Stocznia Gdańska powalczy o wpisanie na listę UNESCO: "To miejsce wyjątkowe w skali świata"

Stocznia Gdańska trafi na listę UNESCO? / fot. Michał Szlaga

  

Będzie to jedyny polski kandydat zgłoszony do grona prestiżowych obiektów w 2020 roku. - To obszar związany z ważnym etapem w historii ludzkości i ideami o wyjątkowym znaczeniu dla historii świata. Spełnia on także inny bardzo istotny warunek, jakim jest autentyczność – mówią przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Stocznia Gdańska to miejsce-symbol o ogromnym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. To tu rozpoczęły się wydarzenia, które doprowadziły do upadku Żelaznej Kurtyny oraz do zjednoczenia Europy. Strajki i działalność „Solidarności” zmusiły w latach 80-tych komunistyczne władze do rozpoczęcia negocjacji z robotnikami. To tu na słynnej Bramie nr 2 umieszczono listę tzw. 21 postulatów dotyczących zarówno przemian gospodarczych, jak i poszanowania praw człowieka, które wpłynęły na przyszłość naszego kraju. Stocznia Gdańska to również przykład wielkoskalowego państwowego zakładu produkcyjnego i ponad stuletniej tradycji budownictwa okrętowego.

Autentyczność i ważne wydarzenia dla ludzkości

Stocznia to miejsce unikalne pod względem historycznym i technologicznym, dlatego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło starania o wpisanie go na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W naszej ocenie Stocznia Gdańska spełnia wymagane przez Komitet Światowego Dziedzictwa kryteria, które świadczą o wyjątkowej, uniwersalnej wartości tego miejsca. To obszar związany z ważnym etapem w historii ludzkości i ideami o wyjątkowym znaczeniu dla historii świata. Spełnia on także inny bardzo istotny warunek, jakim jest autentyczność. Niewątpliwie Stocznia zasługuje na to prestiżowe wyróżnienie i podkreślenie w ten sposób jej roli

– mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje projekt.

Wcześniej dwukrotnie były podejmowane próby, aby wpisać Stocznię jako część większych projektów związanych z Gdańskiem. Jednak po sugestiach ekspertów oceniających wnioski zdecydowaliśmy, że ten teren powinien być głównym tematem wniosku.

- dodaje.

Dlaczego Stocznia na Listę UNESCO?

Narodowy Instytut Dziedzictwa chce zachęcić jak największe grono Polaków do aktywnego poparcia działań, dlatego prowadzi kampanię społeczną „Stocznia warta UNESCO!”.

Stocznia to miejsce, które zachwyca nie tylko swoją przeszłością, ale jest nieodłącznie związane z codziennym życiem Gdańska

– komentuje Tomasz Błyskosz, kierownik gdańskiego Oddziału Terenowego NID.

Tu tysiące osób każdego dnia stawiało się do pracy, filmowcy szukali inspiracji, artyści tworzyli niezwykłe projekty. W końcu to też miejsce spotkań i zabawy. Chcemy, żeby każdy poczuł jego wyjątkowość i określił ją na swój własny sposób, włączając się do naszej inicjatywy.

- przekonuje Błyskosz.

Jednym z twórców, który postanowił opowiedzieć o Stoczni Gdańskiej jest Radosław Kotarski, autor popularnych kanałów na Youtube „Polimaty” i „Radek Kotarski”, który przygotował film przybliżający dzieje tego niezwykłego industrialnego kompleksu.

Stocznia niewątpliwie zachwyca i musimy zrobić wszystko, aby tym zachwytem zarazić innych oraz zachęcić ich do poznawania miejsca, które jest kolebką „Solidarności”. Kręcąc film, niemal na każdym kroku napotykałem ślady niezwykłych wydarzeń, z których powinniśmy być dumni i traktować je jak nasz najlepszy towar eksportowy

– mówi.

Ochrona przeszłości i troska o przyszłość

Swoje wsparcie deklarują również przedstawiciele niektórych podmiotów inwestujących wokół historycznych obiektów Stoczni, m.in. Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Styl S.A., który rozpocznie budowę biurowców oraz domów mieszkalnych w sąsiedztwie stoczniowej bramy nr 2 oraz budynku Sali BHP.

Przy planowaniu naszych działań ściśle współpracowaliśmy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Narodowym Instytutem Dziedzictwa, dzięki czemu nasz projekt wpisuje się w krajobraz miejsca. Stocznię należy ożywiać, ale jednocześnie chronić. Przy odrobinie dobrej woli jedno nie przeczy drugiemu. Gorąco popieram pomysł, aby to miejsce znalazło się na liście UNESCO, bo jest wyjątkowe w skali świata

– wyjaśnia Mikołaj Konopka.

W ramach kampanii „Stocznia warta UNESCO!” odbywają się różnorodne działania, mające przypominać Polakom o wartościach związanych ze Stocznią. Wśród nich jest konkurs na zaprojektowanie bluzy i czapki z motywem kompleksu (obie wejdą do produkcji), wystawa znakomitego fotografa Michała Szlagi, który od wielu lat dokumentuje to wyjątkowe miejsce, czy film przygotowany razem z autorami kanału Historia Bez Cenzury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Zabawa w konstruktywną opozycję nie trwała długo. Dworczyk mocno o wystąpieniu Schetyny

Grzegorz Schetyna / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- To wystąpienie wpisuje się w poetykę poprzedniej kadencji, gdzie całkowita negacja jest jedynym, czego możemy się spodziewać po opozycji - takimi słowami szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk ocenił dzisiejsze sejmowe wystąpienie lidera PO, Grzegorza Schetyny.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk był pytany w TVP Info o wtorkowe wystąpienie Schetyny w debacie nad expose. Lider PO zakończył wypowiedź "radami" dla partii rządzącej.

- Żeby wasze rządy dla Polski nie zakończyły się kompletną katastrofą, musicie pamiętać o dwóch przykazaniach: o ósmym - nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu, i o siódmym - nie kradnij 

- powiedział Schetyna.

[polecam:https://niezalezna.pl/297707-wyborcza-publikuje-sondaz-ktory-bardzo-nie-spodoba-sie-schetynie-wyprzedza-go-nawet-nowacka]

Według szefa Kancelarii Premiera to przemówienie wpisuje się w poetykę poprzedniej kadencji, gdzie - jak mówił - "całkowita negacja jest jedynym, czego możemy się spodziewać po opozycji".

- Wystarczy powiedzieć - nieistotne, czy to prawda, czy to kłamstwo - cokolwiek mocnego, cokolwiek, co podgrzeje emocje

 - podkreślił minister.

- Zdaje się, że Grzegorz Schetyna w ogóle nie wyciągnął wniosków z minionej kadencji i z wyborów

 - ocenił Dworczyk.

Jak zaznaczył, w tych wyborach PO dostała "żółtą kartkę".

- Platforma została w sposób szczególny skarcona przez swoich własnych wyborców niskim poparciem i wydaje się, że Grzegorz Schetyna nie wyciągnął z tego żadnych konsekwencji, żadnej nauki

 - powiedział minister.

Jego zdaniem nie wróży to dobrze Platformie na przyszłość. - Oczywiście, nie byłbym szczery, gdybym mówił, że jakoś specjalnie się martwię losem Platformy Obywatelskiej - dodał Dworczyk.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl