PE wzywa do uwolnienia Polaka skazanego w Indonezji

Jedno z Indonezyjskich więzień / pixabay.com

  

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, która m.in. wzywa władze Indonezji do uwolnienia Polaka Jakuba Fabiana Skrzypskiego, skazanego w tym kraju na więzienie. Przyjętą poprawkę w tej sprawie przygotowała europosłanka Anna Fotyga (PiS).

W przyjętej rezolucji deputowani wyrazili głębokie zaniepokojenie zapisami kodeksu karnego Indonezji, który - jak podkreślili - dopuszcza dyskryminację ze względu na płeć, religię i orientację seksualną, a także przynależność do mniejszości. Zdaniem PE kodeks karny zawiera artykuły, które nie wymieniają przestępstw podlegających karze i które mogłyby zostać wykorzystane do legitymizacji setek istniejących dyskryminujących przepisów szariatu na poziomie lokalnym.

Rezolucja wzywa indonezyjski parlament do zmiany i dostosowania wszystkich przepisów do międzynarodowych standardów praw człowieka i międzynarodowych zobowiązań Indonezji.

Posłowie przyjęli też poprawkę autorstwa europosłanki Anny Fotygi (PiS), która wzywa do uwolnienia więzionego w Indonezji Polaka.

Chodzi o Jakuba Fabiana Skrzypskiego, który został zatrzymany 28 sierpnia 2018 r., kiedy przekraczał granicę indonezyjskiej prowincji Papua z Papuą Nową Gwineą. Lokalna policja twierdziła początkowo, że Polak miał przy sobie znaczną ilość amunicji. Jej zdaniem istnieją dowody na powiązania Skrzypskiego z grupami separatystycznymi dążącymi do oderwania Papui od Indonezji (m.in. Narodowym Komitetem Zachodniej Papui, KNBP), w tym z polskim skrzydłem organizacji Free West Papua Campaign (FWPC). Polak twierdzi, że jest turystą zainteresowanym miejscową kulturą i obyczajami, a postawione mu zarzuty są motywowane politycznie.

Skrzypski został oskarżony o zdradę stanu, co wydaje mi się dość dziwne w przypadku cudzoziemca. (…) Polak został aresztowany, osadzony w więzieniu i skazany przez indonezyjski sąd na 5 lat pozbawienia wolności. Poprosiłam wszystkich posłów o poparcie poprawki i na szczęście tak się stało

– powiedziała PAP Fotyga.

Jak informuje Fotyga, zaraz po zatrzymaniu Skrzypskiemu przydzielono adwokata z urzędu. Jednak na wyraźną prośbę zatrzymanego oraz m.in. dzięki zaangażowaniu konsula RP w Dżakarcie, sprawę przejęła miejscowa adwokat, specjalizująca się w sprawach związanych z ruchem niepodległościowym Papui, Latifah Anum Siregar.

Sprawa Skrzypskiego miała zakończyć się w marcu br., jednak sąd prowadzący sprawę wystąpił do Sądu Najwyższego Indonezji o dodatkowe przedłużenie aresztu. Fotyga informuje, że werdykt sądu pierwszej instancji zapadł 2 maja 2019 r. Prokurator wnioskował o 10 lat więzienia, sąd wydał decyzję skazującą na 5 lat więzienia. Zarówno prokuratura, jak i adwokat Skrzypskiego złożyli apelację, jednak nie jest znany jej wynik.

Adwokat Polaka oraz konsul RP w Dżakarcie zwracają uwagę na szereg uchybień proceduralnych dotyczących sprawy, m.in. brak zapewnionego przez stronę indonezyjską tłumacza, niedopuszczenie wielu dowodów w sprawie, zmienianie zeznań Jakuba Fabiana Skrzypskiego, narzucenie mu prawnika z urzędu, utrudnianie dostępu konsula do prokuratora, brak odpowiedzi indonezyjskiego MSZ na wysyłane przez ambasadę noty

– informowała w uzasadnieniu poprawki polska europosłanka.

Polski konsul w Dżakarcie na bieżąco monitoruje sprawę Skrzypskiego i pozostaje w kontakcie z MSZ Indonezji oraz policją w Papui, a także z mieszkającą w Polsce przyrodnią siostrą mężczyzny oraz jego adwokatką. Regularnie kontaktuje się telefonicznie z samym Skrzypskim. Konsulowi umożliwiono widzenie z nim (w październiku ub.r.) – czytamy w uzasadnieniu.

Obecnie ambasada RP w Dżakarcie, w porozumieniu z kancelarią adwokacką reprezentującą Polaka, stara się o przeniesienie Skrzypskiego do zakładu karnego na Jawie, co ma umożliwić częstsze bezpośrednie kontakty konsula i adwokata z Polakiem.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

To „próba ingerencji w treści zamieszczane przez gazetę”. Oświadczenie „Gazety Polskiej”

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Redakcja tygodnika „Gazeta Polska” z ogromnym zaniepokojeniem przyjęła informację o treści wydanego orzeczenia przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, a dotyczącego powództwa 38 sędziów przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Polskiej” Tomaszowi Sakiewiczowi w przedmiocie sprostowania autoryzowanego wywiadu Premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 13.06.2018 r. Nie zgadzamy się z niniejszym orzeczeniem, nawet w tak ograniczonym zakresie uznającym powództwo. Informujemy, iż jako redakcja tygodnika mamy prawo do publicznego wyrażania poglądów - głosi oświadczenie redakcji "Gazety Polskiej".

11 stycznia w Sądzie Okręgowym w Warszawie sędziowie z Krakowa, którzy domagali się sprostowania treści autoryzowanego wywiadu z Mateuszem Morawieckim, przegrali proces z Tomaszem Sakiewiczem. Zdecydowali się jednak na apelację, a wyrok w tej sprawie zapadł przedwczoraj.

Wyrok jest haniebny. Nie potrafię ocenić go inaczej niż jako wspieranie samych siebie przez sędziów

- ocenił wczoraj, komentując sprawę, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

[polecam:https://niezalezna.pl/301322-apelacja-38-sedziow-ws-wywiadu-premiera-w-gp-t-sakiewicz-wyrok-jest-haniebny]

Przypomnijmy, grupa 38 sędziów z Krakowa domaga się od redaktora naczelnego sprostowania przez „Gazetę Polską” autoryzowanego wywiadu z premierem. W czerwcu ubiegłego roku w tygodniku premier Mateusz Morawiecki odpowiadał na pytanie o bunt krakowskich sędziów, którzy wystąpili przeciwko prezes powołanej przez ministra sprawiedliwości.

„W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Będę zachęcał pana Timmermansa, aby się przyjrzał temu przykładowi bardzo uważnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza”.

- odpowiedział wówczas Morawiecki.

Punktem zapalnym stało się sformułowanie „grupa przestępcza”, które rozsierdziło sędziów krakowskiego sądu okręgowego, chociaż nazwa tego sądu w wywiadzie nie padła.

Sąd Apelacyjny wydał przedwczoraj wyrok, w którym z proponowanej treści sprostowania, które miało 4 zdania, nakazał sprostowanie tylko jednego zdania, które mniej więcej brzmi "nieprawdą jest, że wśród sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie działa zorganizowana grupa przestępcza".

Redakcja "Gazety Polskiej" wydała oświadczenie w tej sprawie, którego treść prezentujemy poniżej:

Redakcja tygodnika „Gazeta Polska” z ogromnym zaniepokojeniem przyjęła informację o treści wydanego orzeczenia przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, a dotyczącego powództwa 38 sędziów przeciwko redaktorowi naczelnemu „Gazety Polskiej” Tomaszowi Sakiewiczowi w przedmiocie sprostowania autoryzowanego wywiadu Premiera Mateusza Morawieckiego z dnia 13.06.2018 r. Nie zgadzamy się z niniejszym orzeczeniem, nawet w tak ograniczonym zakresie uznającym powództwo.  Informujemy, iż jako redakcja tygodnika mamy prawo do publicznego wyrażania poglądów. Pragniemy zauważyć, że wolność słowa to standard norm cywilizacyjnych. Orzeczenie Sądu Apelacyjnego wskazuje na dopuszczenie możliwości ograniczenia tej wolności. Zdumienie nasze budzi próba realnej ingerencji w treści zamieszczane przez gazetę. Działanie takie, rękami wymiaru sprawiedliwości, stać się może współczesnym rodzajem cenzury, co w demokratycznym państwie nigdy nie powinno mieć miejsca. Sędziowie poprzez zalew sprostowań wysłanych do redakcji mogli sparaliżować wydawanie gazety. Sąd przychylający się, nawet w tak niewielkim zakresie, do stanowiska osób niemających legitymacji prawnej, otworzył drogę do represji wobec mediów.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl