Prawo i Sprawiedliwość z większością w Senacie? Michał Dworczyk: Nie wykluczam tego

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk ocenił dziś, że jeżeli opozycja będzie miała większość w Senacie, to nie stanie się nic dramatycznego. "Izba wyższa może w pewnych sytuacjach opóźniać proces legislacyjny, ale na pewno go nie blokować" - przypomniał.

Senat RP
youtube.com/print screen

Szef KPRM był pytany w radiowej Jedynce o wypowiedź europosła PiS i b. wicemarszałka Senatu Adama Bielana, który ocenił, że PiS "prędzej czy później" będzie miało większość w Senacie.

"Być może tak się stanie, ponieważ różnego rodzaju transfery polityczne nie są niczym nadzwyczajnym i mają one miejsce praktycznie w każdej formacji politycznej. Ludzie zmieniają swoje poglądy, ludzie podejmują decyzje kierując się różnymi merytorycznymi, a czasami niemerytorycznymi, przesłankami. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W związku z tym nie wykluczam takiej sytuacji"

- powiedział Dworczyk.

"Ale nie wykluczam również sytuacji takiej, w której opozycja będzie miała w Senacie większość. I też tutaj nie wydarzyłoby się nic dramatycznego, dlatego że izba wyższa może w pewnych sytuacjach opóźniać proces legislacyjny, ale na pewno go nie blokować. Zresztą mam nadzieję cały czas, że ta kadencja będzie bardziej merytoryczna niż mijająca, że nie będziemy mieli do czynienia z takimi sytuacjami jak blokowanie mównicy czy sali" - zaznaczył.

Przypomniał też, że o tym, jak ostatecznie będzie skonstruowane prezydium Senatu, będzie wiadomo 12 listopada w związku z pierwszym posiedzeniem izby.

Szef KPRM był pytany o medialne doniesienia o tym, że w PO trwają prace związane ze zmianą regulaminu Senatu, aby po wyborze marszałka ewentualna jego zmiana mogła się dokonać większością kwalifikowaną, np. 3/5 głosów.

"To jeden z elementów dyskusji czy działań prowadzonych przed rozpoczęciem pracy parlamentu, który nie zostanie zrealizowany i wprowadzony w życie z różnych względów"

- ocenił Dworczyk i dodał, że realizacja tego pomysłu ograniczyłaby pracę senatorów.

W Senacie X kadencji zasiądzie 48 senatorów PiS, 43 - Koalicji Obywatelskiej, 3 - PSL, 2 - Lewicy oraz czworo senatorów, którzy startowali z własnych komitetów. PiS jako kandydata na marszałka Senatu wskazuje Stanisława Karczewskiego, senatorowie opozycyjni rozmawiają na temat innych kandydatur; szczególną pozycję w tych rozmowach mają senatorowie niezależni.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Dworczyk #Senat #opozycja #większość senacka

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo