Komitet Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego list startowali politycy SLD, Wiosny i Lewicy Razem, zdobył w wyborach do Sejmu 12,56 proc., co przełożyło się na 49 mandatów. Do Senatu weszła dwójka przedstawicieli tego komitetu: wiceprezeska partii Wiosna Gabriela Morawska-Stanecka oraz przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej Wojciech Konieczny. Morawska-Stanecka zdobyła w okręgu 75 obejmującym m.in. Mysłowice i Tychy ponad 64 tys. głosów.

W senackich ławach zasiądzie 48 senatorów PiS, 43 - Koalicji Obywatelskiej, 3 - PSL, 2 - Lewicy oraz czworo senatorów, którzy startowali z własnych komitetów.

Okazuje się, że lewica uzależnia poparcie dla kandydata Koalicji Obywatelskiej na marszałka Senatu od poparcia kandydatury Morawskiej-Staneckiej na wicemarszałka tej izby.

Morawska-Stanecka pytana, czy to ona zostanie wicemarszałkiem Senatu, odpowiedziała:

"Jestem gotowa na objęcie każdego stanowiska, które powierzy mi większość senacka"

Morawska-Stanecka jest prawniczką, współwłaścicielką kancelarii adwokackiej i właścicielką kancelarii prawa medycznego. W latach 1994-2006 brała udział w procesach restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, w tym górnictwa węgla kamiennego. W latach 2009-10 była członkiem Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego SA IV kadencji. Jako działaczka społeczna angażuje się w projekty związane z edukacją prawną, prawami kobiet, prawami zwierząt i pomocą prawną pro bono.