Papież Franciszek przypomniał osobę polskiego kardynała. Zwrócił się też z apelem

/ By Casa Rosada (Argentina Presidency of the Nation), CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28443772

  

- Kościół nie jest twierdzą, ale namiotem zdolnym poszerzyć swoją przestrzeń, by zapewnić dostęp wszystkim - powiedział w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej. Papież nawiązał też do obchodzonego we wtorek wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II. Następnie wezwał: "Naśladujmy tego nauczyciela wiary i życia ewangelicznego, wzór miłości do Chrystusa i do człowieka".

W katechezie wygłoszonej podczas spotkania z tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież mówił, że albo "Kościół wychodzi" do ludzi albo "nie jest Kościołem".

- Kiedy widzę kościół z zamkniętymi drzwiami, to jest to zły sygnał. Kościoły muszą mieć zawsze otwarte drzwi

 - wyjaśnił Franciszek.

Podkreślił również, że metodą rozwiązywania konfliktów w Kościele jest dialog, oparty na uważnym i cierpliwym słuchaniu. - Prośmy Pana, aby umocnił we wszystkich chrześcijanach, a zwłaszcza w biskupach i prezbiterach pragnienie i odpowiedzialność komunii - zaznaczył.

Papież nawiązał też do obchodzonego we wtorek wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II. Następnie wezwał: "Naśladujmy tego nauczyciela wiary i życia ewangelicznego, wzór miłości do Chrystusa i do człowieka".

Zwracając się do Polaków pozdrowił organizatorów wystawy, poświęconej kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu (1911-2007), otwartej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Franciszek przypomniał sylwetkę polskiego kardynała, który większość życia spędził w Afryce.

- W latach II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau. Później ponad 60 lat pełnił posługę misyjną w Zambii. Odważnie głosił Ewangelię, niezłomnie walczył o godność i prawa dla Afrykanów, inicjował budowę kościołów, szkół, szpitali i domów opieki

 - powiedział papież. Zaapelował:

"Niech dzieło tego wybitnego polskiego ewangelizatora otworzy nasze serca na potrzeby braci żyjących w krajach misyjnych".

Na zakończenie audiencji papież wyraził zaniepokojenie wydarzeniami w Chile, gdzie w masowych demonstracjach przeciwko podwyżkom i nierównościom społecznym zginęło w ostatnich dniach 15 osób.

"Pragnę, by kładąc kres gwałtownym manifestacjom na drodze dialogu przystąpiono do działań, by znaleźć rozwiązanie kryzysu i sprostać trudnościom, które go wywołały, dla dobra całej ludności" - oświadczył Franciszek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezydent przyjął dymisję rządu

  

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu.

Premier Morawiecki dymisję rządu złożył we wtorek na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu. Zgodnie z konstytucją po przyjęciu dymisji prezydent ma 14 dni na powołanie nowego premiera, jego rządu i przyjęcie przysięgi przez nową Radę Ministrów.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu Rady Ministrów nowy premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek skład swojego nowego gabinetu. Rząd będzie liczył 20 resortów. Powstaną nowe ministerstwa, w tym resort nadzoru właścicielskiego, resort zarządzania funduszami i resort klimatu. Zlikwidowane zostanie natomiast Ministerstwo Energii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl