Turcja uwolniła 18 syryjskich żołnierzy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/ErikaWittlieb/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Po rozmowach z Rosją Turcja uwolniła 18 żołnierzy syryjskich sił rządowych schwytanych na początku tygodnia w północno-wschodniej Syrii - poinformowało wczoraj późnym wieczorem tureckie ministerstwo obrony.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka żołnierze zostali przekazani rosyjskiej armii na jednym z przejść granicznych między Turcją a Syrią. Obserwatorium twierdzi, że syryjscy wojskowi byli torturowani w tureckiej niewoli.

We wtorek tureckie ministerstwo obrony poinformowało, że 18 osób schwytano w okolicy Ras al-Ajn, które obejmowała turecka ofensywa. Dodano wówczas, że sprawa jest rozwiązywana we współpracy z Rosją. Moskwa jest sojusznikiem reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

W ostatnich dniach pojawiały się doniesienia o starciach między armiami Turcji i Syrii w pobliżu Ras al-Ajn.

Na początku października Turcja rozpoczęła w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę, której celem było wyparcie bojowników kurdyjskiej milicji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej. Ankara chce tam utworzyć "strefę bezpieczeństwa", do której zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców znajdujących się obecnie w Turcji.

Następnie uzgodniono zawieszenie broni, a Turcja i Rosja zawarły w Soczi porozumienie, w ramach którego Kurdowie mieli wycofać się z szerokiej na 30 km strefy przygranicznej w północno-wschodniej Syrii. Porozumienie z Soczi pozwoliło na pierwszy od lat powrót sił Asada na obszary przy granicy z Turcją.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w środę, że w piątek rozpoczną się wspólne turecko-rosyjskie patrole w północno-wschodniej części Syrii.

Przeprowadzenie ofensywy tureckiej umożliwiła decyzja Amerykanów o wycofaniu oddziałów z północno-wschodniej Syrii. Kurdowie - do tamtej pory wspierani przez USA - gdy Waszyngton nie zareagował na ich wezwania o pomoc, zawarli porozumienie z rządem Syrii, który wysłał im na pomoc regularną armię.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Trwa "pomyłkowa" seria Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Co tym razem nie wyszło kandydatce?

Małgorzata Kidawa-Błońska / Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

  

Nie ma dobrej passy Małogrzata Kidawa-Błońska, która w ostatnim czasie zaliczyła przynajmniej kilka wpadek. Problemy z geografią, ciepłe przywitanie przywitanie z działaczami KOD zakłócającymi przemówienie prezydenta RP, wpadki i lapsusy słowne. Do tego doszło właśnie... przekręcenie nazwiska urzędującego prezydenta.

[polecam:https://niezalezna.pl/311457-malgorzata-kidawa-blonska-jak-ryszard-petru-wpadek-jest-coraz-wiecej-za-duzo-pracy-za-szybko]

Jeszcze dzisiaj rano w programie "Jedziemy" Michała Rachonia gościł były redaktor naczelny "Super Expressu" Sławomir Jastrzębowski. Jako genezę wpadek Kidawy-Błońskiej wskazał dużą intensywność kampanii wyborczej i dodał: "Potrzeba szkolenia".

Każdy może się pomylić, ale nagromadzenie pomyłek pani Kidawy-Błońskiej w ostatnim czasie wskazuje na to, że pani Kidawa-Błońska nie jest przyzwyczajona do takich wysokich obrotów, na jakie ją wrzucono. To jest za dużo pracy, za szybko, za dużo pomyłek. Dlatego my zaczynamy patrzeć na przemówienia pani Kidawy-Błońskiej jak kiedyś Ryszarda Petru się słuchało

- stwierdził. 

Tymczasem kandydatka na prezydenta wypowiada się dalej i znów zaliczyła wpadkę. Tym razem przekręciła nazwisko swojego głównego kontrkandydata, urzędującej głowy państwa. I to już w pierwszych sekundach swojego wystąpienia.

Myślałem, że będę musiał dłużej słuchać, a tu proszę, cztery wyrazy i na czwartym pozamiatane. MKB: - Pan Prezydent Andrzej Dudla. Ech...

- napisał na twitterze.

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts