Nauczyciele ZNP wymyślili sobie strajk włoski. Minister studzi emocje: Protest jest niezauważalny

strajk nauczycieli - zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

W ramach tzw. strajku włoskiego nauczyciele z ZNP mają nie wypełniać „sprawozdań dydaktycznych” oraz nie wyjeżdżać z uczniami na wycieczki i konkursy edukacyjne. Odnosząc się do tej formy protestu szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski ujawnia: „Kuratorzy nie widzą na razie jakichś akcji protestacyjnych, jest to akcja bezobjawowa, tzw. protest włoski jest niezauważalny”.

Sprawozdania dydaktyczne są sztuczną konstrukcją. Szczerze nie wiem, co to jest. Prosiłbym organizatorów protestów, aby wyjaśnili, co to jest i co nauczyciel pod tym hasłem ma robić. To, że część nauczycieli nie chce wyjeżdżać na wycieczki, to nie jest coś nowego. Pamiętam ze swojej praktyki, bo ponad 20 lat uczyłem w szkole, że zawsze była grupa nauczycieli, która na wycieczki nie wyjeżdżała. Czy wtedy był to też tzw. protest włoski?
- powiedział w radiowej Jedynce szef MEN.

Powiedział, że każda grupa zawodowa, która ma powody do protestów, może wyrażać swoje niezadowolenie w różny sposób. Jak dodał - „nie widzę tutaj specjalnych powodów do protestu”.

Piontkowski przypomniał, że w tym roku nauczyciele dostali łącznie 15 proc. podwyżki.

Nigdy żadna grupa zawodowa w ciągu roku nie otrzymała tak znaczącej podwyżki.
- ocenił minister.

Zapowiedział, że MEN jest otwarte na rozmowy ze związkami zawodowymi o płacach nauczycieli na przyszły rok.

Pytany o pomysł ZNP dotyczący gwarancji stałego wzrostu pensji nauczycieli, uzależnionego od wzrostu średniego wynagrodzenia ocenił, że aby zrealizować taki postulat należałoby przyznać ponad 30 proc. podwyżki.

To, według naszych wyliczeń, od kilkunastu do dwudziestu kilku miliardów złotych rocznie. To postulat na pewno nie do zrealizowania w tym roku. To są zbyt duże kwoty. Trzeba brać pod uwagę możliwości finansowe państwa i gdzieś po drodze wspólnie wypracować jakiś system i poziom wynagrodzeń, który przyniesie jakiś poziom satysfakcji
- powiedział.

Tzw. protest włoski formalnie rozpoczął się 23 października. Polega na wykonywaniu przez nauczycieli tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego, więc wyklucza np. bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotnie wyjazdy na konkursy z uczniami, inwentaryzację bibliotek czy sprzedaż podręczników przez nauczycieli. Akcja protestacyjna jest efektem ankiety przeprowadzonej przez ZNP we wrześniu, w której za taką formą protestu opowiedziało się 55 proc. respondentów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Przybywa zakażonych na Węgrzech. Odnotowano również rekordową dobową liczbę zgonów

/ pixabay.com/RGY23

  

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, wzrosła na Węgrzech do 817, zaś 47 chorych zmarło – poinformowano dzisiaj na rządowej stronie internetowej poświęconej epidemii.

W ciągu ostatniej doby zmarło dziewięć osób i stwierdzono 73 nowe przypadki zakażeń. Są to najwyższe liczby dzienne od 4 marca, kiedy w kraju wykryto dwa pierwsze zakażenia.

Do tej pory 71 osób uznano za wyleczone. Na domowej kwarantannie przebywa prawie 15 tys. osób. Pobrano dotąd 23 746 próbek do testów.

Władze apelują do ludności, a w szczególności do mieszkańców Budapesztu, o przestrzeganie przepisów związanych z epidemią. Właśnie w stolicy oraz w okolicznym komitacie (województwie) peszteńskim stwierdzono dotąd najwięcej przypadków zakażeń – odpowiednio 345 i 153.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts