Smog powinien przestać być problemem w ciągu 10 lat

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Foto-Rabe

  

Ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych piecach - to główne założenie rządowego programu „Czyste powietrze”, promowanego przez ministerstwo środowiska.

Na jego 10-letni budżet do 2029 r. przeznaczono łącznie 103 mld zł.

Według szefa resortu, min. Henryka Kowalczyka, program ten „cały czas się rozkręca”. W jego ramach do tej pory złożono 90 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 2 mld zł.

- Naszym celem jest zdecydowana poprawa jakości powietrza w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat

– podkreślił minister. - Chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego podjęliśmy realne działania na rzecz zwalczania smogu - dodał.

Min. Kowalczyk poinformował, że program przewiduje pomoc nie tylko w wymianie pieców, ale również w termomodernizacji budynków. - Dotychczas w ramach programu podjęto ponad 55 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 1 mld zł (dotacje i pożyczki) - dodał.

W opinii szefa resortu środowiska problem smogu w Polsce powinien zniknąć w ciągu około dziesięciu lat, ponieważ do tego czasu, dzięki inwestycjom w nowoczesne piece i termomodernizację, co najmniej 80 proc. domów jednorodzinnych będzie emitować czystsze spaliny z ogrzewania. Spowoduje to ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery o setki tysięcy ton.

Substancje te zawarte w toksycznym dymie to trująca mieszanka wybuchowa. Zawiera substancje szkodliwe dla naszego zdrowia i życia, powodujące zarówno doraźne dolegliwości, jak i poważne schorzenia. Przy czym zagrażają wszystkim - także zdrowiu płodu. Każdego roku z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera aż 45 tys. osób w naszym kraju!

Smog to nie tylko zagrożenie dla zdrowia ludzi, ale i środowiska naturalnego. Emisja toksycznych substancji stanowi pułapkę dla zwierząt i roślin. Tam, gdzie zabudowa jest gęsta, a mieszkańcy nieodpowiedzialnie palą w swoich piecach i kotłach, tworzy się „ekologiczny zator”.

Minister Kowalczyk podkreślił, że w kontekście walki ze smogiem ważna jest edukacja społeczeństwa. Od momentu rozpoczęcia działania programu „Czyste Powietrze” w całej Polsce odbywały się spotkania informacyjno-edukacyjne z mieszkańcami, podczas których przedstawiano jego najważniejsze zasady i założenia. W całym cyklu spotkań uczestniczyło ponad 170 tys. osób.

Ponadto resort zainaugurował kampanię społeczną „Czyste Powietrze – zdrowy wybór!”. Dzięki niej ministerstwo chce „kształtować świadomość ekologiczną Polaków w zakresie przyczyn zanieczyszczenia powietrza oraz jego konsekwencji dla zdrowia” – powiedział Kowalczyk.

- Chcemy również obalić najbardziej rozpowszechnione mity na temat problemów, związanych z nowoczesnym i nieszkodliwym ogrzewaniem domów jednorodzinnych

– dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Ze sztabu Hołowni na ławę oskarżonych? Była koordynatorka WOŚP usłyszała zarzuty

Szymon Hołownia / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Siedem osób usłyszało dziś zarzuty w związku z organizacją finału WOŚP, podczas którego został śmiertelnie ranny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wśród podejrzanych jest przedstawicielka sztabu wyborczego Szymona Hołowni. Śledczy zarzucili siedmiu osobom narażenie na niebezpieczeństwo uczestników koncertu i niedopełnienie obowiązków. Wszystkim podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, 13 stycznia 2019 roku, Stefan W. zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i kilkukrotnie ugodził go nożem. Samorządowiec na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia w szpitalu.

Wśród podejrzanych, którym dziś ogłoszono zarzuty, jest Agnieszka Buczyńska (wyraziła zgodę na publikację danych), gdańska koordynatorka WOŚP, a obecnie też członek sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

- Postawione zarzuty prokuratorskie Agnieszce Buczyńskiej w żaden sposób nie wpływają na jej pracę w sztabie Szymona Hołowni. Wysoko cenimy jej profesjonalizm i ogromne zaangażowanie w koordynację wolontariatu

 - powiedziała Anna Mazurek ze sztabu wyborczego Szymona Hołowni.

[polecam:https://niezalezna.pl/312688-holownia-zbiera-podpisy-i-pieniadze]

Zarzuty usłyszeli od śledczych: dwaj funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, pracownik Urzędu Miasta w Gdańsku oraz dwaj ochroniarze i dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu.

- Zarzut narażenia uczestników koncertu na niebezpieczeństwo usłyszeli zarządzający Agencją Ochrony "Tajfun", która odpowiadała za bezpieczeństwo podczas imprezy, a także osoby reprezentujące jej organizatora

 - powiedziała Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

- Urzędnikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który zezwolił na organizację koncertu oraz funkcjonariuszom policji, którzy pozytywnie zaopiniowali wniosek o taką zgodę, przedstawiono zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i narażenia uczestników imprezy

- dodała.

[polecam:https://niezalezna.pl/312658-holownia-chcial-zablysnac-w-temacie-koronawirusa-tej-wpadki-jego-sztabu-nic-nie-przebije]

Prokuratorzy uważają, że firma ochroniarska i organizator imprezy - Regionalne Centrum Wolontariatu - nie zapewnili bezpieczeństwa i porządku podczas koncertu. Takie wnioski mają płynąć z opinii biegłego sądowego ds. bezpieczeństwa, którą otrzymali śledczy.

- W szczególności nie zabezpieczyli dostępu do sceny, umożliwiając wtargnięcie na nią zamachowca, który ugodził nożem Pawła Adamowicza

 - powiedziała prok. Muklewicz.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts