1 mln gospodarstw domowych bez pracy

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/TeroVesalainen /creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Liczba gospodarstw domowych w Hiszpanii, w których żadna osoba nie pracuje, przekroczyła milion w trzecim kwartale 2019 roku - wynika z danych opublikowanych dziś przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE) w Madrycie.

W porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r. liczba hiszpańskich gospodarstw domowych, w których żaden z domowników nie pracuje, wzrosła o ponad 17,2 tys.

Jak wskazuje w czwartek dziennik ekonomiczny "Expansion", zarówno liczba gospodarstw domowych bez osób zatrudnionych, jak też liczba nowych miejsc pracy sięgają obecnie poziomu z 2013 r., kiedy Hiszpania była ogarnięta kryzysem gospodarczym.

"Trzeci kwartał 2019 r. był najgorszy od 2013 r. pod względem (liczby) utworzonych w Hiszpanii nowych miejsc pracy. Od lipca do września 2019 r. powstało zaledwie 69,4 tys. etatów"

- oszacowała madrycka gazeta.

W trzecim kwartale br. najwięcej nowych miejsc pracy powstało na Balearach, w Katalonii oraz na terenie wspólnoty autonomicznej Walencji - odpowiednio 41 tys., 31,3 tys. i 16,7 tys. W tym samym okresie najwięcej etatów – 35 tys. - zlikwidowano z kolei w Andaluzji.

Pozytywnym zjawiskiem w 47-milionowej Hiszpanii był w trzecim kwartale 2019 r. spadek bezrobocia do 13,9 proc., czyli poziomu nienotowanego w tym kraju od końca 2008 r.

W czwartek w 40 największych hiszpańskich miastach rozpoczęło się badanie poziomu ubóstwa, w tym m.in. liczby osób żyjących w trudnych warunkach mieszkaniowych oraz osób bezdomnych. Badanie prowadzone jest przez pracowników hiszpańskiego oddziału Caritas.

Z podobnego badania Caritas przeprowadzonego w 2018 r. wynika, że w Hiszpanii w bardzo trudnych warunkach mieszkaniowych żyło ponad 2,1 mln osób, a liczba bezdomnych w największych miastach kraju szacowana była na ponad 40 tys. Część z nich to osoby, które musiały opuścić miejsce zamieszkania w efekcie prawie 60 tys. eksmisji, do których doszło w 2018 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Będzie więcej połączeń kolejowych ŁKA

/ Lichen99 [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

Więcej kursów, m.in. z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego i do Skierniewic, i nowe połączenia Łódź Fabryczna – Łódź Chojny przez Olechów zaplanowano w nowym rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej (ŁKA). Zacznie on obowiązywać 15 grudnia.

"Opracowując nowy rozkład, staraliśmy się spełnić jak najwięcej oczekiwań mieszkańców Łodzi i województwa. Zdecydowanie zwiększyliśmy ofertę dla naszych pasażerów. W dużym skrócie można powiedzieć, że będzie o jedną trzecią więcej pociągów, co przełoży się na dużo większą liczbę połączeń"

– zapowiedział prezes ŁKA Janusz Malinowski.

Będzie to możliwe dzięki odebraniu przez regionalnego przewoźnika dwóch ostatnich z 14 zamówionych nowych pociągów Impuls2.

Najwięcej zmian obejmie uruchomione w marcu tego roku połączenia z Łodzi do Tomaszowa Mazowieckiego. Liczba kursujących na tej trasie pociągów zwiększy się od połowy grudnia z obecnych 2 do 20.

"Z Tomaszowa Mazowieckiego do dworca Łódź Fabryczna dojedziemy w 46 minut. Część pociągów będzie kursowała z pominięciem Koluszek, a czas dojazdu z uwzględnieniem tego miasta będzie ok. 10 minut dłuższy. Żaden inny środek transportu nie zapewnia szybszego dotarcia"

– zaznaczył Malinowski.

Zwiększy się także częstość kursowania składów na trasie Łódź – Skierniewice, którą będzie obsługiwało 38 pociągów (obecnie 16). W szczycie porannym i popołudniowym składy mają docierać na miejsce w 45 minut. Odjazdy wyznaczono co godzinę, a rano i po południu – co pół godziny. Dużo więcej składów pojawi się także na trasie Łowicz – Skierniewice.

Z kolei w relacji Łódź Widzew – Łódź Chojny – Łódź-Kaliska pojedzie 85 pociągów, co jest największą liczbą w dotychczasowej działalności ŁKA.

Zostaną uruchomione również nowe połączenia, m.in. Łódź Fabryczna – Łódź Chojny przez Olechów (stacje Łódź Olechów Wiadukt, Łódź Olechów Zachód i Łódź Olechów). Szef ŁKA wyjaśnił, że o umożliwienie dojazdu koleją do strefy przemysłowej na Olechowie prosili mieszkańcy Łodzi. Składy będą skomunikowane na stacjach Łódź Chojny i Łódź Widzew z pociągami do Zgierza, Łowicza, Kutna i Koluszek.

"Uruchomimy tu 10 pociągów. Dzięki nim pracownicy będą mogli dojechać do pracy na różne zmiany. To pilotażowe połączenie. W przypadku dużego zainteresowania będziemy rozwijać tę ofertę wraz z wydłużeniem relacji, np. do Pabianic, Sieradza i Tomaszowa Mazowieckiego"

– zapewnił Malinowski.

W nowym rozkładzie zostanie utrzymanych dziewięć połączeń weekendowych ŁKA Sprinter do Warszawy, ale zmienią się godziny odjazdów. Z Łodzi Fabrycznej zaplanowano je o godzinach: 6.38, 9.50, 11.17, 12.23, 15.06, 16.18, 17.10, 19.04 i 20.29. Do Łodzi z Warszawy Centralnej pociągi wyruszą o 9.40, 12.45, 13.40, 14.35, 17.10, 18.52, 19.45, 21.25 i o22.20.

Nowy rozkład ŁKA wejdzie z życie 15 grudnia. Będzie obowiązywał do 14 marca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl