Kieszonkowe urządzenie USG wykona badanie za lekarza

zdjęcie ilustracyjne / falco/Pixabay

  

Przenośne urządzenia zmieniają obrazowanie diagnostyczne. Mobilny skaner mierzy aktywność mózgu podczas codziennych czynności, rękawiczki MRI dostarczają obrazy ruchome stawów i ścięgien, zaś bezprzewodowy ultrasonograf zapewnia lekarzom możliwość błyskawicznej diagnostyki i optymalizuje pracę kliniczną. Wojsko wykorzystuje już kieszonkowe urządzenia USG w terenie do oceny obrażeń. Już wkrótce urządzenie obrazujące będzie samo stawiało diagnozę.

Obrazowanie medyczne pomaga lekarzom w wykrywaniu i diagnozowaniu wielu chorób, od raka i zapalenia wyrostka robaczkowego po udar i choroby serca. Przemysł USG zmienia sztuczna inteligencja, która znacznie szybciej wykrywa poważne schorzenia, priorytetowo traktuje też pacjentów wymagających pilnej opieki, zalecając skierowanie ich na leczenie. Automatyczna segregacja chorych ułatwia życie lekarzom.

Nowe technologie rzeczywistości rozszerzonej umożliwiają z kolei lekarzom zrobienie wycinków zdjęć MRI i stworzenie obrazu 3D, któremu można się dokładnie przyjrzeć za pomocą okularów 3D, zestawu VR, a nawet wydrukować na drukarce 3D. Przenośne urządzenia do obrazowania diagnostycznego są jednym z ważniejszych trendów na rynku. Zintegrowane ze smartfonami pozwalają szybko sprawdzić stan zdrowia.

Dostępne są głowice, które można podpiąć do telefonu komórkowego i obrazować ciało ultrasonograficznie, a metody sztucznej inteligencji pomagają interpretować ten bardzo trudny obraz specjalistom, którzy niekoniecznie są przeszkoleni, niekoniecznie są radiologami.
- mówi Bartosz Borucki, kierownik zespołu sztucznej inteligencji i analizy obrazowej w diagnostyce medycznej na Uniwersytecie Warszawskim.

Na rynku jest dostępny przenośny skaner mózgu MEG. Opracowany przez naukowców z University College London, mierzy aktywność mózgu podczas codziennych czynności. Ostrzega też przed możliwymi atakami padaczki. Wprowadzone przez New York University School of Medicine rękawiczki MRI dostarczają z kolei stałe obrazy ruchomych stawów i ścięgien. Pozyskane w ten sposób zdjęcia pomagają nie tylko przy operacjach, lecz także w projektowaniu dokładniejszych protez.

Zdalne monitorowanie zdrowia umożliwiają już inteligentne zegarki wyposażone w mobilne mierniki EKG. Niektóre z nich są nawet w stanie wykrywać nieregularne rytmy serca, a diabetycy mogą monitorować poziom cukru za pomocą cyfrowych monitorów glukozy. Butterfly IQ to z kolei pierwszy na świecie ultradźwiękowy system do badania całego ciała, można go też podłączyć do smartfona czy tabletu.

Tymczasem wojsko wykorzystuje już przenośne ultrasonografy w terenie do oceny obrażeń żołnierzy. Lekarze mogą ich używać do identyfikowania obrażeń wewnętrznych, np. gdy ranny żołnierz nie jest w stanie zidentyfikować źródła bólu. Także w szpitalach coraz więcej lekarzy korzysta z kieszonkowych aparatów ultrasonograficznych jako skutecznego sposobu identyfikowania problemów zdrowotnych.

Wszystko idzie w takim kierunku, że urządzenie obrazujące będzie jednocześnie urządzeniem stawiającym automatyczną diagnozę. Będziemy skanować całe ciało i z bardzo wysokim poziomem szczegółowości mogli wcześnie rozpoznawać różnego rodzaju choroby. Powoli idziemy w stronę nie tyle diagnostyki chorób, ile bardziej prewencji, więc wczesnej interpretacji problemów, które mogą doprowadzić do choroby
- podkreśla Bartosz Borucki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: lifestyle.newseria.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że koleje działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzędu Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts