Za trzy lata 90 proc. gmin z dostępem do gazu

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Magnascan/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Niemal dokładnie rok temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił start Programu Przyspieszenia Inwestycji w Sieć Gazową Polski w latach 2018-2022 opracowany przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG) z inicjatywy min. Krzysztofa Tchórzewskiego.

Polska Spółka Gazownictwa podjęła się realizacji tego programu, a Skarb Państwa przeznaczył na przyspieszenie inwestycji dywidendę Grupy Kapitałowej PGNiG SA na ten cel. Według szefa resortu energii: - Na naszych oczach polskie gazownictwo staje się jednym z najważniejszych elementów budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz istotnym środkiem rozwoju gospodarczego naszego kraju i walki z niską emisją.

- Dostęp do gazu ziemnego to także szansa dla gmin i samorządów na przyciągnięcie kolejnych inwestorów i rozwój gospodarczy, jak również na wsparcie rozwoju jedno i wielorodzinnego budownictwa - podkreśla minister.

Dzięki Programowi w latach 2018-2022, liczba gmin z dostępem do sieci gazowej z 1482 wzrośnie do 1782 (łącznie w Polsce jest 2478 gmin), powstanie 4817 km sieci gazowych i 77 stacji LNG. Potwierdza to prezes PSG Marian Żołyniak, według którego gazyfikacja Polski na taką skalę będzie możliwa nie tylko tradycyjną metodą, ale również dzięki dostępowi do skroplonego gazu LNG.

- Budowa stacji regazyfikacji, czyli tzw. gazyfikacja wyspowa znacznie przyspieszy możliwość korzystania z paliwa gazowego przez mieszkańców rejonów, w których budowa tradycyjnych sieci gazowych jest niemożliwa bądź byłaby bardzo kosztowna oraz czasochłonna – wyjaśnia Żołyniak.

Dzięki programowi blisko 90 proc. Polaków będzie zamieszkiwało gminy zgazyfikowane. Dodatkowe środki finansowe w wysokości 867 mln zł, zwiększające łączne nakłady do 7,5 mld zł, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych sieci na terenie niezgazyfikowanym, przyłączenia nowych odbiorców oraz inwestycje zwiększające przepustowość infrastruktury.

Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG SA ocenia, że "gaz to paliwo konkurencyjne cenowo oraz bezpieczne dla środowiska naturalnego. Stosowanie gazu do ogrzewania domów poprawia czystość powietrza, którym oddychamy my i nasze dzieci. Realizując program gazyfikacji, chcemy dać wszystkim możliwość wyboru najlepszego dla nich źródła energii".

Wśród 300. gmin, które obejmuje program, 30 znajduje się w woj. mazowieckim. Jedną z pierwszych jest gm. Halinów. W ramach prowadzonej tu inwestycji zgazyfikowane zostaną miejscowości Kazimierów, Krzewina i Mrowiska, a dostęp do sieci rozszerzony zostanie w zgazyfikowanej już miejscowości Długa Kościelna. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w 2019 r. To nie wszystko. W kolejnych latach na terenie gm. Halinów przewidziano dalszą rozbudowę gazociągów z kierunku Mińska Mazowieckiego. Obejmie ona także sąsiednią gminę Dębe Wielkie, w tym miejscowości: Brzeziny, Wielgolas Duchnowski, Olesin, Dębe Wielkie, Kobierne, Chrośla, Choszczówka Rudzka i Górki. Inwestycja ma zakończyć się w drugiej połowie 2022 r. Realizacja całego przedsięwzięcia pozwoli na przyłączenie do sieci gazowej około 120. odbiorców.

Z kolei na początku października br. stację LNG, tj. gazu skroplonego, otwarto w gm. Trzebieszów, w pow. łukowskim (woj. lubelskie), przy Zakładach Mięsnych Wierzejki – pierwszą taką inwestycję w tym województwie. Obiekt w przyszłości ma także służyć mieszkańcom gminy. - Okres przygotowania całej inwestycji się skraca, bo nie ma tych dziesiątków kilometrów czy setek kilometrów gazociągu doprowadzającego - ocenia Marian Żołyniak, prezes PSG. Koszt inwestycji, którą sfinansowała PSG, wyniósł 4 mln zł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ze sztabu Hołowni na ławę oskarżonych? Była koordynatorka WOŚP usłyszała zarzuty

Szymon Hołownia / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Siedem osób usłyszało dziś zarzuty w związku z organizacją finału WOŚP, podczas którego został śmiertelnie ranny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wśród podejrzanych jest przedstawicielka sztabu wyborczego Szymona Hołowni. Śledczy zarzucili siedmiu osobom narażenie na niebezpieczeństwo uczestników koncertu i niedopełnienie obowiązków. Wszystkim podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2019 roku, Stefan W. zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i kilkukrotnie ugodził go nożem. Samorządowiec na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia w szpitalu.

Wśród podejrzanych, którym dziś ogłoszono zarzuty, jest Agnieszka Buczyńska (wyraziła zgodę na publikację danych), gdańska koordynatorka WOŚP, a obecnie też członek sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

- Postawione zarzuty prokuratorskie Agnieszce Buczyńskiej w żaden sposób nie wpływają na jej pracę w sztabie Szymona Hołowni. Wysoko cenimy jej profesjonalizm i ogromne zaangażowanie w koordynację wolontariatu

 - powiedziała Anna Mazurek ze sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

[polecam:https://niezalezna.pl/312688-holownia-zbiera-podpisy-i-pieniadze]

Zarzuty usłyszeli od śledczych: dwaj funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, pracownik Urzędu Miasta w Gdańsku oraz dwaj ochroniarze i dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

- Zarzut narażenia uczestników koncertu na niebezpieczeństwo usłyszeli zarządzający Agencją Ochrony "Tajfun", która odpowiadała za bezpieczeństwo podczas imprezy, a także osoby reprezentujące jej organizatora

 - powiedziała Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Urzędnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który zezwolił na organizację koncertu oraz funkcjonariuszom policji, którzy pozytywnie zaopiniowali wniosek o taką zgodę, przedstawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i narażenia uczestników imprezy

- dodała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312658-holownia-chcial-zablysnac-w-temacie-koronawirusa-tej-wpadki-jego-sztabu-nic-nie-przebije]

Prokuratorzy uważają, że firma ochroniarska i organizator imprezy - Regionalne Centrum Wolontariatu - nie zapewnili bezpieczeństwa i porządku podczas koncertu. Takie wnioski mają płynąć z opinii biegłego sądowego ds. bezpieczeństwa, którą otrzymali śledczy.

- W szczególności nie zabezpieczyli dostępu do sceny, umożliwiając wtargnięcie na nią zamachowca, który ugodził nożem Pawła Adamowicza

 - powiedziała prok. Muklewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts