Polscy prokuratorzy kontynuują czynności w Smoleńsku

zdjęcie ilustracyjne / faktysmolensk.pl

  

Przedstawiciele polskiej Prokuratury Krajowej kontynuują czynności procesowe w Smoleńsku, związane z oględzinami wraku samolotu Tu-154M. Nie podano szczegółów prac, które według nieoficjalnych informacji potrwają do końca tygodnia.

W zeszłym tygodniu Prokuratura Krajowa zapowiedziała, że prokuratorzy z Zespołu Śledczego nr 1 będą prowadzić w Smoleńsku, wspólnie ze specjalistami, zaplanowane czynności procesowe. Rosyjski Komitet Śledczy poinformował w poniedziałek, że prace prowadzone będą „z zastosowaniem zdjęć i nagrań wideo” i „przy udziale” przedstawicieli Komitetu. Komitet podał w oświadczeniu, że śledczy rosyjscy „dopuścili polską komisję” do kolejnych oględzin wraku.

Według nieoficjalnych informacji celem wizyty jest wykonanie badań, które za niezbędne uznali amerykańscy eksperci współpracujący z polskimi śledczymi. To druga wizyta przedstawicieli PK w Smoleńsku w tym roku; poprzednia odbyła się w maju, a jeszcze wcześniejsza - jesienią 2018 roku.

Obie te wizyty były efektem realizacji wniosków o pomoc prawną, kierowanych przez zespół śledczy nr 1 PK do rosyjskiej Prokuratury Generalnej. W pracach w Smoleńsku uczestniczyli za każdym razem prokuratorzy i technicy kryminalistyczni. Z komunikatów strony rosyjskiej przed poprzednimi wizytami wynikało, że śledczy i kryminolodzy rosyjscy prowadzą oględziny wraku w obecności polskich przedstawicieli, a rezultaty wszystkich działań procesowych mają być przekazane polskiej stronie zgodnie z procedurami prawnymi.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Zmarł ostatni z żyjących więzień Sonderkommanda

/ DzidekLasek

  

W wieku 97 lat w środę zmarł były więzień Auschwitz, grecki Żyd Dario Gabbai – podało na Twitterze Muzeum Auschwitz. Był prawdopodobnie ostatnim z żyjących członków Sonderkommando, grupy więźniów zmuszanych do usuwania ciał zgładzonych w komorach gazowych.

„Ta wiadomość ma bardzo symboliczne znacznie. Według naszego historyka dr. Igora Bartosika, Dario Gabbai był ostatnim żyjącym ocalałym z Sonderkommando w Auschwitz”

– podała placówka.

Muzeum, informując o śmierci Gabbaiego, powołało się na informację USC Shoah Foundation.

Dario Gabbai urodził się w Salonikach 2 września 1922 r. Został deportowany do Auschwitz w marcu 1944 r. Tam Niemcy przydzieli go do Sonderkommanda. Był m.in. świadkiem zagłady węgierskich Żydów. W Auschwitz był więziony aż do ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. Trafił potem do obozu Ebensee, gdzie został wyzwolony przez armię amerykańską.

Po wojnie dawał świadectwo prawdzie o Holokauście. W 2015 r. dołączył do delegacji USC Shoah Foundation na obchody 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, które odbyły się w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Pierwsze Sonderkommando powstało, by obsługiwać krematorium I w obozie macierzystym Auschwitz, w którym już latem 1941 r. palono ciała. Na początku lata 1944 r., gdy do Birkenau docierały transporty z Żydami węgierskimi, liczyło ono ok. 900 więźniów. Zawsze byli izolowani od reszty. Obóz przeżyło zaledwie kilkudziesięciu.

Niemcy utworzyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Cyganów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts