Geniusz Messiego, Barcelona znów liderem

/ facebook.com/fcbarcelona

  

Piłkarze Barcelony pokonali u siebie Real Valladolid 5:1 w meczu 11. kolejki i awansowali na pierwsze miejsce w tabeli ligi hiszpańskiej. Piłkarskim geniuszem popisał się Lionel Messi. Argentyńczyk zdobył dwa gole i asystował przy dwóch innych trafieniach.

Wynik już w drugiej minucie otworzył Clement Lenglet. Co prawda goście niespodziewanie wyrównali po kwadransie gry za sprawą Kiko Olivasa, ale później na listę strzelców wpisywali się już tylko piłkarze "Dumy Katalonii".

Barcelona prowadzenie odzyskała w 29. minucie, kiedy wbiegający w pole karne Arturo Vidal wykończył podanie Messiego. Argentyńczyk podwyższył jeszcze przed przerwą, a ponownie z gola cieszył się w 75. minucie. W 77. natomiast wynik ustalił Urugwajczyk Luis Suarez, któremu także idealnie podał Messi.

Skrót meczu do obejrzenia w Youtube

W czwartek na fotel lidera może wrócić Granada, jeśli pokona na wyjeździe Getafe. Beniaminek będzie miał jednak rozegrany o jeden mecz więcej od Barcelony, bo jej spotkanie z Realem Madryt w 10. kolejce zostało przełożone. "Królewscy" w środę podejmą zamykające tabelę Leganes

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uczelnia nie wstawi się za prof. Budzyńską. Powołuje się na „wywarcie nieuprawnionego wpływu”

/ Michał Bulsa [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

"Władze Uniwersytetu Śląskiego nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na działalność rzecznika dyscyplinarnego" - napisał w oświadczeniu rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk, odnosząc się do postępowania dyscyplinarnego prof. Ewy Budzyńskiej. Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego zapowiedziała już złożenie wypowiedzenia po zakończeniu pierwszego semestru akademickiego.

Chodzi o sprawę prof. Ewy Budzyńskiej z Uniwersytetu Śląskiego, wobec której postępowanie dyscyplinarne, w związku z reakcją części studentów wobec jej wypowiedzi na wykładach, wszczął rzecznik dyscyplinarny uczelni prof. Wojciech Popiołek. W reakcji na to postępowanie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiedział, że przedstawi projekt zmian prawnych chroniących wolność słowa i badań na polskich uczelniach.

[polecam:http://niezalezna.pl/306666-lewaccy-studenci-doniesli-na-swoja-profesor-za-homofobie-minister-gowin-reaguje]

Do dziś władze Uniwersytetu Śląskiego nie komentowały postępowania dyscyplinarnego prof. Budzyńskiej, w przebieg którego – zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce – nie mogą ingerować. Rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że "wolność słowa należy do najważniejszych wartości na jakich opiera się wspólnota akademicka Uniwersytetu Śląskiego".

Władze uczelni z całą stanowczością opowiadają się za swobodą debaty akademickiej prowadzonej w atmosferze szacunku dla odmiennych racji oraz nieskrępowanego wyrażania poglądów opartych na faktach i metodach naukowych. Integralną częścią tej swobody jest prawo do głoszenia poglądów kontrowersyjnych, o ile nie są one sprzeczne z prawem i nie naruszają godności osoby ludzkiej

- napisał rektor.

[polecam:http://niezalezna.pl/306402-prof-budzynska-oskarzono-o-promowanie-homofobii-po-29-latach-pracy-sklada-wypowiedzenie]

"Jednocześnie niełatwa ocena, czy w indywidualnym przypadku granice takiej wolności zostały przekroczone, należy do niezależnych rzeczników dyscyplinarnych oraz dwóch instancji niezawisłych sądów dyscyplinarnych"

- przypomniał prof. Kowalczyk.

Szanując ich ustawowo zagwarantowaną niezależność, władze rektorskie nie podejmą żadnych kroków, które mogłyby zostać odczytane jako próba wywarcia nieuprawnionego wpływu na ich działalność. Jesteśmy także przekonani, że do rzetelności ich rozstrzygnięć nie przyczyniają się komentarze i oceny formułowane przez osoby niezaznajomione z całością dokumentacji i szczegółowymi aspektami konkretnych postępowań

- zaznaczył rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Minister Michał Woś poinformował dziś, że jedna z działaczek Solidarnej Polski złożyła zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Katowicach w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa w ramach postępowania dyscyplinarnego prof. Budzyńskiej.

[polecam:http://niezalezna.pl/306880-jest-reakcja-ws-prof-ewy-budzynskiej-wplynelo-zawiadomienie-do-prokuratury]

Podał ponadto, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) przekazał mu informację, że jako Prokurator Generalny podjął czynności z urzędu polecając prokuraturze zbadać tę sprawę. Minister Woś zapowiedział też utworzenie zespołu parlamentarnego ds. walki z cenzurą na uczelniach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts