Źródła w Syrii powiadomiły Iran, że lider dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) Abu Bakr al-Bagdadi został zabity - poinformowało dzisiaj Reutera dwóch przedstawicieli irańskich władz. Informację potwierdził dziś na konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump.

Stany Zjednoczone zneutralizowały obecnie największego terrorystę Abu Bakr al-Bagdadiego, nie żyje. Był przywódcą tzw. Państwa Islamskiego, najbardziej agresywnej i największej organizacji terrorystycznej na świecie. Stany Zjednoczone poszukiwały Bgdadiego od wielu lat

– mówił prezydent Trump.

Prezydent USA podał, że zidentyfikowanie i pojmanie Bagdadiego było najważniejszym i najważniejszym celem jego administracji.

– Siły specjalne przeprowadziły bardzo trudną i skomplikowaną operację w nocy w północno-wschodniej Syrii i zakończyły swoją misję pełnym sukcesem. Amerykańscy żołnierze byli wspaniali, oglądałem większą część tej akcji – podał prezydent.

Nie odnotowaliśmy żadnych strat ludzkich podczas tej operacji po stronie amerykańskiej, natomiast znacząca ilość bojowników Bagdadiego i jego współpracowników została zamordowana. Bagdadi został zamordowany w tunelu, gdzie krzyczał, płakał i bronił się. Jednocześnie inni żołnierze prowadzili walkę, gdyż jego współpracownicy stawiali opór. 11 małych dzieci zostało wyprowadzonych z terenu, gdzie znaleziono Bagdadiego i nie są ranni. Jedyni, którzy zostali na miejscu zdarzenia to Bagdadi w tunelu, który wziął ze sobą trójkę młodych dzieci. Prowadził ich na pewną śmierć. Doszedł do końca tego tunelu, a nasze psy goniły go cały czas. Dopadły go i w tym momencie zdetonował kamizelkę samobójczą , mordując trójkę dzieci i zabijając siebie. Jego ciało zostało rozerwane w wyniku wybuchu, tunel zawalił się. Testy przeprowadzone później dały nam ze 100 proc. pewność identyfikacji, to był al-Bagdadi

– opisał prezydent Trump.