Wicepremier Jacek Sasin został zapytany w czwartek w Radiu Zet, kogo wskazałby na funkcję marszałka seniora.

- To pan prezydent będzie decydował - odparł Sasin przypominając, że zasada mówi, iż wskazania na tę funkcję dokonuje się spośród najstarszych posłów.

Wśród posłów nowej kadencji Sejmu najstarsi są Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) i o rok od niego starsza Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). Sasin dopytywany o jego wybór pomiędzy Korwinem-Mikke a Śledzińską-Katarasińską, odparł że "to nie jest wybór idealny".

- Nie ma tutaj dla mnie idealnego kandydata, bo obie te osoby są bardzo mocno kontrowersyjne

 - ocenił wicepremier.

- Co do Janusza Korwina-Mikke, to chyba nie muszę przekonywać, że jest osobą kontrowersyjną

- powiedział.

- A pani poseł Śledzińska-Katarasińska - niestety mam w pamięci jej dokonania w mrocznych czasach PRL-u, wypowiedzi, które ją bardzo mocno obciążają i szczerze mówiąc, zgrzytałoby mi bardzo, że dzisiaj w wolnej Polsce osoby, które mają jednak nieprzyjemne karty z przeszłości, mają taką zaszczytną rolę odgrywać

 - stwierdził Sasin.

Podkreślił, że rola marszałka seniora jest bardzo zaszczytna.

- Pamiętam cztery lata temu śp. Kornela Morawieckiego w tej roli. To jest standard, który został bardzo wysoko określony, poprzeczka bardzo wysoko zawieszona i dzisiaj szukałbym osób, które są w stanie do tamtego standardu nawiązać

 - dodał. - Spośród tych dwojga kandydatów, szczerze mówiąc, nie widzę takiego kandydata - ocenił. Dodał, że być może prezydent wskaże na stanowisko marszałka seniora kogoś spoza tej dwójki.

W ubiegłym tygodniu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że marszałkiem seniorem Senatu na pewno będzie senator Barbara Borys-Damięcka, natomiast, jeśli chodzi o marszałka seniora Sejmu, "obstawia", że będzie nim posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Prezydent zwołał inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu na 12 listopada. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną marszałkowie Sejmu i Senatu.

W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior powołany przez prezydenta spośród najstarszych wiekiem posłów; nie musi to być najstarszy poseł. Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Regulamin Sejmu określa, że po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo "ślubuję"; może dodać zdanie: "tak mi dopomóż Bóg".

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić, co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad; Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.