Przerażający raport w sprawie prześladowań chrześcijan. Przemoc stale rośnie

/ jclk8888

  

Zatrważające dane raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP). Wynika z niego, że przemoc wobec chrześcijan na świecie osiąga coraz wyższy poziom. Wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej.

Przed poznańskim Sanktuarium Świętego Józefa w środę wieczorem modlono się za prześladowanych chrześcijan.

Jak podkreślono w trakcie wydarzenia, chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią świata, tymczasem wielu ludzi nie wie nic o skali problemu. Tę skalę obrazuje najnowszy raport PKWP "Prześladowani i zapomniani? Raport o chrześcijanach uciskanych za wiarę 2017 -2019".

Jak wskazano w dokumencie, na całym świecie chrześcijanie są głównym celem brutalnych działań ekstremistów, którzy uderzają w ich wspólnoty, traktując je jako pośrednie uderzenie w cywilizację Zachodu. Prześladowanie najbardziej wzmogło się w Azji Południowej i Wschodniej. Jest to obecnie najgorętsze miejsce w regionie, jeśli chodzi o prześladowania.

Prześladowania chrześcijan w głównych krajach Bliskiego Wschodu tj. Syria i Irak częściowo ustały po okresie ludobójstwa z początku dekady. W niektórych częściach Afryki chrześcijanie są zagrożeni przez próbujących wyeliminować Kościół islamistów.

Obejmujący okres od lipca 2017 r. do lipca 2019 r. raport bada kluczowe wydarzenia w 12 krajach, które są przedmiotem szczególnej troski o chrześcijan cierpiących z powodu łamania praw człowieka. Opiera się na relacjach zebranych przez personel organizacji PKWP, którzy odwiedzili kraje uznane za miejsca prześladowania chrześcijan.

Według cytowanych w raporcie wyliczeń, w 2018 roku 73 kraje z 245 milionami chrześcijan "wykazywały ekstremalne, bardzo wysokie lub wysokie poziomy prześladowań". Wskazano, że codziennie 11 chrześcijan ginie za wiarę w 50 krajach, gdzie sytuacja jest najgorsza. Jak podkreślono, badania konsekwentnie pokazują, że przemoc wobec chrześcijan osiąga coraz wyższy poziom.

Spotkanie modlitewne w intencji prześladowanych chrześcijan zorganizowano w środę wieczorem przed Sanktuarium Świętego Józefa w Poznaniu. Fasada świątyni został podświetlona na czerwono, by zwrócić uwagę na chrześcijan prześladowanych i cierpiących ze względu na wyznawaną wiarę. Jak powiedział w środę PAP reprezentujący PKWP ks. Paweł Kaczmarczyk, to także wyraz solidarności z prześladowanymi.

Spotkanie modlitewne w Poznaniu jest elementem tzw. Red Week – przedsięwzięcia o zasięgu ogólnoświatowym. W minionych latach uczestniczyły w nim takie miasta jak Rzym, Londyn, Paryż, Aleppo czy Rio de Janeiro: w tych miastach podświetlane były reprezentacyjne i najbardziej charakterystyczne budowle. Poznań jest pierwszym miastem z tegorocznej edycji, które rozpoczęło ogólnoświatowy cykl iluminacji budynków. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent z wysokim poparciem

Andrzej Duda / prezydent.pl/ KPRP/Krzysztof Sitkowski

  

W grudniu 63 proc. badanych przez CBOS dobrze ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy, 29 proc. - negatywnie. O pracy Sejmu nowej kadencji dobrze mówi 37 proc., a negatywnie 47 proc. O działalności Senatu nowej kadencji dobrą opinię ma 40 proc. badanych, a złą - 30 proc.

Grudniowe notowania głowy państwa są zbliżone do tych z poprzedniego miesiąca. Prezydenturę Dudy dobrze ocenia obecnie 63 proc. respondentów, to o 2 pkt proc. słabszy wynik niż w listopadzie. Negatywnie ocenia ją 29 proc. (bez zmian), a 8 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat (wzrost o 2 pkt proc.).

CBOS zauważył, że mimo nieznacznego ubytku opinii pozytywnych w stosunku do wyników listopadowych, notowania głowy państwa można określić jako względnie stabilne, szczególnie jeśli chodzi o skalę niezadowolenia z obecnej prezydentury.

W grudniowym badaniu ankietowani po raz pierwszy ocenili pracę nowo wybranych posłów i senatorów. CBOS zwrócił uwagę, że ostatnie notowania obu izb starego parlamentu były wyjątkowo dobre. "Na tym tle nowy Sejm wypada gorzej, a nowy Senat nieco lepiej" - podkreślono.

Działalność Sejmu nowej kadencji dobrze w grudniu ocenia 37 proc. badanych (spadek o 8 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca); niezadowolenie z pracy Sejmu wyraża 47 proc. (wzrost o 8 pkt proc.). Opinii na temat pracy posłów nie ma 16 proc. respondentów (bez zmian).

O pracy senatorów nowej kadencji pozytywnie wypowiada się 40 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.), a 30 proc. (spadek o 5 pkt proc.) jest przeciwnego zdania. Wyrobionego zdania o pracy senatorów nie ma 30 proc. ankietowanych (wzrost o 4 pkt proc. wobec poprzedniego badania).

Jak podkreśla CBOS w początkowym okresie działalności nowy Sejm jest oceniany gorzej niż stary w ostatnim miesiącu funkcjonowania, ale "lepiej niż tamten na starcie".

"Lepiej wypada izba wyższa, której działalność nie tylko częściej jest chwalona niż krytykowana, ale w porównaniu z tą z poprzedniej kadencji mniej osób wyraża niezadowolenie z jej funkcjonowania" - czytamy.

CBOS przeprowadził sondaż metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 28 listopada – 5 grudnia br. na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl