Nowy termin składania ofert na budowę terminalu w Radomiu

/ Taro Vesalarien

  

Do 7 listopada br. przedłużono termin składania ofert w przetargu na budowę terminalu lotniska w Radomiu – poinformował w środę rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) Piotr Rudzki. Jak dodał, PPL wydłużył także termin realizacji tego zamówienia z 10 do 16 miesięcy.

Wprowadzone przez PPL zmiany związane są z odwołaniami, które złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej trzy firmy: Hochtief Polska z Warszawy, Mirbud ze Skierniewic i Budimex z Warszawy - zainteresowane startem w przetargu. Według potencjalnych wykonawców 10 miesięcy na budowę terminalu to stanowczo za mało.

"Przychyliliśmy się do próśb firm i przedłużyliśmy do 16 miesięcy czas realizacji projektu, chociaż w dalszym ciągu uważamy, że 10 miesięcy to okres wystarczający”

– powiedział PAP Rudzki. Dodał, że przedłużono także termin składania ofert - do 7 listopada. Początkowo wyznaczono go na 21 października.

Na razie nie wiadomo, jak zmiany terminów wpłyną na czas zakończenia inwestycji. Wstępnie planowano, że budowa terminalu potrwa do czwartego kwartału 2020.

"W tym momencie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy i jakie będą opóźnienia, bo dopóki się nie skończy postępowanie ofertowe, i póki nie podpiszemy umowy, to nie będziemy znać konkretnych dat. Może się przecież zdarzyć, że będzie jakiś oferent, który wyrobi się w 10 miesiącach"

– powiedział rzecznik PPL.

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" ogłosiło przetarg na budowę terminalu 30 września. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 270 mln zł.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminalu o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 - kontroli bezpieczeństwa i po 8 - kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i 3 karuzele do odbioru bagażu. W dużej i przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów charterowych strefie komercyjnej, zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.

Zgodnie z planem lotnisko miałoby być gotowe pod koniec 2020 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Ekspert chwali rządową strategię onkologiczną. "Nie było do tej pory tak całościowego programu"

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Narodowa Strategia Onkologiczna pomoże we wprowadzeniu pacjenta na właściwą ścieżkę diagnozy i leczenia – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski. Dodał, że w obecnym systemie pacjenci często bywają zagubieni i nie od razu właściwie leczeni. Jego zdaniem strategia onkologiczna, przyjęta przez rząd, jest całościowym programem, który może odwrócić wiele niekorzystnych zjawisk w tej dyscyplinie medycyny. "Nie było do tej pory tak całościowego programu" – zaznaczył.

Profesor, pytany o obraz polskiej onkologii, przyznał, że brakuje w niej koordynacji działań, a pacjent nadal często czuje się zagubiony.

"Pomijam też kwestie nakładów finansowych, które w ostatnim czasie oczywiście znacząco wzrosły, ale nadal są ciągle niewystarczające"

– stwierdził.

Dodał, że zdarza się, iż pacjent trafia na niewłaściwą ścieżkę diagnozy i leczenia.

"Dlatego też celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest wyprostowanie tych ścieżek, koordynacja i skrócenie czasu, jaki upływa od podejrzenia choroby i właściwego jej rozpoznania do podjęcia odpowiedniego leczenia"

– wyjaśnił.

Jego zdaniem strategia onkologiczna, przyjęta przez rząd 4 lutego br., jest całościowym programem, który może odwrócić wiele niekorzystnych zjawisk w tej dyscyplinie medycyny.

"Nie było do tej pory tak całościowego programu, który obejmowałby wszystkie aspekty życia i angażował tylu interesariuszy, czyli pacjentów, lekarzy, instytucje państwowe i instytucje finansujące"

– powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/312239-rzad-wprowadza-nowy-model-opieki-onkologicznej-kiedy-chorzy-odczuja-poprawe-leczenia]

Profesor zwrócił też szczególną uwagę na aspekt edukacyjny zawarty w programie, czyli tzw. profilaktykę pierwotną.

"Edukacja musi zaczynać się w szkole. Wystarczy nauczyć człowieka od najmłodszych lat, że ruch jest rzeczą ważną. To taka sama konieczność jak prawidłowe odżywianie się czy unikanie używek – tytoniu, alkoholu. Tym bardziej że udowodniono, że alkohol jest czynnikiem sprzyjającym zachorowaniom na nowotwory, podobnie jak cukier i siedzący tryb życia. Niektóre wirusy również temu sprzyjają"

– stwierdził.

Przypomniał, że profilaktyka raka szyjki macicy i niektórych innych nowotworów wiąże się właśnie ze szczepieniami przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

"To też jest kolejny temat zaadresowany w narodowej strategii. Tutaj mamy możliwość zarówno diagnostyki molekularnej, jak i szczepień, które mogą wyeliminować ten problem"

– powiedział.

"Poza tym strategia skupia się też na profilaktyce wtórnej, czyli badaniach przesiewowych, a więc wczesnym wykrywaniu nowotworów – na etapie, kiedy jest jeszcze uleczalny. Dotyczy to tylko kilku niestety tylko nowotworów, np. raka piersi, jelita grubego, płuc"

– powiedział.

Dyrektor zauważył, że również w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, już w jego podtytule "Badania chorób nowotworowych jako podstawa profilaktyki", zwraca się uwagę na istotę prewencji w walce z nowotworami.

"Główną tezą tego raportu jest stwierdzenie, że jedyną skuteczną metodą pozbycia się problemu globalnego nowotworów jest prewencja. Jest to najskuteczniejsza metoda, najbardziej spektakularna, przynosząca najszybsze efekty i najbardziej ekonomiczna"

– wyjaśnił profesor.

Zaznaczył, że w ostatniej dekadzie poprawiła się skuteczność leczenia nowotworów. Jej miarą jest pięcioletnie przeżycie chorych. Przytoczył dane Krajowego Rejestru Nowotworów, które pokazują, że w ciągu 10 lat przeżycie kobiet chorych na raka wzrosło średnio o 5 proc., a mężczyzn o 7 proc. "Jednocześnie są też nowotwory, w których to przeżycie poprawiło się nawet o ponad 10 proc." – dodał Walewski.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju żyje około milion osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór. Rocznie notuje się ok. 160 tys. zachorowań na raka, z czego w każdym roku umiera 100 tys. pacjentów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts