Para Prezydencka przybyła do Holandii

zdjęcie ilustracyjne / www.facebook.com/kancelaria-prezydenta-rp

  

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką przybył dziś do Holandii, gdzie w ramach oficjalnej wizyty m.in. weźmie udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka. Spotka się też z premierem Holandii Markiem Rutte i z Polonią.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Holandii przypada w szczególnym momencie dwustronnych relacji między obu krajami, gdyż w tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 75. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

We wtorek prezydent Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmem-Aleksandrem wezmą udział w uroczystościach na cmentarzu w Bredzie, gdzie złożą kwiaty na grobie gen. Maczka, a także pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce.

W ramach obchodów rocznicy wyzwolenia Bredy odbędzie się uroczysta defilada wojskowa na cześć polskich żołnierzy. Prezydent Polski i król Niderlandów wspólnie będą odbierać defiladę ze schodów ratusza w Bredzie, skąd pozdrowią jej uczestników, a także wygłoszą okolicznościowe przemówienia. - Co warte podkreślenia, to właśnie po schodach prowadzących do ratusza 75 lat temu generał Stanisław Maczek wprowadził burmistrza Bredy do urzędu, z którego wcześniej został usunięty przez Niemców – zauważył Szczerski.

- Dla pielęgnowania pamięci o bohaterstwie i wysiłku wojennym polskich żołnierzy niezwykle istotne jest, że obchody jego 75. rocznicy, podobnie jak niedawno w Belgii, będą miały miejsce na najwyższym państwowym szczeblu. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że wraz z prezydentem RP udział w nich weźmie król Niderlandów Wilhelm-Aleksander

- dodał prezydencki minister.

Polska para prezydencka i holenderska para królewska spotkają się także odrębnie w Pałacu Królewskim w Hadze, gdzie na cześć polskich gości zostanie wydany uroczysty obiad.

W środę prezydent Duda spotka się na śniadaniu roboczym z premierem Holandii Markiem Rutte. - W rozmowie nie zabraknie najważniejszych tematów z agendy naszych relacji dwustronnych oraz bieżącej polityki europejskiej – powiedział Szczerski. - Przywódcy będą rozmawiać o stosunkach gospodarczych oraz większej dostępności holenderskiego rynku dla firm z Polski, brexicie, przyszłości UE czy bezpieczeństwie europejskim oraz światowym - dodał minister.

Prezydent spotka się również z przewodniczącymi obu izb parlamentu Holandii. Według Szczerskiego jednym z tematów spotkania będzie sytuacja polskiej społeczności w Holandii. - Obecnie w Holandii pracuje ponad 200 tysięcy naszych rodaków. Wizyta stwarza znakomitą okazję do rozmowy o ich sytuacji i potrzebach – zaznaczył.

Polska para prezydencka spotka się także z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Holandii.

W programie wizyty prezydenta znajdują się też spotkania z przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. - Przypomnę, że podkreślanie znaczenia prawa międzynarodowego dla zachowania pokoju stanowi stały element polityki zagranicznej prezydenta Dudy, a także naszego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – wskazał Szczerski.

Prezydent Duda będzie rozmawiał także z dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). - Polska zamierza utrzymać dotychczasowy wysoki poziom zaangażowania w promowanie Konwencji o broni chemicznej oraz w prace Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – poinformował szef gabinetu prezydenta. - Niestety ostatnie przypadki użycia broni chemicznej w Syrii oraz w Wielkiej Brytanii ujawniły ciągłą erozję międzynarodowych norm i zobowiązań państw w zakresie wdrażania konwencji o broni chemicznej - dodał minister.

Andrzej Duda odwiedzi też Rotterdam, gdzie dojdzie do podpisania listu intencyjnego między portem w Rotterdamie a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zdaniem prezydenckiego ministra „poszerzenie takiej współpracy świadczy o tym, że strona holenderska, która posiada w tej branży unikatowe doświadczenie, dostrzegła w naszym przemyśle portowym potencjał rozwojowy”. - Jest to dla nas powód do dumy i dowód docenienia potencjału polskiej gospodarki morskiej - podkreślił Szczerski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ministerstwo Cyfryzacji dementuje fake news. Poczta nie zajrzy do kopert!

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela – poinformowało dziś wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej.

„Rząd pracuje nad nowelizacją kolejnych przepisów ułatwiających walkę z panującą epidemią, w której wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli. Jednym z nich jest usługa hybrydowa, czyli skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach”

- poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

[polecam:https://niezalezna.pl/321278-tusk-z-brukseli-radzi-poczcie-polskiej-powinna-dostarczyc-maseczki-zamiast-pakietow-do-glosowania]

Przekazało, że polega to na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. „Warunkiem zastosowanie tej usługi jest zgoda adresata” – podkreślono w komunikacie. Dodano, że to oznacza, że operator pocztowy, jak dotąd, nie będzie miał prawa otwierania prywatnej korespondencji. „Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę” – zaznaczyło ministerstwo.

Nadmieniło też, że tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie - nadawania, skanowania i doręczenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts