"Ryngraf" z szansą na nagrodę w konkursie IPN "Audycja Historyczna Roku"

Dorota Kania / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Film dokumentalny "Ryngraf" uzyskał nominację w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej "Audycja Historyczna Roku". To kolejne wyróżnienie dla dokumentu, którego reżyserem i autorką scenariusza jest Dorota Kania, drugim reżyserem Anna Zapert a producentem i autorem zdjęć Robert Krauz.

Film "Ryngraf" na X Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci zdobył nagrodę im. Janusza Krupskiego, a w ostatnim konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich - Nagrodę Główną Wolności Słowa. "Ryngraf” przedstawia historię żołnierza Armii Krajowej Stanisława Olszewskiego, który był właścicielem ryngrafu, odnalezionego podczas prac poszukiwawczych IPN w dołach śmierci w kwaterze 45N na Bródnie w Warszawie.

„Opowiedzieliśmy historię człowieka, który został skazany za kolaborację z Niemcami. Oficer Armii Krajowej, będąc pracownikiem niemieckiej policji kryminalnej, pomagał Polakom. W czasie niemieckiej okupacji został zdekonspirowany przez Gestapo i skazany na śmierć. Wyrok na Stanisławie Olszewskim wykonali jednak nie Niemcy, a komuniści, którzy uznali żołnierza za kolaboranta i zdrajcę”

- powiedziała Dorota Kania, która odpowiadała za reżyserię i scenariusz.

"Ryngraf"
reżyseria - Dorota Kania, Anna Zapert
scenariusz - Dorota Kania
zdjęcia - Robert Krauz
montaż - Katarzyna Zajączkowska-Burzyńska
muzyka - Konstancja Kochaniec
producent - Pracownia Mojego Mistrza Robert Krauz

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Koronawirus w Iranie. Blisko 3,5 tysiąca zgonów

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

158 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w Iranie, zwiększając tym samym bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 do 3 452 - poinformowało irańskie ministerstwo zdrowia. Od początku epidemii stwierdzono ponad 55,7 tys. zakażeń.

Jak sprecyzował rzecznik resortu Kijanusz Dżahanpur, do tej pory w Iranie zakażone zostały 55 743 osoby. Spośród nich 4 103 osoby są w stanie krytycznym.

Iran jest krajem najbardziej dotkniętym pandemią Covid-19 na Bliskim Wschodzie.

W swoim najnowszym zestawieniu agencja Reutera podała, że od początku pandemii koronawirusa, który w pierwszej kolejności pojawił się pod koniec ub.r. w Chinach, na świecie odnotowano ponad milion przypadków zakażeń, zmarło ponad 58,6 tys. osób.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts