Według CIR o rozmowę wystąpiła strona ukraińska. "Premier Ukrainy potwierdził europejskie ambicje Ukrainy oraz strategiczne znaczenie relacji z Polską. Zarysował również plany reform, które jego rząd zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie" - podkreślono w komunikacie CIR.

Jak zaznaczono Mateusz Morawiecki i Ołeksij Honczaruk wyrazili nadzieję, że najbliższe posiedzenie Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych zaplanowane na 24-25 października br. "będzie owocne".

CIR poinformował też, że premier Ukrainy zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego do złożenia wizyty na Ukrainie.

O rozmowie szefów rządów poinformowała również strona ukraińska. "Premier Ukrainy podkreślił, jak istotne są dwustronne stosunki strategiczne Ukrainy i Polski oraz zaprosił szefa polskiego rządu do złożenia oficjalnej wizyty w Kijowie" - czytamy w komunikacie ukraińskiego rządu. Jak zaznaczono była to pierwsza rozmowa obu premierów.

Według komunikatu podczas rozmowy poruszono m.in. kwestię wydawania polskich zezwoleń dla ukraińskich przewoźników drogowych.

Honczaruk pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, zaś polski premier przekazał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi gratulacje w związku z niedawnym mianowaniem go na stanowisko szefa rządu.

Ukraiński premier zwrócił się z apelem o jak najszybsze mianowanie przewodniczącego polskiej części wspólnej komisji międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej.

Podczas rozmowy premier Ukrainy prosił też o rozwiązanie problemu zezwoleń transportowych.

„Brak wystarczającej liczby zezwoleń Rzeczypospolitej Polskiej na przewozy ciężarowe dla Ukrainy stwarza problemy dla tysięcy Ukraińców i jest czynnikiem sztucznego ograniczania rozwoju dwustronnych relacji handlowych”

- oświadczył Honczaruk, cytowany w komunikacie.

Według komunikatu ukraińskiego rządu ustalono, że sprawą zezwoleń przewozowych mają zająć się ministrowie infrastruktury obu krajów podczas zaplanowanego w końcu października posiedzenia ukraińsko-polskiej komisji ds. międzynarodowych przewozów samochodowych.

Honczaruk przekazał w rozmowie z Morawieckim, iż wśród priorytetów działalności władz w Kijowie jest „zachowanie i wzmocnienie integracji europejskiej i euroatlantyckiej, zapewnienie praworządności i przeprowadzenie reformy sądownictwa, wyplenienie korupcji oraz wzrost gospodarczy”. Poinformował także polskiego premiera o planach otwarcia rynku handlu ziemią rolną, prywatyzacji oraz współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Zgodnie z komunikatem Morawiecki "zaznaczył w odpowiedzi, że wymienione reformy są niezwykle ważne, a Polska będzie nadal udzielała Ukrainie wsparcia na drodze jej rozwoju".