Przeor sprzeciwia się ekshumacji szczątków gen. Franco

Grobowiec gen. Franco

  

Ojciec Santiago Cantera, przeor klasztoru powiązanego z Doliną Poległych, gdzie w podziemnej bazylice Krzyża Świętego spoczywają prochy Francisco Franco, sprzeciwia się zaplanowanej na czwartek ekshumacji hiszpańskiego dyktatora. Zaskarżył prace przy wydobyciu trumny, podjęte przez rząd Pedro Sancheza, aby szczątki Franco z bazyliki w Dolinie Poległych przenieść na cmentarz w Mingorrubio.

Złożone przez niego doniesienie do sądu wynika ze złamania hiszpańskich przepisów o rozdziale Kościoła od państwa. Benedyktyn wskazał, że państwo nie ma prawa prowadzić działań bez zgody władz kościelnych na terenie podlegającym ich jurysdykcji.

Wejście na teren bazyliki funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa oraz pracowników budowlanych jest sprzeczne z prawem (…), o czym poinformowaliśmy również odpowiednie władze kościelne.

– wyjaśnił ojciec Cantera.

Przeor klasztoru skierował też protest do władz archidiecezji Madrytu, Konferencji Episkopatu Hiszpanii, a także do Stolicy Apostolskiej. Cantera poinformował swoich przełożonych, że od kilku dni hiszpańskie służby nie pozwalają mu oraz braciom z zakonu benedyktynów mieszkającym w opactwie wchodzić do bazyliki, gdzie w czwartek odbędzie się ekshumacja Franco.

Władze państwowe okupują teren bazyliki przez 24 godziny na dobę bez zgody władz kościelnych, czym naruszają mir domowy oraz prawo swobody wyznania.

– napisał w skardze Santiago Cantera.

24 września hiszpański Sąd Najwyższy orzekł na korzyść socjalistycznego rządu, przyznając mu prawo do “szybkiego przeniesienia” prochów generała z Doliny Poległych. Sędziowie odrzucili proponowaną przez rodzinę zmarłego możliwość pochówku w madryckiej katedrze Almudena, gdzie Franco mają swój grobowiec. SN wskazał inny rodzinny grób, w Mingorrubio przy dawnej rezydencji Franco, pałacu El Pardo, jako właściwe miejsce dla prochów generała; spoczywa tam już jego żona. Na początku października zwolennicy caudillo skierowali do papieża Franciszka list, w którym poprosili go o interwencję, która uniemożliwiłaby przeniesienie zwłok generała poza mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii w Dolinie Poległych. Zaznaczyli, iż Franciszek mógłby zablokować ekshumację, gdyż grób generała znajduje się wewnątrz bazyliki.

Pod koniec września hiszpański episkopat skrytykował rząd Sancheza za “pobudki polityczne” forsowanej po 44 latach od śmierci Franco ekshumacji dyktatora. Wprawdzie zapowiedzieli, że nie będą się sprzeciwiać przeniesieniu prochów byłego premiera Hiszpanii, ale zastrzegli, że przeor “może działać w tej sprawie zgodnie ze swoim sumieniem”.

Mauzoleum Valle do los Caides znajdują się w dolinie Cuelgamuros w górach Guadarrama, 12 km na północ Escorialu i 50 km na północny zachód od Madrytu. Bazylikę wykuto w skale wzgórza Risco de Nava, nad którym góruje ogromny krzyż. Klasztor benedyktynów znajduje się po drugiej stronie tego wzgórza. Pełna nazwa monumentalnego mauzoleum to Narodowy Pomnik Krzyża Świętego w Dolinie Poległych (Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caidos).

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Trzaskowski kwestionuje liczbę ofiar COVID-19 w Warszawie. Czegoś jednak chyba nie doczytał

Rafal Trzaskowski / Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Rafał Trzaskowski poddał dziś w wątpliwość oficjalne statystyki zgonów spowodowanych koronawirusem w Warszawie. Według polityka Platformy rzeczywista ich liczba jest znacznie większa. Rozterki prezydenta Warszawy rozwiał rzecznik rządu Piotr Muller, powołując się na Główny Inspektorat Sanitarny. Okazuje się, że bulwersujące słowa Trzaskowskiego mogły wynikać z braku znajomości stosownej ustawy.

Prezydent Warszawy był pytany dzisiaj w TVN24, czy ma wiedzę, jaka jest skala zakażeń koronawirusem w Warszawie, a także skala ofiar. 

"Tutaj są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi już dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do pana wojewody i również do głównego inspektora sanitarnego"

– odparł Trzaskowski.

"Dlatego, że na wczoraj rząd podawał osiem przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akta zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 na dzień wczorajszy. Czyli w 32 przypadkach w akt zgonu jest wpisany koronawirus, natomiast rząd raportuje z Warszawy tylko osiem przypadków"

– dodał prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, takie rozbieżności pojawiały się już wcześniej na mniejszych liczbach i także to sygnalizował.

Pytany z czego to wynika, odparł, że jest to pytanie do rządu, "zwłaszcza, że większość tych aktów zgonu, z trzydziestu dwóch – trzydzieści, jest wystawionych w tym szpitalu jednoimiennym na ul. Wołoskiej, czyli w szpitalu rządowym" – zaznaczył.

"Wszystko wskazuje na to, że niestety tych ofiar śmiertelnych jest dużo więcej, prawdopodobnie zarażonych jest dużo więcej" - powiedział.

Do słów Trzaskowskiego odniosła się na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska. "Dlaczego Ministerstwo Zdrowia w tak chaotyczny sposób publikuje komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa? Dlaczego podaje niepełne informacje i wciąż zmienia zasady komunikacji? W tych niepewnych czasach najważniejsza jest rzetelna informacja" – napisała.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powołał się na Twitterze na wpis Gównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym poinformowano:

"Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts