Renowacja fragmentu muru getta w Warszawie

Upamiętnienie muru przy Siennej 55 od strony Siennej 53

  

W październiku rozpocznie się renowacja zabytkowego muru warszawskiego getta - podał we wtorek stołeczny ratusz. Prace mają potrwać miesiąc i zakończyć się kompleksową rewitalizację terenu wokół muru przy ul. Siennej.

Na Woli znajduje się wiele historycznych miejsc związanych z II Wojną Światową i Powstaniem Warszawskim, a mur getta jest jednym z najważniejszych z nich. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy turystów, dlatego naszym obowiązkiem było nadanie temu miejscu wyglądu, który pasowałby do jego rangi historycznej.

– powiedział Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy Wola.

W wcześniej odbyły się prace rozbiórkowe nieużywanych budynków należących do L.O. im. Henryka Sienkiewicza oraz przygotowany został projekt rewitalizacji terenu wokół muru, który będzie podzielony na strefę historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-sportową. Wokół muru pojawią się również gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz elementy małej architektury.

Teraz przystępujemy do ostatniego etapu inwestycji, czyli do renowacji samego zabytkowego muru. W jej ramach zostaną wykonane prace polegające na rozebraniu kilku warstw cegły i ponownym ich wmurowaniu, usunięciu tynków ze ścian muru, wykonaniu uzupełnień na całej powierzchni muru, a także zabezpieczeniu całej konstrukcji i pokryciu jej środkiem zabezpieczającym przed wilgocią.

– powiedział Strzałkowski. 

Prace mają potrwać do listopada.

Warszawskie getto było największym spośród założonych przez Niemców na okupowanych przez nich terenach. W szczytowym momencie liczba jego mieszkańców wynosiła ok. 460 tys. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podkarpaccy żołnierze WOT ćwiczyli z USA z "zielonymi beretami"

/ Wojska Obrony Terytorialnej

  

Żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej powrócili z USA, gdzie przez ponad dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniu Ridge Runner. Ich celem było m.in. rozwijanie współdziałania sił specjalnych i obrony terytorialnej – poinformował rzecznik prasowy brygady kpt. Witold Sura.

Dodał, że ćwiczenia Ridge Runner są cyklicznie organizowane w stanie Zachodnia Wirginia przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA potocznie nazywane „zielonymi beretami”.

Do udziału w ćwiczeniach zapraszani są żołnierze państw wspieranych przez USA. W tym roku w różnych edycjach tego ćwiczenia zaangażowani byli żołnierze między innymi z państw bałtyckich. Od kilku lat w ćwiczeniach biorą udział żołnierze z Polski.

Jak podkreślił dowódca podkarpackich Terytorialsów płk Dariusz Słota, wspólne szkolenie z żołnierzami Gwardii Narodowej i Sił Specjalnych USA to doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz porównania sposobów szkolenia.

„Ćwiczenia tego typu pozwalają na zapoznanie się oraz analizę przyjętych u naszych sojuszników rozwiązań organizacyjnych i szkoleniowych. To dla nas ważny moment móc skorzystać z wiedzy i umiejętności żołnierzy, którzy mają największe doświadczenie pośród tego rodzaju wojsk”

- zaznaczył. Zdaniem Słoty ćwiczenia pomagają również lepiej współdziałać z wojskami innych państw.

Od początku powstania WOT są aktywnie wspierane przez wojska USA. Realizowane jest m.in. wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentorskie. Pod koniec 2018 roku WOT otrzymał zaproszenie do udziału w programie Ridge Runner.

Pierwsza edycja ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT odbyła się na przełomie lipca i sierpnia br. W jesiennej edycji ćwiczenia zaangażowani byli żołnierze dowództwa WOT oraz z trzech brygad Obrony Terytorialnej, w tym z podkarpackiej. Udział w ćwiczeniach wzięło w sumie 140 żołnierzy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl