Premierzy Polski i Ukrainy po rozmowie

/ Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał we wtorek telefonicznie z szefem rządu Ukrainy Ołeksijem Honczarukiem, który zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w jego kraju - poinformowało we wtorek PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Według CIR o rozmowę wystąpiła strona ukraińska. "Premier Ukrainy potwierdził europejskie ambicje Ukrainy oraz strategiczne znaczenie relacji z Polską. Zarysował również plany reform, które jego rząd zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie" - podkreślono w komunikacie CIR.

Jak zaznaczono Mateusz Morawiecki i Ołeksij Honczaruk wyrazili nadzieję, że najbliższe posiedzenie Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych zaplanowane na 24-25 października br. "będzie owocne".

CIR poinformował też, że premier Ukrainy zaprosił premiera Mateusza Morawieckiego do złożenia wizyty na Ukrainie.

O rozmowie szefów rządów poinformowała również strona ukraińska. "Premier Ukrainy podkreślił, jak istotne są dwustronne stosunki strategiczne Ukrainy i Polski oraz zaprosił szefa polskiego rządu do złożenia oficjalnej wizyty w Kijowie" - czytamy w komunikacie ukraińskiego rządu. Jak zaznaczono była to pierwsza rozmowa obu premierów.

Według komunikatu podczas rozmowy poruszono m.in. kwestię wydawania polskich zezwoleń dla ukraińskich przewoźników drogowych.

Honczaruk pogratulował Mateuszowi Morawieckiemu zwycięstwa w wyborach parlamentarnych, zaś polski premier przekazał swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi gratulacje w związku z niedawnym mianowaniem go na stanowisko szefa rządu.

Ukraiński premier zwrócił się z apelem o jak najszybsze mianowanie przewodniczącego polskiej części wspólnej komisji międzyrządowej do spraw współpracy gospodarczej.

Podczas rozmowy premier Ukrainy prosił też o rozwiązanie problemu zezwoleń transportowych.

„Brak wystarczającej liczby zezwoleń Rzeczypospolitej Polskiej na przewozy ciężarowe dla Ukrainy stwarza problemy dla tysięcy Ukraińców i jest czynnikiem sztucznego ograniczania rozwoju dwustronnych relacji handlowych”

- oświadczył Honczaruk, cytowany w komunikacie.

Według komunikatu ukraińskiego rządu ustalono, że sprawą zezwoleń przewozowych mają zająć się ministrowie infrastruktury obu krajów podczas zaplanowanego w końcu października posiedzenia ukraińsko-polskiej komisji ds. międzynarodowych przewozów samochodowych.

Honczaruk przekazał w rozmowie z Morawieckim, iż wśród priorytetów działalności władz w Kijowie jest „zachowanie i wzmocnienie integracji europejskiej i euroatlantyckiej, zapewnienie praworządności i przeprowadzenie reformy sądownictwa, wyplenienie korupcji oraz wzrost gospodarczy”. Poinformował także polskiego premiera o planach otwarcia rynku handlu ziemią rolną, prywatyzacji oraz współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Zgodnie z komunikatem Morawiecki "zaznaczył w odpowiedzi, że wymienione reformy są niezwykle ważne, a Polska będzie nadal udzielała Ukrainie wsparcia na drodze jej rozwoju".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Niespodziewana wizyta Trumpa w szpitalu. Głos zabrała rzeczniczka Białego Domu

/ Donald Trump / flickr.com/Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odbył w sobotę szybkie badania medyczne, w tym laboratoryjne. Zdecydował się na nie dzięki nadchodzącemu „bardzo pracowitemu rokowi 2020”. Badania były częścią corocznego przeglądu stanu zdrowia prezydenta - zapewnił Biały Dom.

73-letni przywódca amerykański odbył badania w szpitalu wojskowym Walter Reed w pobliżu Waszyngtonu. Badania te nie były jednak wcześniej zapowiadane.

Przewidując bardzo pracowity rok 2020, prezydent korzysta z wolnego weekendu w Waszyngtonie, aby rozpocząć część swojego rutynowego corocznego badania kontrolnego w Walter Reed

- oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham zaprzeczając jakoby Donald Trump miał problemy zdrowotne.

"Jest zdrowy, jak tylko może być.(…) Ma więcej energii niż ktokolwiek w Białym Domu. Ten człowiek pracuje od 6 rano do bardzo, bardzo późnej nocy" – zapewniła w rozmowie ze stacją Fox News.

"Nie skarży się na nic, o czym świadczą jego spotkania z tysiącami Amerykanów kilka razy w tygodniu" - dodała Grisham.

Prezydent rozmawiał również z personelem medycznym Waltera Reeda, by podziękować za wyjątkową opiekę, jaką zapewnia naszym rannym żołnierzom oraz życzyć im szczęśliwego Święta Dziękczynienia

- poinformowała rzeczniczka Białego Domu.

Po nieco ponad dwóch godzinach pobytu w szpitalu Donald Trump wrócił do Waszyngtonu.

Grisham powiedziała stacji CNN, że Biały Dom nie ujawni wyników badań zdrowotnych Trumpa, dopóki nie zakończy całego corocznego przeglądu stanu zdrowia. Prezydent nie jest zobligowany do ujawniania wyników swoich badań.

Stacja CNN zwraca uwagę, że wizyta w była niezapowiedziana i podkreśla, powołując się na swe źródła, że jeszcze w piątek harmonogram zajęć prezydenta nie przewidywał wizyty w Walter Reed. Wcześniej w podobnych przypadkach było to z wyprzedzeniem ogłaszane. Zazwyczaj udawał się tam helikopterem Marine One. W sobotę zdecydował się na dotarcie tam w kolumnie samochodów.

Trump przeszedł pełne badania zdrowotne w szpitalu wojskowym Walter Reed w lutym. Uznano wówczas jego stan zdrowia za "ogólnie bardzo dobry". Wówczas przy wzroście 190 cm, prezydent ważył 108 kg. Prezydencki lekarz wskazał wówczas na lekką nadwagę Trumpa i zalecił mu zrzucenie zbędnych kilogramów.

Reuters podkreśla, że Donald Trump znany jest z zamiłowania do hamburgerów i steków oraz niechęci do ćwiczeń fizycznych.

W opinii źródeł CNN prezydent wprowadził jedynie niewielkie zmiany w swej diecie i aktywności fizycznej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl