Ekonomiści PKO BP przychylnie o PKB. Polska utrzyma wysoki poziom wzrostu

/ pixabay.com

  

Wzrost realnego PKB osiągnie 4,3 proc. w 2019 r. i 3,7 proc. 2020 r. – czytamy w analizie ekonomistów PKO BP. Zwracają również uwagę na pogorszenie koniunktury u naszych partnerów handlowych.

Utrzymaniu wzrostu PKB sprzyja sytuacja wewnętrzna w Polsce, m.in. realizacja pakietu fiskalnego stymuluje popyt wewnętrzny, a podwyższenie płacy minimalnej będzie dodatkowym wsparciem dla konsumpcji w 2020 roku - napisali ekonomiści w swojej analizie.

Niemniej krajowa gospodarka zaczyna odczuwać skutki trwającego ponad rok pogorszenia koniunktury w Niemczech. 

Wskazuje na to stopniowe pogorszenie wyników przetwórstwa przemysłowego i eksportu. Pozostajemy jednak relatywnie odporni na osłabienie popytu zewnętrznego. Szczepionką przeciwko niemieckiej dekoniunkturze okazał się też m.in. brexit, który zwiększył atrakcyjność Polski jako miejsca lokowania zagranicznych inwestycji typu „greenfield”"

- uważają twórcy prognozy. Polska zanotowała największy wzrost w UE tego typu inwestycji, w wysokości ok. 5 proc., porównując 2018 r. do 2015 r.

Ekonomiści nie przewidują zmian w polityce pieniężnej RPP. "Najbardziej prawdopodobny scenariusz to stabilizacja stóp procentowych NBP co najmniej do końca 2020. Wysoka inflacja i obawy o stabilność systemu finansowego wykluczają obniżki stóp, a osłabienie wzrostu gospodarczego i polityka pieniężna głównych banków centralnych ograniczają prawdopodobieństwo podwyżki" - oceniają eksperci PKO BP.

Główny ekonomista banku Piotr Bujak zwrócił uwagę, że stan finansów publicznych jest najlepszy w historii, co pokazują opublikowane dane Eurostatu ws. sektora finansów publicznych.

Pomimo negatywnych tendencji w handlu zagranicznym deficyt na rachunku obrotów bieżących nie przekroczy 1 proc. PKB, a zadłużenie zagraniczne w relacji do PKB pozostanie w trendzie spadkowym. Dalsza poprawa efektywności podatkowo-składkowej, korzystna podatkowo struktura wzrostu gospodarczego oraz czynniki jednorazowe pozwolą ponownie wyraźnie ograniczyć deficyt fiskalny (0,5 proc. PKB w 2020) oraz utrzymać wyraźnie spadkowy trend relacji długu publicznego do PKB

- komentuje ekonomista.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier chwali prezydenta

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- To co prezydent Andrzej Duda zrobił w stosunkach polsko-amerykańskich świadczy o ogromnej skuteczności, a zarazem pokorze - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. Prezydent, jak dodał, zdradza "cechy przywództwa, jakiego potrzebujemy".

Mateusz Morawiecki był pytany o ocenę faktu, że w prawyborach prezydenckich w PO będzie dwóch kandydatów - Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak.

Powiedział, że przed tymi wyborami nikt już nie powie, że "nie nie ma z kim przegrać".

"Mój kandydat, prezydent Andrzej Duda jest osobą pełną pokory, która spotyka się z ludźmi, jeździ po całym świecie"

- powiedział premier.

"Za nim przede wszystkim przemawiają fakty. To co zrobił skutecznie w zakresie relacji polsko-amerykańskich, czy w ogóle polityce globalnej, świadczy o niezwykłej skuteczności, a zarazem pokorze"

- dodał.

Premier pytany, czy zrobi wszystko, by prezydent Duda wygrał, powiedział:

"Dzielę z panem prezydentem, czym jestem zaszczycony, wspólny system wartości w ogromnej większości spraw".

"Cieszę się, że mamy podobny sposób patrzenia na rzeczywistość, cieszę się ze skuteczności pana prezydenta"

- przekonywał.

Premier zwracał uwagę, że zdolność Andrzeja Dudy do spotykania się ze zwykłymi ludźmi, a zarazem najważniejszymi politykami świata jest "cechą przywództwa, jakiego potrzebujemy".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl