Trzaskowskiego pomysł na bezpieczne drogi? Więcej fotoradarów! Nie obyło się bez ataku na rząd

Rafał Trzaskowski / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Prezydent Warszawy miał dziś przedstawić swoje pomysły na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Tymczasem sporą część swojego wystąpienia Rafał Trzaskowski wykorzystał do atakowania rządu. A propozycje na poprawę sytuacji na drogach? Też były. Jeden z nich to... więcej fotoradarów w rękach gmin.

Możemy być bardzo ambitni i będziemy bardzo ambitni, mimo ograniczeń finansowych, natomiast bez pewnych zmian na poziomie rządowym trudno będzie sobie poradzić i trudno będzie doprowadzić do takiej rzeczywistości, w której wypadków będzie albo zero albo mało.
- skarżył się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak przekazał prezydent stolicy , jednym ze sposobów na poprawę bezpieczeństwa na warszawskich ulicach byłoby... przywrócenie gminom prawa do instalacji fotoradarów.

Jest to kwestia kontrowersyjna, bo to rząd Ewy Kopacz podjął decyzję o tym, żeby fotoradary nie były zarządzane przez gminy.
- podkreślił Trzaskowski, który dodał, że wtedy intencje były takie, aby Inspekcja Transportu Drogowego zarządzała fotoradarami, bo „dochodziło do sytuacji, w których gminy nadużywały tego narzędzia po to, aby podreperować sytuacje budżetową”.

Według Trzaskowskiego teraz miałoby być zupełnie inaczej.

Chodzi przywrócenie instalacji fotoradarów, tylko po to, żeby stworzyć specjalny fundusz, który będzie służył poprawie bezpieczeństwa na drogach.
- tłumaczył prezydent stolicy.

Dodał, że miejsca, w których miałby stanąć fotoradary uzależnione byłyby od uzyskania zgody Inspekcji Transportu Drogowego oraz od wykonania audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie chodzi o to, aby stawiać setki czy tysiące fotoradarów, żeby tylko poprawić sytuację finansową, tylko żeby rzeczywiście fotoradary stały tam, gdzie one mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu.
- przekonywał.

Kolejny pomysł Trzaskowskiego również wymaga zmian na poziomie krajowym. Chodzi o podniesienie stawek mandatów za omijanie pojazdu ustępującemu pierwszeństwa pieszemu (teraz jest to 500 zł, 10 punktów karnych – przyp. red.), wyprzedzanie na przejściu dla pieszych (teraz jest to 200 zł, 10 pkt. - PAP), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (teraz jest to 350 zł i 10 pkt – przyp. red.).

Prezydent warszawy chciałby, aby wysokość mandatu za te wykroczenia stanowiła połowę średniego wynagrodzenia.

W Warszawie w 2018 roku nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu było przyczyną 244 potrąceń, czyli 64 procent wszystkich wypadków z udziałem pieszych, w tym 10 śmiertelnych.
- mówił Trzaskowski.

Ostatnią kwestią, której rozwiązania prezydent Warszawy oczekuje od rządu, to wprowadzenie przepisu ustalającego bezwzględne pierwszeństwo pieszych, „które jest standardem w większości krajów Unii Europejskich, zwłaszcza na zachód od nas”.

Prezydent stolicy po liście skarg i zażaleń, której adresatem był polski rząd przeszedł w końcu do informacji na temat tego, czy zamierza zrobić cokolwiek w zarządzanym przez siebie mieście.

W przyszłym roku chcemy zakończyć audyt 4300 przejść dla pieszych bez sygnalizacji.
- zapowiedział Trzaskowski.

W 2020 roku miasto chce rozpocząć audyt „Bezpieczna Szkoła”.

Audyt będzie miał charakter obszarowy, czyli sprawdzane będą nie tylko punktowo przejścia w bezpośrednim otoczeniu szkół i przedszkoli, ale też drogi dojścia do nich.
- mówił Trzaskowski.

Według prezydenta Warszawy, jeżeli tylko rada miasta się na to zgodzi, na ten cel zostanie przeznaczone od 5 do 10 milionów złotych rocznie.

Kolejnym elementem mają być nowe sygnalizacje świetlne, które w przyszłym roku zostaną ustawione m.in. na skrzyżowaniu Kondratowicza z Blokową, al. Krakowskiej z Lipowczaną, Lazurowej z Dywizjonu 303 oraz przy Dworcu Wschodnim na ul. Kijowskiej.

Miasto chce także wprowadzić strefę Tempo 30 na każdym osiedlu.

Jesteśmy absolutnie zdeterminowani, żeby na drogach osiedlowych takie ograniczenia wprowadzić. W tej chwili robimy to na Starej Ochocie i na Filtrach. Gdyby się udało, to docelowo chcemy, aby 2/3 sieci drogowej Warszawy byłoby w strefie Tempo 30
- powiedział Trzaskowski.

Miasto robiło już w tej sprawie konsultacje punktowe. Nie wszystkim pomysł się spodobał.

Różne były zdania warszawiaków na ten temat, ale skoro mamy mówić o tym, jakie zmiany to to jest taka zmiana, którą warto wprowadzić. Notabene wtedy można też wpuścić ruch rowerowy na takich ulicach bez konieczności oddzielenia go, jeżeli jest ograniczenie do 30 km/h.
- przekonywał Trzaskowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wkrótce rozmowa Zełeński-Putin. Doradca ukraińskiego prezydenta wskazuje na jego priorytety

/ Zdjęcie ilustracyjne / By Адміністрація Президента України, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79549997

  

Tuż przed paryskim szczytem tzw. czwórki normandzkiej Andrij Jermak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ds. polityki zagranicznej, zapewnił w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że jego kraj chce pokoju w Donbasie.

Prezydent Zełenski dał jasno do zrozumienia, że pokój w Donbasie ma dla niego najwyższy priorytet, tak by w strefie działań wojennych w końcu przestali ginąć ludzie. Nowe ukraińskie władze udowodniły, nie tylko słowami, ale także poprzez działania, że wypełniają wszystkie zobowiązania wynikające z porozumień mińskich. Na przykład wycofując wojska do uzgodnionych konkretnych punktów linii frontu

- powiedział Jermak w wywiadzie opublikowanym w sobotę na stronie internetowej niemieckiej gazety.

Jermak był głównym negocjatorem w sprawie wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją we wrześniu, a teraz przygotowuje szczyt w Paryżu.

"Oczekujemy tej samej gotowości od przeciwnej strony. Jest przy tym jasne, że porozumienia z Mińska zostały zawarte pięć lat temu i wymagają doprecyzowania. Naszym celem w negocjacjach jest przywrócenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Mamy nadzieję i oczekujemy, że nasi europejscy partnerzy, Niemcy i Francja, będą tak jak dotychczas wspierać Ukrainę w tej sprawie" - oznajmił Jermak.

Pierwszym krokiem na rzecz pokoju na wschodzie Ukrainy byłoby - jego zdaniem - trwałe zawieszenie broni i zwolnienie wszystkich ukraińskich jeńców z rosyjskiej niewoli.

Pytany, czy Rosja naprawdę chce pokoju, Jermak oświadczył, że fakt, iż szczyt normandzki - po wielu opóźnieniach - odbędzie się w tym roku, jest sukcesem Ukrainy i polityki prezydenta Zełenskiego.

Mówiąc o tzw. formule Steinmeiera podkreślił też, że wybory lokalne w opanowanych przez prorosyjskich separatystów rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego muszą odbyć się zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i bez obecności obcych wojsk na tych terenach.

Jermak zaprzeczył, by prezydent USA Donald Trump groził Ukrainie zamrożeniem pomocy wojskowej, gdyby Kijów nie wszczął śledztwa przeciwko synowi byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena, który wchodził w skład kierownictwa jednej z ukraińskich firm gazowych.

Formuła Franka-Waltera Steinmeiera, byłego ministra spraw zagranicznych, a obecnie prezydenta Niemiec, przewiduje procedurę przyznania kontrolowanej przez separatystów części Donbasu specjalnego statusu. Rosja postawiła jako warunek szczytu normandzkiego podpisanie przez Ukrainę tej formuły i przedstawiciele Kijowa dokument podpisali.

Szczyt w Paryżu będzie pierwszym spotkaniem formatu normandzkiego na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwszym bezpośrednim spotkaniem prezydenta Rosji Władimira Putina z Zełenskim. Gospodarzem spotkania będzie prezydent Francji Emmanuel Macron, a weźmie w nim udział jeszcze kanclerz Niemiec Angela Merkel.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl