Stocznia Gdańska powalczy o wpisanie na listę UNESCO: "To miejsce wyjątkowe w skali świata"

Stocznia Gdańska trafi na listę UNESCO? / fot. Michał Szlaga

  

Będzie to jedyny polski kandydat zgłoszony do grona prestiżowych obiektów w 2020 roku. - To obszar związany z ważnym etapem w historii ludzkości i ideami o wyjątkowym znaczeniu dla historii świata. Spełnia on także inny bardzo istotny warunek, jakim jest autentyczność – mówią przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Stocznia Gdańska to miejsce-symbol o ogromnym znaczeniu nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. To tu rozpoczęły się wydarzenia, które doprowadziły do upadku Żelaznej Kurtyny oraz do zjednoczenia Europy. Strajki i działalność „Solidarności” zmusiły w latach 80-tych komunistyczne władze do rozpoczęcia negocjacji z robotnikami. To tu na słynnej Bramie nr 2 umieszczono listę tzw. 21 postulatów dotyczących zarówno przemian gospodarczych, jak i poszanowania praw człowieka, które wpłynęły na przyszłość naszego kraju. Stocznia Gdańska to również przykład wielkoskalowego państwowego zakładu produkcyjnego i ponad stuletniej tradycji budownictwa okrętowego.

Autentyczność i ważne wydarzenia dla ludzkości

Stocznia to miejsce unikalne pod względem historycznym i technologicznym, dlatego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło starania o wpisanie go na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W naszej ocenie Stocznia Gdańska spełnia wymagane przez Komitet Światowego Dziedzictwa kryteria, które świadczą o wyjątkowej, uniwersalnej wartości tego miejsca. To obszar związany z ważnym etapem w historii ludzkości i ideami o wyjątkowym znaczeniu dla historii świata. Spełnia on także inny bardzo istotny warunek, jakim jest autentyczność. Niewątpliwie Stocznia zasługuje na to prestiżowe wyróżnienie i podkreślenie w ten sposób jej roli

– mówi Bartosz Skaldawski, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który koordynuje projekt.

Wcześniej dwukrotnie były podejmowane próby, aby wpisać Stocznię jako część większych projektów związanych z Gdańskiem. Jednak po sugestiach ekspertów oceniających wnioski zdecydowaliśmy, że ten teren powinien być głównym tematem wniosku.

- dodaje.

Dlaczego Stocznia na Listę UNESCO?

Narodowy Instytut Dziedzictwa chce zachęcić jak największe grono Polaków do aktywnego poparcia działań, dlatego prowadzi kampanię społeczną „Stocznia warta UNESCO!”.

Stocznia to miejsce, które zachwyca nie tylko swoją przeszłością, ale jest nieodłącznie związane z codziennym życiem Gdańska

– komentuje Tomasz Błyskosz, kierownik gdańskiego Oddziału Terenowego NID.

Tu tysiące osób każdego dnia stawiało się do pracy, filmowcy szukali inspiracji, artyści tworzyli niezwykłe projekty. W końcu to też miejsce spotkań i zabawy. Chcemy, żeby każdy poczuł jego wyjątkowość i określił ją na swój własny sposób, włączając się do naszej inicjatywy.

- przekonuje Błyskosz.

Jednym z twórców, który postanowił opowiedzieć o Stoczni Gdańskiej jest Radosław Kotarski, autor popularnych kanałów na Youtube „Polimaty” i „Radek Kotarski”, który przygotował film przybliżający dzieje tego niezwykłego industrialnego kompleksu.

Stocznia niewątpliwie zachwyca i musimy zrobić wszystko, aby tym zachwytem zarazić innych oraz zachęcić ich do poznawania miejsca, które jest kolebką „Solidarności”. Kręcąc film, niemal na każdym kroku napotykałem ślady niezwykłych wydarzeń, z których powinniśmy być dumni i traktować je jak nasz najlepszy towar eksportowy

– mówi.

Ochrona przeszłości i troska o przyszłość

Swoje wsparcie deklarują również przedstawiciele niektórych podmiotów inwestujących wokół historycznych obiektów Stoczni, m.in. Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Styl S.A., który rozpocznie budowę biurowców oraz domów mieszkalnych w sąsiedztwie stoczniowej bramy nr 2 oraz budynku Sali BHP.

Przy planowaniu naszych działań ściśle współpracowaliśmy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Narodowym Instytutem Dziedzictwa, dzięki czemu nasz projekt wpisuje się w krajobraz miejsca. Stocznię należy ożywiać, ale jednocześnie chronić. Przy odrobinie dobrej woli jedno nie przeczy drugiemu. Gorąco popieram pomysł, aby to miejsce znalazło się na liście UNESCO, bo jest wyjątkowe w skali świata

– wyjaśnia Mikołaj Konopka.

W ramach kampanii „Stocznia warta UNESCO!” odbywają się różnorodne działania, mające przypominać Polakom o wartościach związanych ze Stocznią. Wśród nich jest konkurs na zaprojektowanie bluzy i czapki z motywem kompleksu (obie wejdą do produkcji), wystawa znakomitego fotografa Michała Szlagi, który od wielu lat dokumentuje to wyjątkowe miejsce, czy film przygotowany razem z autorami kanału Historia Bez Cenzury.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa, mat.pras.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Podziękowania od Bodnara, a na nich... logo „Konstytucja”. Wdzięczność czy polityka?

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska; twitter.com

  

Spotkanie adwokatów w biurze Adama Bodnara, specjalne podziękowania, a na nich... symbol "Konstytucja" wykorzystywany często do podgrzewania sporu politycznego. Tak wyglądały uroczystości z okazji Dnia Praw Człowieka u Rzecznika Praw Obywatelskich. W mediach społecznościowych zapanowało oburzenie. -„Obywatele zasługują na rzecznika, który nie stoi po stronie politycznego sporu” - brzmi jeden z wpisów.

Z okazji Dnia Praw Człowieka w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zostało zorganizowane spotkanie adwokatów, na którym wręczano specjalne podziękowania:

"Podziękowanie rzecznika praw obywatelskich dla adwokata/adwokatki (tu pada imię i nazwisko) za konsekwentne zaangażowanie i wspieranie obywateli w działaniach na rzecz ochrony praw człowieka"

- napisano w treści. Wyróżnienie jest podpisane przez Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Na Twitterze pochwaliły się nim dwie osoby.

Nie byłoby nic dziwnego w tym podziękowaniu, gdyby nie logo, jakie zostało na nim zamieszczone. To... "Konstytucja", wykorzystywana często przez polityków opozycji. Były prezydent Lech Wałęsa ten wzór ma nawet na każdej noszonej przez siebie koszulce. Symbol graficzny (nie samo słowo) postrzegany jest jednoznacznie, jako kojarzący się z polityką. Podziękowanie od Bodnara, którym chwalono się w sieci, wywołało falę oburzenia. Nic dziwnego, że zaczęły się pojawiać głosy takie jak ten:

- Obywatele zasługują na rzecznika, który nie stoi po stronie politycznego sporu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl