Proboszcz odmówił Bidenowi udzielenia Komunii św. Powodem - publiczne popieranie aborcji

Ks. Robert E. Morey, proboszcz parafii św. Antoniego we Florence w Karolinie Południowej podczas niedzielnej mszy św. odmówił udzielenia Komunii św. politykowi Demokratów, Joe Bidenowi. Powód? Publiczne popieranie aborcji, w tym zapowiedzi wsparcia finansowego dla jednej z największych organizacji proaborcyjnych.

Joe Biden
By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81734796

Joe Biden, polityk Demokratów, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, jest wymieniany jako główny kandydat Demokratów do walki o fotel prezydencki z Donaldem Trumpem w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w USA. W ubiegły weekend prowadził kampanię na terenie Karoliny Południowej. W niedzielę udał się na mszę św. do kościoła św. Antoniego w miejscowości Florence.

Tamtejszy proboszcz, ks. Robert E. Morey, nie udzielił Bidenowi Komunii świętej. Powodem było publiczne popieranie przez polityka aborcji.

Biden akcentuje plany zwiększenia wsparcia finansowego dla proaborcyjnej organizacji Planned Parenthood oraz zapowiada wyeliminowanie zmian w zakresie planowanie rodziny wprowadzonych w czasie rządów Donalda Trumpa. 

Jak podaje portal wpde.com, sztab Bidena nie komentuje sytuacji, wskazując na jej osobisty charakter. 

Oświadczenie w tej sprawie wydał jednak ks. Morey:

"Minionej niedzieli, ze smutkiem musiałem odmówić Komunii świętej byłemu wiceprezydentowi, Joe Bidenowi. Komunia święta oznacza, że jesteśmy w jedności z Bogiem, sobą nawzajem oraz z Kościołem. Nasze działania powinny to odzwierciedlać. Jakakolwiek osoba publiczna, która broni aborcji, lokuje siebie poza nauczaniem Kościoła. Moją odpowiedzialnością jako księdza jest pełnienie obowiązków duszpasterskich wobec tych dusz, które powierzone zostały mojej opiece i muszę to czynić nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Będę pamiętał o panie Bidenie w moich modlitwach"

- napisał proboszcz parafii św. Antoniego we Florence w przytoczonym przez wpde.com oświadczeniu.

Nieudzielenie Komunii św. Joe Bidenowi nie jest odosobnionym przypadkiem w Stanach Zjednoczonych. W przeszłości kapłani wielokrotnie apelowali do popierających aborcję polityków o zaprzestanie uczestnictwa w Komunii świętej lub - tak jak ks. Morey - odmawiali im jej udzielenia.

Sam Biden zetknął się już w przeszłości z podobną sytuacją. W 2008 r. bp Joseph Francis Martino z rodzinnej miejscowości polityka, Scranton w Pensylwanii, stwierdził w liście pasterskim, że politycy, którzy publicznie popierają aborcję nie powinni przyjmować Komunii św. Dodał, że Bidenowi odmówionoby udzielenia Komunii świętej w jego diecezji.

W tym kontekście duchowni powołują się na zapis w Kodeksie prawa kanonicznego z 1983 r. Kanon 915 brzmi tam bowiem następująco [w wydaniu polskim]:

"Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim"

 

 

Źródło: wpde.com, pch24.pl, niezalezna.pl

#USA #komunia święta #Joe Biden

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo