Przed poznańskim Sanktuarium Świętego Józefa w środę wieczorem modlono się za prześladowanych chrześcijan.

Jak podkreślono w trakcie wydarzenia, chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie wie nic o skali problemu. Tę skalę obrazuje najnowszy raport PKWP "Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017 -2019".

Jak wskazano w dokumencie, na całym świecie chrześcijanie są głównym celem brutalnych działań ekstremistów, którzy uderzają w ich wspólnoty, traktując je jako pośrednie uderzenie w cywilizację Zachodu. Prześladowanie najbardziej wzmogło się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najgorętsze miejsce w regionie, jeśli chodzi o prześladowania.

Prześladowania chrześcijan w głównych krajach Bliskiego Wschodu tj. Syria i Irak częściowo ustały po okresie ludobójstwa z początku dekady. W niektórych częściach Afryki chrześcijanie są zagrożeni przez próbujących wyeliminować Kościół islamistów.

Obejmujący okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r. raport bada kluczowe wydarzenia w 12 krajach, które są przedmiotem szczególnej troski o chrześcijan cierpiących z powodu łamania praw człowieka. Opiera się na relacjach zebranych przez personel organizacji PKWP, którzy odwiedzili kraje uznane za miejsca prześladowania chrześcijan.

Według cytowanych w raporcie wyliczeń, w 2018 roku 73 kraje z 245 milionami chrześcijan "wykazywały ekstremalne, bardzo wysokie lub wysokie poziomy prześladowań". Wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Jak podkreślono, badania konsekwentnie pokazują, że przemoc wobec chrześcijan osiąga coraz wyższy poziom.

Spotkanie modlitewne w intencji prześladowanych chrześcijan zorganizowano w środę wieczorem przed Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. Fasada świątyni został podświetlona na czerwono, by zwrócić uwagę na chrześcijan prześladowanych i cierpiących ze względu na wyznawaną wiarę. Jak powiedział w środę PAP reprezentujący PKWP ks. Paweł Kaczmarczyk, to także wyraz solidarności z prześladowanymi.

Spotkanie modlitewne w Poznaniu jest elementem tzw. Red Week – przedsięwzięcia o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym, Londyn, Paryż, Aleppo czy Rio de Janeiro: w tych miastach podświetlane były reprezentacyjne i najbardziej charakterystyczne budowle. Poznań jest pierwszym miastem z tegorocznej edycji, które rozpoczęło ogólnoświatowy cykl iluminacji budynków.