Niemcy chcą usunięcia Turcji z NATO

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/isakarakus /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Większość Niemców chce usunięcia Turcji z NATO za jej działania przeciwko Kurdom w północnej Syrii. Wynika to z badań opublikowanych dziś przez agencję dpa. Zrealizowanie takiego postulatu jest jednak właściwie niemożliwe.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii YouGov na zlecenie dpa, 58 proc. Niemców chciałoby wykluczenia Turcji z Sojuszu Północnoatlantyckiego z powodu wkroczenia jej wojsk na tereny kurdyjskie w północnej Syrii. 18 proc. ankietowanych takiego pomysłu nie popiera.

Jeszcze większą akceptacją cieszy się wśród badanych idea bardziej zdecydowanej polityki wobec Ankary. 61 proc. Niemców chciałaby nałożenia na Turcję sankcji gospodarczych, a 69 proc. całkowitego wstrzymania eksportu broni. Po rozpoczęciu tureckiej ofensywy na północy Syrii handel uzbrojeniem został jedynie ograniczony.

Usunięcie Turcji z NATO nie jest uznawane za rozwiązanie realistyczne. Traktat Północnoatlantycki z 1949 roku nie przewiduje takiej możliwości.

Wśród niemieckich polityków pomysł ten cieszy się poparciem głównie postkomunistycznej partii Lewica, która chce zresztą rozwiązania samego NATO. W ubiegłym tygodniu zasugerował to jednak również szef frakcji SPD w Bundestagu Rolf Muetzenich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Gowin zabrał głos po kolizji samochodu SOP: „Wnioski muszą być wyciągnięte”

/ Jarosław Gowin / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Na szczęście nikomu nic się nie stało, nie było żadnego zagrożenia ani dla życia, ani dla zdrowia – ocenił po kolizji samochodu SOP minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wicepremier zmierzał do Gdańska.

Przewożący wicepremiera samochód SOP miał kolizję na drodze krajowej nr 7 w Kuklinie (Mazowieckie). Do kolizji doszło w drodze do Gdańska, gdzie Gowin wziął udział w uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Gdańskiej.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, nie było żadnego zagrożenia ani dla życia, ani dla zdrowia. Byłem informowany potem, że kierowca nie naruszył żadnych przepisów

- powiedział dziennikarzom wicepremier.

Na pytanie, że ostatnio często dochodzi do wypadków i kolizji z udziałem samochodów SOP, Gowin odparł: "Wnioski muszą być wyciągnięte przez policję i kierownictwo Służby Ochrony Państwa". Podkreślił, że czuje się całkowicie bezpiecznie podróżując autami SOP.

Kolizja z udziałem samochodu Służby Ochrony Państwa i ciężarówki miała miejsce w środę po godz. 8 na trasie S7 w Kuklinie (woj. mazowieckie).

Rzecznik SOP ppłk Bogusław Piórkowski powiedział PAP, że samochód Służby miał włączoną sygnalizację świetlną i dźwiękową, a więc był uprzywilejowany. Potwierdził, iż pojazd ten wyprzedzał samochód ciężarowy i w trakcie tego manewru doszło do niegroźnej kolizji.

Policja prowadziła swoje czynności. W wyniku tego nasz funkcjonariusz został ukarany mandatem karnym i punktami. Komendant SOP będzie wszczynał postępowanie wyjaśniające. Do tego czasu funkcjonariusz został skierowany do wykonywania obowiązków w innej komórce organizacyjnej SOP

- powiedział ppłk Piórkowski. Wyjaśnił, iż decyzja ta oznacza, że funkcjonariusz został zdjęty z grupy ochronnej.

Rzeczniczka mławskiej policji Anna Pawłowska powiedziała PAP, że na miejscu policjanci zdecydowali o ukaraniu mandatem kierowcy samochodu osobowego. Przyznała, iż ukarano go także punktami karnymi. Obaj kierowcy byli trzeźwi.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl