1 mln gospodarstw domowych bez pracy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/TeroVesalainen /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Liczba gospodarstw domowych w Hiszpanii, w których żadna osoba nie pracuje, przekroczyła milion w trzecim kwartale 2019 roku - wynika z danych opublikowanych dziś przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. liczba hiszpańskich gospodarstw domowych, w których żaden z domowników nie pracuje, wzrosła o ponad 17,2 tys.

Jak wskazuje w czwartek dziennik ekonomiczny "Expansion", zarówno liczba gospodarstw domowych bez osób zatrudnionych, jak też liczba nowych miejsc pracy sięgają obecnie poziomu z 2013 r., kiedy Hiszpania była ogarnięta kryzysem gospodarczym.

"Trzeci kwartał 2019 r. był najgorszy od 2013 r. pod względem (liczby) utworzonych w Hiszpanii nowych miejsc pracy. Od lipca do września 2019 r. powstało zaledwie 69,4 tys. etatów"

- oszacowała madrycka gazeta.

W trzecim kwartale br. najwięcej nowych miejsc pracy powstało na Balearach, w Katalonii oraz na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji - odpowiednio 41 tys., 31,3 tys. i 16,7 tys. W tym samym okresie najwięcej etatów – 35 tys. - zlikwidowano z kolei w Andaluzji.

Pozytywnym zjawiskiem w 47-milionowej Hiszpanii był w trzecim kwartale 2019 r. spadek bezrobocia do 13,9 proc., czyli poziomu nienotowanego w tym kraju od końca 2008 r.

W czwartek w 40 największych hiszpańskich miastach rozpoczęło się badanie poziomu ubóstwa, w tym m.in. liczby osób żyjących w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz osób bezdomnych. Badanie prowadzone jest przez pracowników hiszpańskiego oddziału Caritas.

Z podobnego badania Caritas przeprowadzonego w 2018 r. wynika, że w Hiszpanii w bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych żyło ponad 2,1 mln osób, a liczba bezdomnych w największych miastach kraju szacowana była na ponad 40 tys. Część z nich to osoby, które musiały opuścić miejsce zamieszkania w efekcie prawie 60 tys. eksmisji, do których doszło w 2018 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Areszt dla producenta marihuany

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/svanhove

  

Na wniosek prokuratury sąd tymczasowo aresztował 26-letniego Konrada K. z gminy Ziębice, podejrzanego o produkcję narkotyków na dużą skalę - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Opolu.

Według komunikatu Prokuratury Okręgowej w Opolu, na ślad przestępczej działalności Konrada K. wpadli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Opola.

Pod koniec marca policjanci przyjechali do miejsca zamieszkania Konrada K. W należących do niego pomieszczeniach gospodarczych znaleziono ponad sto krzaków konopi oraz sześć kilogramów gotowej marihuany, o czarnorynkowej wartości szacowanej na 180 tys. złotych.

Mężczyzna nie przyznał się do handlu narkotykami, a jedynie do uprawy konopi. Na wniosek prokuratury wobec podejrzanego sąd zastosował areszt tymczasowy. Konradowi K. grozi kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie trwają czynności śledcze mające na celu ustalenie odbiorców narkotyku i ewentualnych wspólników.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts