Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało wczoraj o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób "uwikłanych w korupcyjny proceder". Jedną z nich jest burmistrz stołecznej dzielnicy Włochy Artur W. Samorządowiec - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tys. zł. Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od "znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego", a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny. Na łapówkarskie spotkanie burmistrz przyjechał luksusowym sportowym samochodem.

NOWE WĄTKI ws. Artura W. Chodzi o gigantyczny teren wart pół miliarda złotych


NOWE WĄTKI ws. Artura W. Chodzi o gigantyczny teren wart pół miliarda złotych

We wtorek radni warszawskiej dzielnicy Włochy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o zwołanie sesji rady dzielnicy, na której dokonany zostałby wybór nowego burmistrza w miejsce zatrzymanego przez CBA Artura W. Okazało się, że sesja odbędzie się 5 listopada, ale wyboru nowego burmistrza... nie będzie.

Zgodnie z §44 ust.6 Statutu Dzielnicy Włochy, Zarząd Dzielnicy pełni funkcję do czasu wyboru lub powołania nowego Zarządu. Radni Koalicji Obywatelskiej usuwając z porządku obrad punkt dot. wyboru nowego burmistrza zapewniliby Arturowi W. dalsze sprawowanie urzędu.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS m.st. Warszawy Cezary Jurkiewicz zwrócił uwagę na zdenerwowanie jakie panuje w obozie Koalicji Obywatelskiej w dzielnicy.

Pani przewodnicząca Rady Sylwia Ciekańska 29 października zwołała sesję rady na dzień… 5 października, zamiast na 5 listopada. Widać jaki popłoch jest w Platformie Obywatelskiej. Nie są w stanie nawet nad takimi rzeczami zapanować

– mówi w rozmowie z niezalezna.pl Jurkiewicz.

Faktycznie, pismo z dnia 29.10.2019 r. mówi o zwołaniu sesji rady w dniu… 5 października 2019 r.

„Początkowo radni Platformy Obywatelskiej zignorowali nasz wniosek. Złożyli swój własny, bez tego punktu - co miało kluczowe znaczenie. A przypomnę, że jeżeli nie wybierzemy burmistrza, to nawet w przypadku odwołania Artura W. on dalej będzie pełniącym obowiązki burmistrza. Tak naprawdę to by niczego nie zmieniło, a wydaje mi się, że początkowo taki był plan Koalicji Obywatelskiej

– zaznacza w rozmowie z niezalezna.pl radny dzielnicy Włochy Christian Młynarek.

Zwrócił uwagę, że gdy temat zainteresował opinię publiczną, została zwołana druga sesja.

„Na nasz wniosek została zwołana druga sesja i w niej jest punkt dotyczący wyboru” – dodaje polityk.

Radny pytany przez nas o Artura W. i jego zachowanie w urzędzie mówi:

„Artur W. był burmistrzem Włoch niecały rok. Wcześniej cztery lata urzędował na Bielanach i cztery lata na Woli. Przez ten rok w naszej dzielnicy do mnie, ani do żadnych radnych PiS nie doszły konkretne sygnały o tym, że pan burmistrz za pieniądze jest w stanie załatwić warunki zabudowy. Dla nas to było zaskoczenie. Natomiast wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na – naszym zdaniem – błędny styl zarządzania ratuszem"

- mówi.

I podaje, jaka była JEDNA Z PIERWSZYCH decyzji nowego zarządu.

– Było to wynajęcie samochodów służbowych dla burmistrza i zastępców. Do tej pory wiceburmistrzowie nie mieli własnych aut służbowych. W obecnej sytuacji, gdy na wiele ważnych inwestycji brakuje pieniędzy, wydawanie środków publicznych na ten cel uważaliśmy za zbędne. Podobnie jak wydatkowanie środków na pewne usługi, które wcześniej były wykonywane siłami pracowników urzędu" – powiedział Christian Młynarek.

„Kolejnym przykładem są usługi prawne. Urząd zatrudniał czterech radców prawnych, oni zapewniali obsługę prawną, natomiast decyzją nowego zarządu, pomimo tego, że wydział prawny nadal funkcjonuje, na umowy z zewnętrznymi kancelariami prawnymi i zarezerwowano 250 tys. zł

– mówi nam polityk PiS.

Radny zwraca uwagę, że włochowska Platforma od początku tej kadencji całkowicie pomijała głosy płynące od opozycji.

„Dlatego nasze uwagi spotykały się z całkowitą ignorancją. Platforma skupiła się na szybkim przejęciu całej władzy i realizacji poleceń płynących od ich zwierzchników partyjnych. Radnych PiS, będących w Radzie Dzielnicy Włochy, jedynym klubem opozycyjnym, pozbawiono nawet miejsca w Prezydium Rady łamiąc tym samym zwyczaj obowiązujący w organach uchwałodawczych”

- dodał.