Obrazy II wojny światowej w materiałach fotograficznych i filmowych

/ ipn.gov.pl

  

Archiwum IPN opublikowało zbiór ok. 128 tys. fotografii dokumentujących zbrodnie niemiecko-nazistowskie w Polsce pt. Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Z każdym rokiem odchodzą świadkowie II wojny światowej i okupacji, coraz częściej ich relacje będą zastępować obrazy – podkreśla prezes IPN Jarosław Szarek.

Publikacja została zaprezentowana na konferencji naukowej Obrazy II wojny światowej w materiałach fotograficznych i filmowych, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie. Spotkanie - już po raz jedenasty - zorganizowało Archiwum IPN z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego, na którym poruszana była tematyka dokumentacji pozaaktowej, czyli m.in. fotografii archiwalnych, nagrań dźwiękowych i wideo.

Dokumentacja archiwalna to fundament i jeden z najważniejszych celów działalności IPN, który się nią opiekuje - stwierdził otwierając spotkanie archiwistów prezes IPN. Przypomniał przy tym, że zasób archiwalny Instytut wynosi obecnie prawie 100 km bieżących dokumentów, ok. 40 milionów fotografii, a także ok. 5 tysięcy filmów.

To gigantyczny zasób, który mamy za zadanie zbadać, ale także udostępnić i upowszechnić. - mówił Szarek.

Podkreślił też, że II wojna światowa w zasobie archiwalnym IPN stanowi przejmujące świadectwo wydarzeń, których początek miał miejsce 80 lat temu. Ze względu na upływający czas - zwrócił uwagę - odchodzą świadkowie wojny i okupacji i dlatego coraz częściej ich relacje będą zastępować materiały audiowizualne. Podał przy tym przykład znajdującej się w IPN kolekcji amerykańskiego fotografa Juliena Bryana, który we wrześniu 1939 r. ukazał tragedię upadającej Warszawy. Prezes IPN zaznaczył, że coraz rzadsze będą sytuacje, w których mogą przemawiać bohaterowie obrazów sprzed 80 lat, jak np. Kazimiera Mika (na znanej fotografii Bryana to dziewczynka rozpaczająca po śmierci siostry) czy Zygmunt Aksienow (chłopiec na gruzach Warszawy trzymający klatkę z kanarkiem).

Prezes IPN zaprezentował także wydaną w ostatnim czasie dwutomową publikację Zbiór fotografii Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – Instytutu Pamięci Narodowej. To rezultat - jak podkreśla IPN - kilkunastoletniej pracy nad opracowaniem zdjęć jednej z najważniejszych kolekcji fotografii historycznej. To także pierwsze tak szczegółowe omówienie zawartości tej kolekcji, mające ułatwiać korzystanie z zebranych w niej zdjęć.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl, ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Ministerstwo Cyfryzacji dementuje fake news. Poczta nie zajrzy do kopert!

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela – poinformowało dziś wieczorem Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, w mediach pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych nowych i kontrowersyjnych uprawnień Poczty Polskiej.

„Rząd pracuje nad nowelizacją kolejnych przepisów ułatwiających walkę z panującą epidemią, w której wprowadza dodatkowe ułatwienia dla obywateli. Jednym z nich jest usługa hybrydowa, czyli skuteczna i bezpieczna alternatywa wizyt na pocztach”

- poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

[polecam:https://niezalezna.pl/321278-tusk-z-brukseli-radzi-poczcie-polskiej-powinna-dostarczyc-maseczki-zamiast-pakietow-do-glosowania]

Przekazało, że polega to na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. „Warunkiem zastosowanie tej usługi jest zgoda adresata” – podkreślono w komunikacie. Dodano, że to oznacza, że operator pocztowy, jak dotąd, nie będzie miał prawa otwierania prywatnej korespondencji. „Propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę” – zaznaczyło ministerstwo.

Nadmieniło też, że tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie - nadawania, skanowania i doręczenia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts