Brytyjscy 16-latkowie będą mogli głosować?

Opozycyjne Partia Pracy i Szkocka Partia Narodowa zapowiedziały, że poprą złożony przez brytyjski rząd projekt ustawy o wyborach 12 grudnia, ale chcą dać czynne prawo wyborcze 16- i 17-latkom oraz obywatelom państw Unii Europejskiej, którzy mają status osoby osiedlonej.

pixabay.com

Nie wiadomo jeszcze, czy poprawka rozszerzająca czynne prawo wyborcze zostanie poddana pod głosowanie, a jeśli tak, to czy uzyskałaby poparcie. Zgłaszane wątpliwości dotyczą zarówno samego faktu przyznania prawa wyborczego obywatelom innych państw, co poza wyborami lokalnymi nie jest praktykowane w innych krajach, jak i niewystarczającego czasu na uaktualnienie list wyborczych.

Według źródeł rządowych, jeśli taka poprawka zostałaby przyjęta, rząd zapewne wycofa projekt ustawy o wyborach 12 grudnia.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii mieszka ok. 3 milionów obywateli państw unijnych, z czego około połowa ma status osoby osiedlonej. W przypadku Polaków, których na koniec 2018 roku było w tym kraju nieco ponad 900 tys., liczba złożonych wniosków wynosi obecnie 347,3 tys.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Wielka Brytania #prawo wyborcze

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo