Czarnecki ucina spekulacje wokół wyborczych protestów PiS. „Żeby Senat był jak żona Cezara”

/ / Ryszard Czarnecki / Telewizja Republika

  

Żeby Senat był jak żona Cezara – poza podejrzeniami, żeby w przyszłości nie kwestionować przeszłości - odpowiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki, pytany o motywy złożenia przez obóz rządzący protestów wyborczych do Sądu Najwyższego.

W poniedziałek poinformowano, że PiS złożył do Sądu Najwyższego protesty wyborcze dotyczące wyników wyborów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Protesty dotyczą okręgów: nr 12 (jeden z okręgów w woj. kujawsko-pomorskim), nr 75 (jeden z okręgów w woj. śląskim), nr 100 (jeden z okręgów w Zachodniopomorskiem) i trzech okręgów w Wielkopolsce: nr 92, 95 i 96.

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że „spore wątpliwości, także obiektywnych obserwatorów, budził fakt, że w niektórych obwodach zamkniętych mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdzie np. w domach pomocy społecznej ponad 90 proc. głosów było nieważnych”.

Takie sytuacje się nie zdarzają. Nawet, jeśli założymy, że w DPS-ach są osoby starsze i schorowane, sytuacja, w której dziewięć na dziesięć głosów jest nieważnych, budzi pewne kontrowersje i emocje. To mało wiarygodne

- tłumaczył Czarnecki.

Polityk podkreślił, że „DPS-y zależą od samorządów, a te z kolei - w wymiarze politycznym - bardzo często są w rękach opozycji”.

Nikogo nie oskarżamy. Robimy to, aby przeciąć wątpliwości. Żeby Senat był jak żona Cezara – poza podejrzeniami, żeby w przyszłości nie kwestionować przeszłości. Warto, by Sąd Najwyższy w tej sprawie wydał werdykt

- ocenił.

Na pytanie red. Sakiewicza, kto będzie rozpatrywał wyborcze protesty, Czarnecki wskazał, że „jest nowa struktura do tego oddelegowana”. „Nie przekreślamy krytyki sądów w Polsce. Niemniej jednak korzystamy z drogi formalno-prawnej, która obecnie istnieje”. 

Odnosząc się do zarzutów opozycji ws. „stronniczej delegacji struktury SN” powiedział, że „gniewna, choleryczna reakcja na ten wniosek trochę przypomina powiedzenie: „na złodzieju czapka gore””.

Sąd Najwyższy rozpatruje wniesione protesty w składzie trzech sędziów nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, w postępowaniu nieprocesowym i wydaje opinię w formie postanowienia w sprawie protestu. Po rozpoznaniu wszystkich protestów - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz opinii ws. protestów - SN rozstrzyga o ważności wyborów. Rozstrzygnięcie ma formę uchwały podjętej w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, nie później niż w 90 dniu po dniu wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terytorium Włoch

/ pixabay.com

  

- Potwierdzenie obecności koronawirusa u 38-letniego mężczyzny w Lombardii jest pierwszym przypadkiem zakażenia, do jakiego doszło na terytorium Włoch - poinformowały służby medyczne. Mężczyzna nie był w Chinach, zjadł kolację z osobą, która stamtąd wróciła.

Wczoraj mieszkaniec okolic Mediolanu zgłosił się na pogotowie w miejscowości Codogno. Potwierdzono u niego groźnego wirusa z Chin. Jego stan określono jako bardzo ciężki.

Okazało się, że pod koniec stycznia Włoch ten zjadł kolację z przyjacielem, który wrócił z Chin i został potem hospitalizowany.

Dzisiaj 38-latek został przewieziony do mediolańskiego szpitala, a kwarantannie i badaniom poddano wszystkich, którzy mieli z nim kontakt, w tym jego żonę oraz lekarzy i pielęgniarki z pogotowia. To łącznie około 40 osób. Przypuszcza się, że jest wśród nich następnych dwoje zakażonych. Trwa oczekiwanie na wyniki badań.

To czwarty przypadek zakażenia koronawirusem we Włoszech. Troje pierwszych chorych to dwoje chińskich turystów z miasta Wuhan - epicentrum epidemii oraz ewakuowany stamtąd młody Włoch. Cała ta trójka zaraziła się w Chinach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts