Więcej Rosjan w Syrii

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com / WikiImages

  

Do Syrii w ciągu tygodnia zostanie przerzuconych kolejnych 276 rosyjskich żandarmów wojskowych i 33 jednostki sprzętu militarnego - podała dzisiaj agencja RIA, powołując się na źródło w ministerstwie obrony w Moskwie.

Źródło dodało, że obecnie "w Syrii nie ma prawdziwych działań zbrojnych, wszystko wstrzymano".

W środę media podały, że rosyjska policja wojskowa rozpoczęła patrole na północy Syrii na mocy porozumienia z Turcją, w którym syryjskim bojownikom kurdyjskim dano 150 godzin na wycofanie się z regionu przygranicznego na północnym wschodzie Syrii. Rosyjskie siły wraz z syryjską rządową armią mają kontrolować wycofanie kurdyjskich bojowników poza strefę rozciągającą się na szerokość 30 km od granicy z Turcją. Oddziały rosyjskiej policji wojskowej weszły już do miast Manbidż i Ajn al-Arab (kurd. Kobane).

BBC zwraca uwagę, że do tej pory nie ma oficjalnych informacji dotyczących liczebności rosyjskich sił w północnej Syrii. W kraju tym mogą też działać najemnicy - dodaje portal.

Ekspert ds. wojskowości Wiktor Murachowski, z którym rozmawiała rosyjska redakcja BBC, wyraził przypuszczenie, że do patrolowania konieczne będą co najmniej trzy rosyjskie bataliony policji wojskowej (ok. 1,5 tys. osób) oraz "pewna ilość" dronów. Murachowski utrzymuje, że obecnie w Syrii stacjonuje jeden batalion rosyjskiej policji wojskowej.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył dziś, że "jedynym celem" Rosji w Syrii jest "zapewnienie uregulowania politycznego, integralności i suwerenności Syryjskiej Republiki Arabskiej".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowa edycja superwidowiska historycznego "Orzeł i Krzyż"

/ Park Dzieje

  

Bitwa pod Grunwaldem, odsiecz wiedeńska i Bitwa Warszawska będą tematami przewodnimi tegorocznych widowisk historycznych "Orzeł i Krzyż" prezentowanych w Murowanej Goślinie (woj. wielkopolskie). Według organizatorów, to największe tego typu spektakle w kraju.

Plenerowe widowiska z serii "Orzeł i Krzyż" są organizowane od 2016 r. w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Spektakle przedstawiają tysiącletnią historię państwa polskiego.

W dotychczasowych edycjach w przedstawieniach mocniej akcentowano np. wątek odzyskania niepodległości lub powstania wielkopolskiego.

Reżyser widowiska "Orzeł i Krzyż - Wielkie Zwycięstwa" Filip Klepacki podkreślił, że w tegorocznej edycji organizatorzy chcą skupić się na spektakularnych zwycięstwach polskiego oręża. "Przeniesiemy widzów w centrum pola trzech bitew: bitwy pod Grunwaldem, bitwy pod Wiedniem oraz Bitwy Warszawskiej. Kluczowi aktorzy już ćwiczą swoje role w Akademii Parku Dzieje" - powiedział.

"Stajemy przed wyzwaniem zainteresowania widza historią naszego kraju. Widza przyzwyczajonego do ogromnych scen batalistycznych z hollywoodzkich produkcji. Przygotowujemy mocne, nocne show, w którym nie zabraknie jednak momentów refleksji i zadumy"

– dodał.

W widowisku uczestniczy ponad 400 aktorów-wolontariuszy, którzy od października przygotowują się do odegrania swoich ról. W spektaklu biorą udział także dzieci – najmłodsze ma 4 lata. Aktorzy to mieszkańcy Murowanej Gośliny, ale także 17 okolicznych gmin i Poznania. Do swoich ról przygotowują się na cotygodniowych zajęciach akrobatycznych i tanecznych prowadzonych w Akademii Parku Dzieje.

Koordynator ds. marketingu Parku Dzieje Michał Motyl podkreślił, że widowisko z roku na rok przyciąga coraz więcej widzów. Do tej pory spektakle z serii "Orzeł i Krzyż" obejrzało 60 tys. osób. W tegorocznej edycji organizatorzy spodziewają się ok. 18 tys. widzów. "W tym roku postawiona zostanie trybuna, która jednorazowo pomieści 2,5 tys. widzów" – przekazał Motyl.

W czerwcu i lipcu odbędzie się łącznie siedem 90-minutowych, plenerowych przedstawień "Orzeł i Krzyż – Wielkie Zwycięstwa". Pokazy rozpoczną się po zmroku o godz. 21:30.

Według organizatorów, to największe plenerowe, nocne widowisko historyczne w naszym kraju 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts