Energetyki i e-papierosy uzależniają jak narkotyki

Śląski samorząd lekarski z początkiem nowego roku szkolnego rozpoczął kolejny etap akcji edukacyjnej „Liczy się zdrowie”. Akcja jest skierowana do młodzieży i porusza problemy zdrowotne z udziałem energetyków, e-papierosów czy leków.

zdjęcie ilustracyjneę
Lindsay Fox, pixabay

Jaki wpływ mają na organizm popularne napoje energetyzujące, czy e-papierosy szkodzą, kiedy idea zdrowego żywienia zamienia się w obsesję? Na te i inne pytania odpowiadali młodzieży lekarze w Śląskiej Izbie Lekarskiej w Katowicach.

Prof. Andrzej Sobczak z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przedstawił wyniki badań, z których wynika, że korzystanie z e-papierosów zwiększa zagrożenie, że ich użytkownik sięgnie z czasem po konwencjonalne papierosy oraz narkotyki.

Badań weryfikujących to drugie zagrożenie jest niewiele, ale prof. Sobczak przywołał eksperyment na myszach karmionych zwykłą paszą oraz paszą z domieszką nikotyny. Kiedy potem naukowcy podali myszom kokainę, te karmione zwykłą paszą nie były nią zainteresowane, a grupa narażona wcześniej na kontakt z nikotyną sięgała również po kokainę.

Przypomniał, że nikotyna to silna neurotoksyna i przywoływał przypadki wybuchów e-papierosów, powodujących poważne oparzenia. W jednym przypadku odłamek szkła zranił użytkownika e-papierosa w tętnicę, doprowadzając do jego śmierci. Naukowiec przestrzegał też przed liquidami z nielegalnych źródeł, w których ilość szkodliwych substancji może być znacznie wyższa niż w produkowanych legalnie.

Niewiadomą jest też skład wielu napojów energetyzujących, które pije 68 proc. młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Internista dr Rafał Sołtysek, specjalista chorób wewnętrznych, poinformował, że w Norwegii, Danii i Islandii takie napoje można kupić tylko w aptekach. W Polsce są dostępne w każdym sklepie spożywczym. W 2021 r. rynek takich napojów ma być wart 61 mld dolarów.

Napoje energetyczne zawierają przede wszystkim cukier, kofeinę i taurynę, a ich działanie wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Po wypiciu napoju chwilowo poprawiają się koncentracja, nastrój i szybkość myślenia.

Tak naprawdę jednak nikt nie dodał wam energii, ale zabrał rezerwy – tylko wydaje wam się, że nie jesteście zmęczeni. Te napoje zmieniają sposób myślenia, choć nie zawsze ma się po nich tzw. odpał. Możecie jednak podejmować decyzje, których nie podjęlibyście bez tego środka, np. zdążę przed tym autem, które jedzie z lewej.

- tłumaczył lekarz.

Napoje energetyczne mogą też powodować objawy żołądkowo-jelitowe: nudności, biegunki, a także odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, drgawki, niepokój, zaburzenia snu i arytmię, która może nawet prowadzić do śmierci. Szczególnie niebezpieczne mogą być w połączeniu z alkoholem zwiększając zagrożenie zatruciem, a także z lekami.


 


 

 

 

 Źródło: PAP, niezalezn.pl

#e-papierosy #energetyki #nikotyna #uzależnienia

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo