Imponujące notowania Mateusza Morawieckiego. Premier cieszy się stabilnym poparciem!

Notowania premiera Mateusza Morawieckiego systematycznie idą w górę od momentu, kiedy został szefem rządu. Dr Bartłomiej Biskup - politolog z Uniwersytetu Warszawskiego - uważa, że to niespotykane wcześniej zjawisko. "Przy końcu kadencji premierom zazwyczaj notowania gwałtownie spadały, tutaj nie mamy takiego zjawiska" - mówi.

Mateusz Morawiecki
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Według sondażu CBOS przeprowadzonego w dniach 3–10 października, 41 proc. badanych zadeklarowało się jako zwolennicy rządu Mateusza Morawieckiego, 29 proc. określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu.

Dobrze efekty pracy rządu oceniło 54 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania), 30 proc. (spadek o 2 pkt proc.) źle ocenia działalność rządu, a 16 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (wzrost o 1 pkt. proc.). Zadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki wyraziło 51 proc. ankietowanych.

Dr Bartłomiej Biskup powiedział, że jeśli chodzi o zwolenników rządu, "są to dosyć dobre notowania". Jak dodał, porównując notowania innych rządów w tym samym momencie - 41 proc. to całkiem dobry wynik.

"Powiedziałbym - średnia i powyżej średniej"

- wskazał ekspert.

Dr Biskup zwrócił również uwagę na konieczność oddzielenia notowań rządu od notowań premiera. Jak zauważył, rząd składa się z wielu osób i jego wizerunek jest "wieloelementowy".

"Tutaj notowania premiera są znacząco wyższe, nie tylko względem rządu, ale generalnie są dosyć wysokie"

- ocenił ekspert.

Zauważył również, że oceny Mateusza Morawieckiego idą do górę od momentu powołania go na premiera. Jak wskazał, początkowo Morawiecki miał ok. 30 proc., później ok. 40 proc., a od roku premier cieszy się ok. 50 proc. poparciem.

"I to są w miarę stabilne notowania polityczne"

- podkreślił politolog.

Dr Biskup komentując fakt, że 51 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie z tego, że na czele rządu stoi Mateusz Morawiecki, stwierdził, że to duży wynik, w stosunku do tych, jakie notowali inni premierzy.

"Przy końcu kadencji premierom zazwyczaj notowania gwałtownie spadały, tutaj nie mamy takiego zjawiska"

- zauważył dr Biskup.

"Morawiecki kojarzy się z człowiekiem od gospodarki i ta gospodarka rzeczywiście rozwija się, są dobre wskaźniki gospodarcze, więc wydaje mi się, że stąd może brać się postrzeganie samego premiera, jako czynnika stabilizującego sprawy gospodarcze i zagraniczne"

- wskazał. Zastrzegł przy tym, że na ocenę premiera częściowo składa się również duże poparcie, jakim cieszy się partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość.

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#dr Bartłomiej Biskup #politologia #Mateusz Morawiecki #notowania premiera

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo