Jeden z najbogatszych Polaków rozważa budowę reaktora jądrowego w Polsce. Głos zabrał minister

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/distel2610

  

"To dobra informacja (...). Sektor rządowy myśli o energii jądrowej, ale myśli o tym także biznes" - powiedział dzisiaj na antenie radiowej minister inwestycji i rozwoju oraz minister finansów Jerzy Kwieciński. Rozmowa dotyczyła przyszłości energetycznej Polski oraz inwestycji prywatnych w atom.

Prowadząca program radiowy w Polskim Radiu 24 redaktor Dorota Kania zapytała ministra Kwiecińskiego o jego zdanie na temat doniesień prasowych o prywatnych inwestycjach w branży elektrowni atomowych. "Dzisiejsza prasa informuje, że najbogatszy Polak, Michał Sołowow chce wybudować elektrownię atomową" - powiedziała prowadząca.

To dobra informacja, to znaczy, że sektor rządowy myśli o energii jądrowej, ale myśli o tym także biznes. Jesteśmy jedynym krajem w regionie, który nie ma elektrowni jądrowej, jesteśmy otoczeni krajami, które mają takie elektrownie

- odparł Jerzy Kwieciński, wymieniając kolejno wszystkie państwa w regionie posiadające elektrownie atomowe.

Gospodarka francuska niemal w całości opiera się na energetyce jądrowej. To jest ciekawy pomysł i pokazuje, że myślenie w rządzie idzie we właściwym kierunku

- dodał minister.

Kwieciński opowiedział także o swoim spotkaniu z przedstawicielami firm z Polski i z regionu, na którym przekonywali oni, że nie jest możliwe przejście do energetyki neutralnej klimatycznie, bez wykorzystania elektrowni jądrowych.

Pod koniec września głos na temat elektrowni atomowej w Polsce zabrał minister środowiska Henryk Kowalczyk. W rozmowie z "Wprost" wyraził on opinię, że "w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa". Dopytywany o przyszłość węgla stwierdził, że Polska musi od niego odchodzić stopniowo, ale szacuje, że w roku 2050 będzie mogła całkowicie odejść od tego surowca.

Porozumienie ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, które podpisał polski chemiczny koncern Synthos, którego właścicielem jest jeden z najbogatszych Polaków, Michał Sołowow, i firma GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), ma formę Memorandum of Understanding (MoU). Jak podkreśliło GEH, Synthos jest zainteresowany niezawodnym, "dedykowanym" źródłem wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, dlatego obie firmy zdecydowały się rozważyć potencjał budowy reaktora klasy SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300 w Polsce.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Polskie Radio 24, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Greta Thunberg wraca na szkolny strajk

Greta Thunberg / By Anders Hellberg - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

  

Szwedzka aktywistka znów nawołuje do protestu i zapowiada, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorąc udział strajku szkolnym, organizowanym w Brukseli. Akcja jest planowana na 6 marca. Będzie to drugi taki strajk. Pierwszy odbył się w 2019 r.

„Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami”
- powiedziała Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego.
[polecam:https://niezalezna.pl/311965-siostra-grety-thunberg-przerywa-milczenie-bylam-samotna-i-wycofana]

„Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 r. 6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji.
- napisała De Wever na Instagramie, krytykując - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, takie jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Tysiące osób wyraziło już zainteresowanie udziałem w marszu na Facebooku. Protest odbędzie się około rok po ostatnim pojawieniu się Thunberg na ulicach Brukseli.
[polecam:https://niezalezna.pl/312594-groza-jej-bo-nie-wierzy-w-teorie-klimatyczne-antifa-zamowila-pod-jej-dom-karawan-pogrzebowy]

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts