Zachęcamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, aby w dniach, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych, pamiętały również o tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Zapraszamy do podejmowania równych działań upamiętniających postaci i wydarzenia i do zgłaszania swoich inicjatyw do MEN. Chcemy, aby piątek, 25 października br., czyli ostatni piątek przed 1 listopada, był dniem kulminacji tych aktywności

- czytamy w komunikacie MEN.

Jak wskazuje resort, W ramach akcji "Szkoła pamięta" uczniowie wraz z nauczycielami mogą m.in. uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności, odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię, zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby, odwiedzić groby nauczycieli z danej placówki, wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą, zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami, zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie, zorganizować wycieczkę patriotyczną.

Aby wziąć udział w akcji, do 24 października br. należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie dla zalogowanych w Systemie Informacji Oświatowej. Na zgłoszenia od dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych czekamy do 24 października br. do godziny 15:00.