O skierowaniu do Sądu Okręgowego w Gdańsku aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w środę Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Przypomniała, że zwłoki 70-latka znalazł 2 lutego br. w jednym z gdyńskich mieszkań znajomy seniora. Obrażenia na ciele ofiary wskazywały na to, że mężczyzna został pobity. Należące do 70-latka mieszkanie, w którym znaleziono zwłoki, było sprzątnięte.

Wawryniuk poinformowała, że w toku śledztwa ustalono, iż w lokalu, w którym doszło do zbrodni, wraz z właścicielem, mieszkali dwaj jego znajomi – 65-letni ojciec i jego 39-letni syn. Jak wyjaśniła rzecznik, w nocy z 1 na 2 lutego pomiędzy ofiarą a 39-latkiem doszło do sprzeczki najprawdopodobniej na tle finansowym.

W jej wyniku mężczyzna uderzył kilkukrotnie pokrzywdzonego najpierw w okolice głowy, a gdy ten upadł zaczął go uderzać pięściami po głowie i kopać po całym ciele. Drugi z mężczyzn był cały czas obecny w mieszkaniu, widział zdarzenie, ale nie interweniował

– poinformowała Wawryniuk.

Sekcja zwłok wykazała u ofiary liczne obrażenia głowy i klatki piersiowej, jednak bezpośrednią przyczyną śmierci było zadławienie się przez 70-latka krwią.

Wawryniuk przypomniała, że ojciec i syn zostali zatrzymani w dniu, w którym odkryto ciało ofiary. 39-latkowi przedstawiono zarzut, a następnie oskarżono o popełnienie zabójstwa "z zamiarem ewentualnym" (oznacza to, że miał świadomość, iż jego działanie może doprowadzić do śmierci człowieka, którego bił). Kodeks karny przewiduje za taki czyn nawet dożywocie.

Z kolei 65-latka oskarżono o to, że nie udzielił bitemu pomocy i – sprzątając mieszkanie ofiary, pomógł synowi w zatarciu śladów zbrodni. Wawryniuk poinformowała, że za popełnienie takich przestępstw grozi do pięciu lat więzienia. Dodała, że w tym konkretnym przypadku sąd może złagodzić karę. Wyjaśniła, że mężczyznę zbadali psychiatrzy i stwierdzili u niego zaburzenia psychiczne, w efekcie których "jego zdolność do rozpoznania znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona".

Wawryniuk poinformowała, że obaj mężczyźni w śledztwie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. Tuż po zatrzymaniu obaj zostali tymczasowo aresztowani. 39-latek nadal przebywa w areszcie.