"Łowcy cieni" w akcji

Funkcjonariusze z grupy tzw. łowców cieni Centralnego Biura Śledczego Policji doprowadzili do zatrzymania w trzy dni czterech poszukiwanych. Zrobili to w Dubaju, Cheshire, Częstochowie i pod Warszawą – powiedziała dzisiaj rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / ar130405

Jednym z zatrzymanych był poszukiwany od 2016 r. Rafał D. "Mężczyzna był poszukiwany listem gończym w związku z podejrzeniem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym" – przekazała kom. Jurkiewicz. Dodatkowo w 2017 r. 39-latek był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Praga-Północ za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Policjanci podejrzewali, że Rafał D. może się ukrywać za granicą, dlatego w 2018 r. wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania. W czerwcu bieżącego roku do poszukiwań włączyli się policjanci z grupy tzw. łowców cieni. Ustalili, że poszukiwany przebywa w Wielkiej Brytanii. Jak poinformowała Jurkiewicz, Rafał D. został zatrzymany przy współpracy z brytyjską policją 17 października w Cheshire.

Kolejnym zatrzymanym jest 43-letni Grzegorz K. ps. "Małpa", poszukiwany od początku 2019 r. List gończy za nim wystawiła Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w związku z podejrzeniem popełnienia przez niego przestępstw narkotykowych. Tą sprawą również zajęli się "łowcy cieni". Ustalili, że poszukiwany często zmieniał miejsca pobytu.

Ukrywał się głównie w województwie mazowieckim. "Aby zmylić policjantów, zmienił sposób ubierania oraz swój wygląd - podała Jurkiewicz. "Łowcy cieni" ustalili jednak miejsce jego pobytu. "Małpa" został zatrzymany 18 października na parkingu przy jednym z centrów handlowych w Częstochowie.

Natomiast policjanci z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zatrzymali 40-letniego Piotra O., który był poszukiwany od kilku lat na podstawie trzech listów gończych. Wpadł 16 października dzięki informacjom przekazanym przez funkcjonariuszy z grupy "łowców cieni". Jak podkreśliła rzecznik CBŚP, "wśród zarzucanych mu czynów znajduje się również podejrzenie o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą".

Czwartym zatrzymanym jest 40-letni obywatel Wietnamu. Od połowy 2018 r. był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania przez Czechów za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej. "Członkowie tej grupy podejrzani są o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków" – wyjaśniła Jurkiewicz.

Jego poszukiwaniem również zajęli się "łowcy cieni", którzy wytypowali miejsce, gdzie mógł się ukryć. Jak podała policjantka, "sytuacja była niezwykle trudna, ponieważ środowisko, w którym znalazł azyl, było bardzo hermetyczne".

Policjanci zatrzymali 40-latka 18 października pod Warszawą. Znaleźli przy nim i zabezpieczyli sześć dokumentów tożsamości na to samo nazwisko, ale z różnymi danymi, a wydane w Czechach, Wietnamie i Bułgarii.

Jurkiewicz poinformowała, że w stosunku do trzech zatrzymanych rozpoczęto już procedurę ekstradycyjną. "Dwóch Polaków w najbliższym czasie zostanie przekonwojowanych do kraju, natomiast obywatel Wietnamu zostanie przekazany stronie czeskiej" – powiedziała.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#policja #łowcy cieni #centralne biuro śledcze policji

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo