Na jego 10-letni budżet do 2029 r. przeznaczono łącznie 103 mld zł.

Według szefa resortu, min. Henryka Kowalczyka, program ten „cały czas się rozkręca”. W jego ramach do tej pory złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł.

- Naszym celem jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat

– podkreślił minister. - Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu - dodał.

Min. Kowalczyk poinformował, że program przewiduje pomoc nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. - Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki) - dodał.

W opinii szefa resortu środowiska problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu około dziesięciu lat, ponieważ do tego czasu, dzięki inwestycjom w nowoczesne piece i termomodernizację, co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie emitować czystsze spaliny z ogrzewania. Spowoduje to ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery o setki tysięcy ton.

Substancje te zawarte w toksycznym dymie to trująca mieszanka wybuchowa. Zawiera substancje szkodliwe dla naszego zdrowia i życia, powodujące zarówno doraźne dolegliwości, jak i poważne schorzenia. Przy czym zagrażają wszystkim - także zdrowiu płodu. Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera aż 45 tys. osób w naszym kraju!

Smog to nie tylko zagrożenie dla zdrowia ludzi, ale i środowiska naturalnego. Emisja toksycznych substancji stanowi pułapkę dla zwierząt i roślin. Tam, gdzie zabudowa jest gęsta, a mieszkańcy nieodpowiedzialnie palą w swoich piecach i kotłach, tworzy się „ekologiczny zator”.

Minister Kowalczyk podkreślił, że w kontekście walki ze smogiem ważna jest edukacja społeczeństwa. Od momentu rozpoczęcia działania programu „Czyste Powietrze” w całej Polsce odbywały się spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami, podczas których przedstawiano jego najważniejsze zasady i założenia. W całym cyklu spotkań uczestniczyło ponad 170 tys. osób.

Ponadto resort zainaugurował kampanię społeczną „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!”. Dzięki niej ministerstwo chce „kształtować świadomość ekologiczną Polaków w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia” – powiedział Kowalczyk.

- Chcemy również obalić najbardziej rozpowszechnione mity na temat problemów, związanych z nowoczesnym i nieszkodliwym ogrzewaniem domów jednorodzinnych

– dodał.