Sąd Najwyższy rozpoznaje kolejne protesty wyborcze PiS

Dziś Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego rozpoczęła rozpoznawanie protestów wyborczych PiS dot. okręgów w wyborach do Senatu nr 12 - Grudziądz i nr 92 - Gniezno - przekazał zespół prasowy SN.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/TPHeinz/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

Trzyosobowy skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN: Grzegorz Żmij, Leszek Bosek i Paweł Czubik, rozpatruje protesty PiS na posiedzeniu niejawnym.

Jak przekazał zespół prasowy SN w sprawach protestów dot. okręgów 12 i 92 - podobnie jak w przypadku protestu rozpoznanego we wtorek - do sądu wpłynęły stanowiska PKW i okręgowych komisji wyborczych; stanowiska w tych sprawach nie zajął Prokurator Generalny. Obwodowe komisje wyborcze w swych stanowiskach wnioskują o nieuwzględnienie protestu wyborczego. Zdaniem tych komisji brak jest podstaw do zakwestionowania ustalonego przez nie wyniku głosowania.

W okręgu nr 12 (obejmującym powiaty: brodnicki, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, rypiński, wąbrzeski oraz miasto Grudziądz) kandydatem PiS na senatora był Andrzej Mioduszewski, który otrzymał 50 168 głosów, co przełożyło się na 37,43 proc. poparcia. Mioduszewski przegrał z kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego Ryszardem Boberem, który zdobył 52 619 głosów i uzyskał 39,26 proc. poparcia.

W okręgu nr 92 - (obejmującym powiaty: gnieźnieński, słupecki, średzki, śremski, wrzesiński), kandydatem PiS był Robert Gaweł. Uzyskał on 75 413 głosów (40,90 proc. poparcia). Mandat senatorski zdobył w tym okręgu kandydat Koalicji Obywatelskiej Paweł Arndt zdobywając 76 897 i 41,71 proc. poparcia.

Pełnomocnik komitetu wyborczego PiS złożył do SN protesty dotyczące sześciu okręgów senackich. PiS wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów, zarzucając niewłaściwe zakwalifikowanie głosów jako nieważne, podczas gdy - zdaniem ugrupowania - powinny były zostać uznane za ważne.

We wtorek SN rozpoznał pierwszy protest PiS - dotyczący okręgu nr 75 w wyborach do Senatu - pozostawiając go bez dalszego biegu. Oznacza to, że nie będzie ponownego przeliczenia głosów w tym okręgu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#SN #protesty wyborcze

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo