Dzieci dla Niepodległej po raz drugi! Najmłodsi redaktorzy „Niecodziennej Gazety Polskiej”

zdjęcie ilustracyjne / _Alicja_ CC0

  

Po raz kolejny oddajemy łamy weekendowego magazynu „Niecodzienna Gazeta Polska” dzieciom i wnukom naszych czytelników. Zachęcamy najmłodszych do przesyłania swoich prac plastycznych i tekstów na temat niepodległości. Prace opublikowane będą w świątecznym wydaniu „Niecodziennej” dołączonego do „Codziennej” 9 i 10 listopada. Gorąco zachęcamy!

Zeszłoroczna akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. 9-letni Karol napisał tekst o podróży po Warszawie, jaką mógł widzieć Józef Piłsudski. „„Wysiadłem z czerwonego tramwaju na przystanku Nieodległość” - to zdanie przypisuje się marszałkowi Piłsudskiemu. Ale to nie marszałek jest jego autorem. Mimo to mógł jechać tramwajem, te elektryczne pojazdy szynowe powstały bowiem w Warszawie w roku 1908, czyli 10 lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W moim opowiadaniu marszałek jedzie tramwajem linii nr 3, pierwszej w Warszawie tramwajowej linii elektrycznej” - To fragment jego tekstu sprzed roku. 8-letni Paweł napisał hymn o niepodległości w konwencji hip-hopowej. „Polska to nie Trójkąt Bermudzki, (yeah, yeah) / Bo żył w niej Józef Piłsudski! (yeah, yeah) / On potrafił zdziałać cuda, (yeah, yeah) / Dzięki niemu i mi się uda! / Ref. Tysiąc dziewięćset osiemnaście, / Ze szczęścia wszyscy klaszczcie!” - czytamy w jego tekście.

„Niecodzienna Gazeta Polska” w całości zilustrowana była rysunkami dzieci. Niech będzie tak i w tym roku.

Uwolnienie spod zaborów, kasztanka Józefa Piłsudskiego, wąsy marszałka, entuzjazm i wzruszenie Polaków, defilady wojskowe, plac Józefa Piłsudskiego w Warszawie, flagi i godło naszego kraju, rodzinny dzień wolny od pracy. Pomysłów na temat pracy plastycznej lub tekstu może być wiele. Pozwólmy najmłodszym na opowiedzenie o naszym Narodowym Święcie Niepodległości ich językiem. Najciekawsze prace zajmą łamy „Niecodziennej Gazety Polskiej” w numerze 9-10 listopada. Prosimy, by wraz z pracami przesłali Państwo również informacje o imieniu dziecka i jego wieku. Uczcijmy z dziećmi i wnukami naszą Niepodległości!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Chiny: Do pracy nie wróciło ok. 200 mln pracowników napływowych

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay/@pashminu

  

Jak ocenia w dzisiejszym wydaniu „South China Morning Post”, „z powodu epidemii koronawirusa około dwóch trzecich spośród prawie 300 mln pracowników napływowych w Chinach nie wróciło jeszcze do miejsc pracy”. Opóźnienie może być poważnym ciosem dla przemysłu i sektora usług.

"Chińczycy tradycyjnie wracają do rodzinnych miejscowości, by spędzić z krewnymi Święto Wiosny. Noworoczna przerwa w pracy, przedłużona z powodu epidemii, w większości regionów oficjalnie skończyła się 10 lutego, ale chińska gospodarka potrzebuje jeszcze tygodni, by znów nabrać rozpędu" - ocenia hongkoński dziennik. 

"Do piątku tylko 80 mln z prawie 300 mln robotników napływowych wróciło do miejsc pracy" - poinformował niedawno wiceminister transportu Liu Xiaoming. Resort oczekuje, że kolejne 120 mln osób wróci do swoich zakładów w drugiej połowie lutego, a pozostałe 100 mln osób - w marcu lub jeszcze później. 

Według danych ministerstwa na chińskich drogach, w pociągach i samolotach było w niedzielę 12 mln osób – zaledwie 20 proc. liczby odnotowanej samego dnia w ubiegłym roku.

Według „SCMP” opóźnienie może poważnie zakłócić funkcjonowanie sektora wytwórczego i usługowego, w których pracownicy nie mogą wykonywać swoich obowiązków zdalnie. Chiński rząd stara się przywrócić normalną aktywność gospodarczą, ale walka z epidemią poważnie utrudnia wznowienie pełnej produkcji w fabrykach. 

By powstrzymać wirusa, władze objęły kwarantanną miasto Wuhan i szereg innych miejscowości w prowincji Hubei, gdzie znajduje się pierwotne ognisko epidemii. Wiele miast w innych regionach wprowadziło surowe środki bezpieczeństwa, a niektóre aglomeracje znacznie ograniczyły mieszkańcom możliwość wychodzenia z domów. Od niedawna każda osoba powracająca do Pekinu musi przejść 14-dniową kwarantannę.

Tymczasem producent elektroniki Foxconn, podwykonawca Apple’a, oferuje premię w wysokości 3 tys. juanów (1700 zł) pracownikom, którzy przed końcem lutego wrócą do fabryki w mieście Zhengzhou z innych miejscowości w prowincji Henan - podał chiński magazyn „Caixin”. Pracownicy spoza Henanu mogą otrzymać premię, jeśli wrócą przed 7 marca.

Chińskie władze utrzymują, że są w stanie opanować epidemię koronawirusa, a jednocześnie zrealizować cele gospodarcze i społeczne wyznaczone na bieżący rok. Rząd centralny zapowiedział środki mające pomóc firmom uporać się z trudnościami, w tym cięcia podatkowe i obniżki kosztów.

Koronawirus może wywoływać śmiertelnie niebezpieczne zapalenie płuc. Do wtorku w Chinach kontynentalnych potwierdzono ponad 72 tys. zakażeń, a 1868 osób zmarło z powodu infekcji. Większość zakażeń i zgonów odnotowano w prowincji Hubei.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts