Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Holandii przypada w szczególnym momencie dwustronnych relacji między obu krajami, gdyż w tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 75. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

We wtorek prezydent Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmem-Aleksandrem wezmą udział w uroczystościach na cmentarzu w Bredzie, gdzie złożą kwiaty na grobie gen. Maczka, a także pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce.

W ramach obchodów rocznicy wyzwolenia Bredy odbędzie się uroczysta defilada wojskowa na cześć polskich żołnierzy. Prezydent Polski i król Niderlandów wspólnie będą odbierać defiladę ze schodów ratusza w Bredzie, skąd pozdrowią jej uczestników, a także wygłoszą okolicznościowe przemówienia. - Co warte podkreślenia, to właśnie po schodach prowadzących do ratusza 75 lat temu generał Stanisław Maczek wprowadził burmistrza Bredy do urzędu, z którego wcześniej został usunięty przez Niemców – zauważył Szczerski.

- Dla pielęgnowania pamięci o bohaterstwie i wysiłku wojennym polskich żołnierzy niezwykle istotne jest, że obchody jego 75. rocznicy, podobnie jak niedawno w Belgii, będą miały miejsce na najwyższym państwowym szczeblu. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że wraz z prezydentem RP udział w nich weźmie król Niderlandów Wilhelm-Aleksander

- dodał prezydencki minister.

Polska para prezydencka i holenderska para królewska spotkają się także odrębnie w Pałacu Królewskim w Hadze, gdzie na cześć polskich gości zostanie wydany uroczysty obiad.

W środę prezydent Duda spotka się na śniadaniu roboczym z premierem Holandii Markiem Rutte. - W rozmowie nie zabraknie najważniejszych tematów z agendy naszych relacji dwustronnych oraz bieżącej polityki europejskiej – powiedział Szczerski. - Przywódcy będą rozmawiać o stosunkach gospodarczych oraz większej dostępności holenderskiego rynku dla firm z Polski, brexicie, przyszłości UE czy bezpieczeństwie europejskim oraz światowym - dodał minister.

Prezydent spotka się również z przewodniczącymi obu izb parlamentu Holandii. Według Szczerskiego jednym z tematów spotkania będzie sytuacja polskiej społeczności w Holandii. - Obecnie w Holandii pracuje ponad 200 tysięcy naszych rodaków. Wizyta stwarza znakomitą okazję do rozmowy o ich sytuacji i potrzebach – zaznaczył.

Polska para prezydencka spotka się także z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Holandii.

W programie wizyty prezydenta znajdują się też spotkania z przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. - Przypomnę, że podkreślanie znaczenia prawa międzynarodowego dla zachowania pokoju stanowi stały element polityki zagranicznej prezydenta Dudy, a także naszego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – wskazał Szczerski.

Prezydent Duda będzie rozmawiał także z dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). - Polska zamierza utrzymać dotychczasowy wysoki poziom zaangażowania w promowanie Konwencji o broni chemicznej oraz w prace Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej – poinformował szef gabinetu prezydenta. - Niestety ostatnie przypadki użycia broni chemicznej w Syrii oraz w Wielkiej Brytanii ujawniły ciągłą erozję międzynarodowych norm i zobowiązań państw w zakresie wdrażania konwencji o broni chemicznej - dodał minister.

Andrzej Duda odwiedzi też Rotterdam, gdzie dojdzie do podpisania listu intencyjnego między portem w Rotterdamie a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zdaniem prezydenckiego ministra „poszerzenie takiej współpracy świadczy o tym, że strona holenderska, która posiada w tej branży unikatowe doświadczenie, dostrzegła w naszym przemyśle portowym potencjał rozwojowy”. - Jest to dla nas powód do dumy i dowód docenienia potencjału polskiej gospodarki morskiej - podkreślił Szczerski.