tożsamości narodowej i politycznej Polaków"

– brzmi treść uchwały Prezydium Sejmu.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl, sejm.gov.pl

#Wszystkich Świętych #Sejm #parlament

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo