W te dni szczególnie warto pamiętać o piątym przykazaniu. Apel KEP i policji

- Śpieszmy się z modlitwą w intencji zmarłych, ale nie śpieszmy się na drodze na cmentarz, dlatego noga z gazu - powiedział podczas czwartkowej konferencji inaugurującej akcję "Nie Zabijaj – Jedź bezpiecznie" rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Ten apel wspiera policja prowadząca akcję "Znicz"

episkopat.pl

W czwartek przed warszawskim Cmentarzem Powązki Wojskowe odbyła się inauguracja trzeciej edycji akcji informacyjno-edukacyjnej pod nazwą "Nie Zabijaj – Jedź bezpiecznie!" oraz policyjnym działaniom "Znicz". Organizatorami kampanii jest Komenda Główna Policji, Konferencja Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna.

- Mówimy o przykazaniu "nie zabijaj", które dosłownie w języku oryginalnym, czyli w hebrajskim w dekalogu jest napisane "Lo tircach", czyli nie morduj. Dlaczego takie mocne słowo? Bo na drodze nie ma kompromisów

 - powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Duchowny dodał, że wypadki nie są spowodowane przez samochód, ale przez człowieka, który ten samochód prowadzi i dlatego bardzo wielka odpowiedzialność spoczywa na kierowcach i osobach towarzyszących, by nie przeszkadzać kierowcom podczas drogi.

Powiedział też, aby korzystać z tradycji chrześcijańskiej i za każdym razem, kiedy rozpoczniemy drogę, pomodlić się do św. Krzysztofa, patrona podróżnych, byśmy mogli wrócić tam, skąd wyjechaliśmy.

Z kolei dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. dr Grzegorz Giemza wskazał, że w czasie dni, jakie są przed nami zawsze panuje atmosfera nerwowości.

- Zachęcam do tego, żebyśmy - kiedy jesteśmy za kierownicą, na grobach, czy się spieszymy - pomyśleli o tym, żeby okazywać życzliwość innym, bo to jest nasz chrześcijański obowiązek

 - dodał ksiądz Giemza.

Swój apel przekazał także rzecznik Komedy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

- Apeluję o zrozumienie dla policjantek i policjantów, którzy w tym czasie będą pełnić służbę. Samych policjantów ruchu drogowego na każdej służbie będzie ponad 5 tysięcy. To są ci ludzie, którzy w tym czasie zamiast spędzać czas ze swoimi bliskim, zamiast odwiedzać groby, robią wszystko, aby było bezpiecznie. Dlatego apeluję o wyrozumiałość dla nich i słuchajmy ich poleceń tak, aby ruch był płynny i abyśmy my wszyscy byli zadowoleni z tego, że mogliśmy szybko dojechać pod cmentarz

- powiedział policjant.

Przekazał też, że okres Wszystkich Świętych jest okresem wzmożonych kradzieży. Zaznaczył, że pamiętać o swoim bezpieczeństwie oraz, aby przed wyjściem na cmentarz odpowiednio zabezpieczyć dom, czy mieszkanie.

Przedstawiciele policji i duchowieństwa wskazali, że celem akcji "Nie Zabijaj – Jedź bezpiecznie" jest wspieranie działania „Znicz” poprzez przypominanie i uświadamianie kierowcom, że nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu to istotne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki.

Akcja "Znicz" rozpoczęła się 31 października i potrwa do 3 listopada do ok. godz. 22. Weźmie w niej udział ponad 5 tys. policjantów ruchu drogowego. "Dodatkowo wspomagać nas będą policjanci z innych wydziałów, między innymi ze służby patrolowo-interwencyjnej oraz służby kryminalnej" - poinformował PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Policjantom pomagać będzie m.in. żandarmeria wojskowa, straż miejska oraz inspekcja transportu drogowego. Do dyspozycji będą również specjalne grupy policyjne SPEED. "Będziemy głównie w okolicach cmentarzy, ale nie zabraknie też nas na drogach dojazdowych, więc nie odstawiamy na parkingi nieoznakowanych wideorejestratorów wykroczeń" - podkreślił Kobryś.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznej akcji "Znicz" doszło do 425 wypadków, w których zginęło 57 osób, a 528 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci zatrzymali 1299 kierujących pod wpływem alkoholu.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Nie Zabijaj - Jedź Bezpiecznie #Konferencja Episkopatu Polski #policja #bezpieczeństwo na drodze

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo